17 Kasım 2018

NFC Teknolojisi ve NFC’nin Mobil Ticaretteki Yeri Nedir?

Olimpicshop
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Akıllı telefonların günlük hayattaki kullanımının artmasının ardından, son dönemlerin en popüler konularından mobil ticaret ve mobil ödeme sistemlerinin de önemi de giderek artıyor.

Mobil ödeme sistemleri ve dijital cüzdanlar gibi uygulamalar kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için geliştiriliyor ve böylelikle ödeme işlemlerinde herhangi bir kredi kartı ya da cüzdan taşımaya gerek kalmıyor.

NFC de kullanıcıların kredi kartı ya da cüzdana gerek duymadan alışveriş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak ödeme sistemlerinde kullanılıyor. Tabii ki belirtmek gerekiyor ki, NFC sadece ödeme işlemleri için kullanılmıyor.

NFC yani uzun adıyla Near Field Communication, Türkçe’de “yakın alan iletişimi” anlamına gelmektedir. NFC çipi bir cihazın içine yerleştirilir ve bu çipi algılayacak bir diğer cihaz ile etkileşime geçer.

Bu çip, kısa mesafeli ve düşük güçlü bir kablosuz bir radyo frekansı gibi çalışarak iki cihaz arasında birkaç cm mesafe ile veri transferi yapılmasını sağlar.Kullanıcılar da NFC ile cihazları birbirine temas ettirmeden işlem yapabilirler. Bu nedenle NFC ile yapılan işlemlere “temassız işlem” denildiği de olur.

NFC’nin mobil ticaretteki ve mobil ödemedeki yeri

NFC’nin mobil ticaretteki kullanımı ödeme sistemlerinde karşımıza çıkıyor. Dijital cüzdan uygulamalarında kullanılan temassız işlem sistemiyle kullanıcılar kredi kartı bilgilerini dijital cüzdan uygulaması üzerine kaydediyorlar ve ödeme yapmak istediklerinde mağazadaki cihaza telefonlarını yaklaştırdıklarında ödeme işlemini tamamlıyorlar.

Böylelikle ödeme işlemi hızlı ve temassız bir şekilde gerçekleşmiş oluyor. Kullanıcı kredi kartına ihtiyaç duymadan telefonu ile tüm ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Ancak çip ile çalışan bir teknoloji olmasından dolayı NFC’nin kullanılabilmesi için kullanıcıların bu çipe sahip olan akıllı telefonları kullanması gerekiyor. Tabii ki bu da ortaya bir takım sorunlar çıkartıyor. Bu çipin olduğu cihazların her ülkede satışa çıkıp çıkmaması ya da kullanıcıların NFC çipli telefon modellerini beğenmemeleri gibi nedenlerden dolayı bu teknolojinin kullanımı biraz zorlaşmaya başlıyor. (NFC‘li telefonların listesi için bakınız.)

nfc mobil ticaret
Bunun yanı sıra kullanıcı NFC’li bir telefona sahip olsa da fiziki mağazalar bu sistemi kendi ödeme sistemlerine entegre etmedikleri takdirde kullanıcı yine temassız ödeme işlemini gerçekleştiremiyor. Bu da doğrudan teknolojinin kullanılamamasına ve kullanıcılar arasında yaygınlaşmamasına neden oluyor.

Bu gibi problemlerin yanı sıra kullanıcılar arasında dijital cüzdanın kullanımının da yaygınlaşmaması bu tip teknolojilerin gelişmemesine neden olabiliyor. Tüketiciler kredi kartı bilgilerini cep telefonlarında tutmak istemeyebiliyor. Çalınma veya bir hata durumunda kullanıcıların ne yapacaklarını bilmemeleri gibi sebeplere bir de mağazaların da bu durumu göz önünde bulundurarak dijital cüzdan teknolojilerine yatırım yapmak istememelerinden dolayı ortaya bir kısır döngü çıkmış oluyor.

NFC’yi kullanan dijital cüzdanlar arasında en bilindik olanı olarak Google Wallet’ı gösterebiliriz. Geçen sene tüm kredi kartlarıyla uyumla hale gelen Google Wallet üzerinde hesap oluşturan kullanıcılar NFC ile ödemelerini yapabiliyor.

NFC kullanımının yaygınlaşmaması ve yapılan araştırmalar sonucu kullanıcıların NFC teknolojisine sıcak bakmaması nedeniyle markalar NFC üzerine çok fazla yoğunlaşmamaya başladı. Google da bu durumu göz önünde bulundurarak geçtiğimiz günlerde Google Wallet’ı Android cihazlarla uyumlu hale getirerek, kullanım alanını genişletmek için çalışmalara başladı.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz Nisan ayında İsveçli mobil ödeme şirketi Seamless, QR kod temelli ödeme platformu Seqr için NFC teknolojisini kullanmaya başlamıştı. Seqr kullanıcıları QR kod ile ödeme yapmak istediklerinde mağaza görevlisi onlara bir QR kod okutuyor ve bu işlem sonrasında ödeme işlemi akıllı telefon üzerinden tamamlanmış oluyor.

Her ne kadar belli bir kullanım alanına sahip olsa da son dönemlerdeki teknolojik gelişmeler NFC’nin ilerleyen dönemlerde önünü iyice kapatabilir. Geçtiğimiz günlerde iOS7 işletim sistemini tanıtan Apple, bu tanıtım sırasında yeni teknolojisinin de duyurdu. Apple, bu yeni teknolojiyle beraber kullanıcılara daha kolay temassız alışveriş deneyimi sağlayabilir.

İlgili rehber: E-ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Apple ile aynı dönemde PayPal’ın da geliştirdiği bu sistem “Beacon” ismiyle biliniyor. Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisiyle çalışan bu araç, yakın çevresindeki akıllı telefonlarla otomatik olarak etkileşime geçebiliyor. Kullanıcı daha önce sipariş ettiği bir ürünü mağazadan almak istediğinde sadece kasadaki görevliye sesli bir onay veriyor ve Beacon sayesinde kullanıcı telefonu eline dahi ödeme işlemini tamamlayabiliyor.

BLE sisteminde ödeme işlemi mağazadaki POS cihazıyla entegre olduğu için kablosuz ve temassız bir şekilde yapılabiliyor. BLE’nin 50 metrelik bir alanda çekim yapabiliyor olması da yakın temasa gereksinim duyulmasını ortadan kaldırıyor.

BLE teknolojisi NFC’nin sonunu dahi getirebilir; çünkü kullanıcı telefonunu cebinden çıkartmadan otomatik olarak işlem yapabiliyor. Geniş alanda veri transferi yapılabilmesi ve daha da önemlisi ekstra olarak telefonda bir çipe ihtiyaç duymadan, akıllı telefonlarla etkileşime girmesi de bu sistemin önünü daha da açıyor.

Sahip olduğu bu tür dezavantajlar nedeniyle NFC gelecekte ne kadar bir kullanım alana sahip olur net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat çok hızlı gelişen dijital cüzdan ve mobil teknolojilerin açtığı yeni kapılara bakılacak olursa, markalar tarafından NFC teknolojisi çok da ilgi görmeyebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*