14 Kasım 2018

Nielsen’in Araştırması, Küresel Online Alışveriş Alışkanlıklarını Ortaya Koyuyor

brands-global-shopping-nielsen-2013
Yaptığı araştırmalarla adını sıkça duyduğumuz Nielsen, 58 ülkede 29.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmada dünya çapındaki tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyuyor. Bu araştırmaya internete erişimi olan tüketicilerin katıldığını da belirtmek gerekiyor. Bu nedenle rapordaki oranlar genel nüfusu kapsamıyor.

Asya-Pasifik bölgesinde araştırmaya katılan her 10 kişiden 6’sı daha fazla ücret ödeyerek özel tasarım ürünleri alabileceklerini söylerken, küresel boyutta ünlü markaları satın alma eğilimi yüksek olan grup %56 ile Orta Doğu/Afrika ve %55 ile Asya-Pasifik bölgesi olarak öne çıkıyor. Asya-Pasifik bölgesinde özel tasarım ürünlerine daha çok para ödeyeceğini belirten ülke ise %74 ile Çin.

Dünya genelindeki tüketicilerin %78’i ürünlerin kalitesinin onların birinci önceliği olduğunu söylerken, bölgeler ele alındığında Latin Amerikalı tüketicilerde bu oran %83, Asya-Pasifik’te ise %82 olarak görülüyor. Tüketicilerin %65’i en önemli bir diğer kriterin ise fiyat olduğunu söylüyor.

Araştırmaya katılanların %59’u kampanyaların ve indirimlerin farkında olduklarını ve bunların online alışverişlerde ilgi çekici olduğunu belirtiyor. Ücretsiz hediyeler söz konusu olduğunda Filipinli tüketicilerin %77’si, Vietnamlıların %75’i, Yunanların %74’ü ve Türk tüketicilerin %72’si bunları ilgi çekici bulduğunu belirtiyor.

Latin Amerika ve Orta Doğu/Afrika bölgesindeki katılımcılar profesyonellerin tavsiyelerine güvenirken, Kuzey Amerika’daki %35’lik bir bölüm bu önerilere güvenmediklerini söylüyor.

nielsen araştırma

nielsen araştırmaSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*