12 Aralık 2018

New York’ta Bir Türk Girişimcinin Groupon ve LivingSocial Deneyimi

New York’ta satış yapan APARTStyle.com CEO’su Murat Göker, 2009 yılında kurulan ve hızla büyümesini hedefledikleri markaları için birçok farklı reklam yöntemini denediklerini belirtiyor.

Kuruluşlarının ilk 4 – 5 ayı boyunca arama motoru optimizasyonu, PPC reklamları, yazılı basın reklamları ve online reklamlar olmak üzere pek çok yöntemi denediklerini belirten Göker, bu yöntemlere yüksek miktarda para harcadıktan sonra marka farkındalığı yaratmak için günlük fırsat siteleri ile çalışma kararı almış.

2009 Eylül ayında kurulan APARTStyle, Alman bir giyim markası olan APART International’ın ürünlerini satıyor. APARTStyle.com, 2010 yılında yaklaşık 2 milyon dolarlık satış yaptığını belirtiyor.

İlk etapta Groupon ve LivingSocial ile çalışmaya karar verdiklerini belirten Göker, fırsat detaylarını ve yaşadıkları tecrübeyi de paylaşıyor.

LivingSocial Fırsat Detayları

Göker, 3 Mart’ta LivingSocial ile ilk fırsatlarını başlattıklarını iletiyor. Fırsat LivingSocial’ın New York şehir merkezinde yaşayan 500.000 kullanıcısına iletiliyor. 6 ay geçerli olacak fırsat ile kullanıcılar $300 yerine $100, $500 yerine $150 ve $600 yerine $195 ödeyerek APARTStyle ürünlerinden satın alabiliyorlar.

İlk etapta amaçlarının kar yapmak değil, müşterilerinin gardroplarında yerlerini almak olduğunu belirten Göker, LivingSocial’ın düzenlediği fırsatta web sitelerine link bulunduğunu, bu linke tıklayarak web sitelerine gelen müşterilere bir pop up ile özel bir fırsat sunarak email adres bilgilerini toplamaya başladıklarını iletti. Herhangi bir günde ortalama 100 e-mail adresi toplandığı belirtilen web sitesi ile LivingSocial fırsatı boyunca bu rakamın bir kaç katı e-mail adresi toplandığı belirtiliyor.

Promosyonun ilk iki günü boyunca web sitelerine 26,000 ziyaretçi geldiğini belirten Göker, satışların toplam rakamının 135,000 dolar olduğunu da ekliyor.

Göker, promosyondan sonra da satış artışının devam ettiğini, bunda satışların hemen ertesinde başlattıkları e-mail pazarlama kampanyalarının da etkisi olduğunu belirtiyor. Göker, fırsatı satın alan 850 civarı kişiye e-mail ile promosyon yollamaya 1 – 2 ay boyunca devam ettiklerini, ama asıl hedefledikleri kitlenin e-mail adreslerini verip alışveriş yapmayanlar olduğunu, bu kitleye giden e-mail pazarlama kampanyalarının devamlı olduğunu iletiyor.

Online satışlarının toplam satışlarının %1’ini oluşturduğunu belirten Goker, LivingSocial promosyonu ve takip eden e-mail pazarlama kampanyaları ile bu oranın %3 – %4’e yükseldiğinin altını çiziyor.

Göker aynı zamanda LivingSocial promosyonu sırasında satışların online olmadığını, bu nedenle normalde toptan mal satan mağazalarını kısa bir süre için perakende satış düzenine getirip, fırsatın içerisine markanın modacılarından stil tavsiyeleri eklediklerini de belirtti.

Groupon Fırsat Detayları

APARTStyle, Nisan 2011’de Groupon ile, bu sefer sadece online satışı içeren bir promosyon gerçekleştirmeye karar verdi. Groupon’un New York’taki kullanıcılarına ulaşan fırsat ile APARTStyle web sitesine yaklaşık 12,000 ziyaretçi geldi ve toplam satış $30,000 olarak belirlendi. Göker, bu paranın yarısının komisyon olarak Groupon’a verildiğini belirtti.

Göker, normal şartlarda LivingSocial ve Groupon’a uyguladıkları yüksek indirimli fiyatların firma politikasına aykırı olduğunu, fakat yüksek online trafik ve marka farkındalığı için harcayacakları paraları göz önüne alarak, bu fırsatların onlara getirisi olduğunu belirtti. Hem fırsatları satın alan hem pop-up ile e-mail adreslerini veren kitleye ulaşabilmenin Groupon ve LivingSocial gibi yüksek kullanıcı portföyü olan siteler sayesinde daha kolay olduğunu, fakat bu firmaların ilk etapta oldukça yüksek komisyonlar talep ettiklerini iletti.

Göker, yeni iş hayatına atılan bir firma olarak önceliklerinin karlılık değil, müşteri kazanımı olduğunu ekleyerek, bu tarz fırsatlara başlamadan önce, markaların web sitelerinin fırsatlarla beraber yüksek oranlarda artan site trafiğini karşılayabilecek düzeyde olduğundan emin olmaları gerektiğini iletti. Elde edilen müşteri listesine markanın düzenli olarak hatırlatılmasının da önemini belirten Göker, aksi takdirde bu rekabet koşullarında müşterilerin başka markalara kaymasının kaçınılmaz olduğunu ekledi.

Göker’e yeniden günlük fırsat siteleri ile işbirliği yapmak isteyip istemediği sorulduğunda ise, bu fırsatlarla marka farkındalığı oluşturmanın kolaylaştığını, yüksek web sitesi trafiği ve müşteri e-mail adresi elde edildiğini, nakit akışı anlamında da bu tarz fırsatların yararlı olduğunu belirterek, fırsat sitelerine kesinlikle sıcak baktığını iletti.

Haberin orjinali Practical Ecommerce sitesinde yayınlanmıştır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*