19 Kasım 2018

Nielsen’e Göre Tüketiciler Ürün Satın Almadan Önce İnternete Başvuruyor

İntenetin Online Alışverişe EtkisiSağladığı avantajlar yüzünden kullanıcıların son dönemlerde sıkça başvurduğu internet, tüketicilerin alışveriş yaparkenki kararlarını da olumlu yönde etkiliyor. Bir tıkla sayısız ürün seçeneğine göz atabilme ve fiyat karşılaştırma gibi çeşitli fırsatlar sayesinde tüketiciler alışveriş yapmadan önce sanal ortamdan faydalanıyor.

Nielsen’in dünya çapında yaptığı bir araştırma da bunu kanıtlar nitelikte. Araştırmaya göre kullanıcıların %81’i elektronik, %77’si araç-gereç ve %70’si kitap satın almadan önce internetten araştırma yapıyor. Sanal ortamda öne çıkan ürünler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Tüketicilerin %62’si yiyecek, içecek ve kişisel bakım ürünlerini de satın almadan önce internete danışıyor. Giyim kuşam ve arabalar söz konusu olduğunda dünya genelindeki tüketicilerin yaklaşık %70’lik bir kısmının aklına ilk gelen mecra ise yine internet oluyor.

58 ülkede internet erişimi olan 29.000 katılımcıyla gerçekleştirilen bu araştırma 2012’nin 3. çeyreğini kapsıyor. Araştırmaya katılan Amerikalı tüketicilerin %73’ü elektronik, %63’ü araç-gereç, %62’si de araba ve aksesuar alışverişlerinde sanal ortamdan yararlandıklarını belirtirken, katılımcıların %48’lik bir bölümü ise giyim alışverişlerinde interneti faydalı bulduğunu belirtiyor.

ABD’deki tüketicilerin %60’ı internette yaptıkları araştırmalardan sonra alışveriş yapmaya daha yatkın olduklarını söylerken, %30’luk bir kısmı bu araştırmaları forumlardan yaptıklarını belirtiyor. %45’lik bir kesim ise ürün hakkında bilgi almak için markaların internet sayfalarına başvurduklarının üzerinde duruyor.

İnternetin Online Alışverişe Etkisi

Sosyal medyanın da yeni bir ürün satın alırken önemli olduğunun altını çizen araştırma, ABD’deki kullanıcıların %30’unun sosyal medya kanallarıyla yeni ürün almaya karar verdiğini, %29’luk bir kesimin ise internet üzerindeki reklamlardan etkilendiğini söylüyor. Video paylaşım sitelerindeki ürün videoları da kullanıcıların %27’si için önem taşıyor.

İnternet, yeni ürün alma konusunda kullanıcılara yardımcı olurken, işini online ortama taşımamış fiziki mağaza sahipleri için de bir sorun oluşturuyor. Kullanıcılar internet üzerinden ürün araştırması yaptıktan sonra, fiziki mağazalarda ürünleri deneme ve test etme fırsatına sahip oluyorlar; ancak tüketici internet üzerinde daha uygun fiyata aynı ürünü bulursa, online mağazadan satın almayı tercih ediyor.

Showrooming olarak bilinen bu durum Best Buy ve Walmart gibi ABD’deki büyük perakendecileri zor durumda bırakıyor. Bu sebeple de geçtiğimiz günlerde Best Buy, showrooming yüzünden kaybettiği müşterilerini kazanmak ve pazar payını online perakendecilere kaptırmamak için 19 rakibine fiyat eşitleme teklifi götürmüştü. En büyük rakibi Amazon ile bu konuda anlaşan Best Buy’ın bu anlaşması 3 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Gelecekte alışverişlerin sanal ortama daha çok taşınacağı aşikar olduğu için offlineda hizmet veren şirketlerin yeni stratejiler geliştirerek, değişen alışveriş alışkanlıklarına adapte olmaları gelecekte onlara daha iyi sonuçlar sağlayabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*