14 Kasım 2018

New York Times Paralı Linkleri Şikayet Etmeye Devam Ediyor

Arama motorlarında üst sıralarda yer almayı herkes ister, özellikle de e-ticaret alanında çalışıyorsanız önemli kelimelerde ilk 3 sıra elde etmek cironuzu 5-6 katına çıkartabilir. Özellikle Google bu alanda en büyük oyuncu olduğundan her gün arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen binlerce kişi bu 3 sırayı nasıl kapacakları konusunda çalışmalar yapıyorlar.

Google mühendisleri de arama sonuçlarının manipüle edilmemesi için her sene algoritmayı etkileyen bir çok maddeyi değiştiriyor veya kaldırıyorlar.

Arama sonuçlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de sitenize diğer internet siteleri tarafından verilen linkler. Sitenize belli kelimelerden aldığınız linkler sayesinde bir çok kelimede üst sıralara çıkabilirsiniz. Tabiki Google bu tarz para ile satın alınmış linkler diye belirttiği (paid links) linklere oldukça karşı. Çünkü bu linkler tamamen arama sonuçlarını değiştirmeye yönelik yapılmış girişimler. Google ise daha çok editöryel diye tabir edilen yazı içeriklerinden alınan linkler ile link inşaası yapılmasını tavsiye ediyor.

Bu tarz paralı linkleri tespit etmek içinde bir çok teknoloji geliştiriyorlar ama bu teknolojiler belli noktalarda yetersiz kalabiliyor. Ülkemiz için bu teknolojiler tamamen yetersiz diyebiliriz ama ABD,İngiltere gibi ülkelerde hem teknoloji yardımıyla hem de kalabalık bir arama sonuçları kalitesinden sorumlu ekip ile bu tarz linklere karşı mücaadele veriyor. (Bu tarz linkleri raporlamak için Spam Raporu linkini kullanabilirsiniz.)

İşte bu teknoloji ve ekibin yetişemediği durumlarda bazı saygın yayın kuruluşları bu tarz çalışmaları tespit edip afişe edince Google ekibi bu tarz yazılara hızlıca cevap vermek ve müdaahele etmek durumunda kalıyor.

Yazının başlığında belirttiğim gibi NY Times son zamanlarda bu tarz olayları afişe etmeye başladı. İlk örnek JC Penney örneği idi. NY Times sitesinde JC Penney (Giyim alanında hizmet veren bir site) örneği üzerinden giderek nasıl arama motorunu kandırdıkları konusuna değindi. Hatta bulguları da bu yazıda açıkca paylaştılar. Rahat giysiler,parti giysileri vs. gibi çoğu önemli aramada ilk sırada yer alıyorlardı. İşin arka tarafına bakınca bir çok kelime için farklı sitelerden link alındığı rahatça görülüyordu. Özellikle bu tarz linklerin çokluğu direkt dikkat çekmişti.

 

NY Times konuyla ilgili yazısını yayınladıktan hemen sonra Google arama kalitesi ekibinin başındaki Matt Cutts direkt müdahale etti. Ve artık bu aramaların hiç birinde JC Penney üst sıralarda değildi. Doğal arama trafikleri ciddi şekilde düştü hemen ardından JC Penney SEO ajansı Search Dex ile olan anlaşmalarını sona erdirdi. Bu konuyla alakaları olmadığını da JC Penney ayrıca ekledi.

Search Dex de kendi sitesinde bu tarz bir çalışmayı kendilerinin yapmadığı konusunda açıklama yaptılar hatta bu konuyu yapanı araştırdıklarını da şirketin CEO’su mesajına ekledi.

NY Times yine boş durmadı, bu seferde online çiçek satışı yapan ProFlowers,1800Flowers,Teleflora ve FTD sitelerinin anneler günü çiçekleri kelime grubunda üst sıralara çıkmak için link aldıklarını belirten bir makale yayımladı. Bu sefer Google’un yanıtı yine gecikmedi, fakat bu sefer açıklamalarında link alınan sitelerin arama sonuçlarını neredeyse hiç etkilemediğini bu açıdan bir yaptırımları olmayacağını belirttiler.

Şu an NY Times’ın Google Arama Sonuçlarının açıklarını açıklayarak Google’dan nefret mi ediyor yoksa sadece raporluyor mu bu konu tartışılıyor.

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*