21 Kasım 2018

Global Online Reklam Harcamaları ilk Çeyrekte %12 Arttı

Online pazarlama, hem sonuçların kolay takibi hem de raporlaması ile oldukça revaçta olan bir pazarlama dalı.

E-ticaretin artması ile kullanımı da hızla artan, yazılı ve TV reklam sektörünü geride bırakacağına inanılan online pazarlama, Nielsen tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre ilk çeyrekte %12 arttı.

Nielsen, araştırması ile dünya genelinde reklam harcamaları artışının dergi ve magazin sektörü haricinde hemen her sektörde olduğunu açıklarken, 2012’nin ilk çeyreğinde TV, gazete, radyo, açık alan, internet ve sinema reklam harcamalarında artış gözlemlendiğini açıkladı.

Oransal olarak bakıldığında en fazla artışın %12.1 dünya ortalaması ile internet reklamlarında gözlemlendiğini açıklayan araştırma firması, bu oranı %7.9 ile radyonun ve %4.1 ile sinema reklamlarının takip ettiğini belirtti. Reklam harcamalarında azalma yaşanan tek yayın kaynağı ise %1.4 azalma ile dergi ve magazin sektörü olarak belirtildi.

Dünya genelinde reklam harcamalarının en fazla yapıldığı alanının yine TV reklamları olduğu Nielsen’un raporunda yer alan bilgilerden.

Nielsen, online reklam harcamalarında en fazla artışın ise %35.2 oranı ile Orta Doğu ve Afrika’da yaşandığını paylaşıyor. Rapora göre bu oranı %31.8 ile Güney Amerika ve %12.1 ile Avrupa takip ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*