19 Kasım 2018

Nörologlar Müşteri Mutluluğunun Formülünü Buldular

Nörologlar için, mutluluk denilen duygu, aşağıdaki formülle gösteriliyor.

(Büyük halini görüntülemek için formülün üzerine tıklayın)

mutluluk formülü

 

Londra Üniversite Koleji PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) bölümündeki bilim insanları, mutluluğun formülünü yayınladılar. Tam araştırma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Nörologlar, öznel mutluluk oranını tahmin eden bir denklem geliştirdiler ve 18.420 denek üzerinde testler yaparak denklemin doğruluğunu test ettiler.

Bütün bilimsel ve nörolojik detayları bir kenara bırakırsak, araştırmanın bulduğu durum, mutluluğun deneyim kadar beklenti ile de ilgili bir durum olduğu. Olumlu deneyim beklentisi, olumlu deneyimin kendisi kadar mutluluğu etkileyen bir faktör.

Durum beklentisi, mutluluk duygusunun ortaya çıkması konusunda en önemli etken. Başka bir bulgu da, önceki ruh halimizin de, sonraki hissedeceğimizi mutluluk oranını etkiliyor olması. Yani mutluluk, önceki ruh hali, deneyim ve deneyim beklentisi olarak, üç boyutlu, geçmiş, şimdiki zaman ve gelecekte aynı anda var olan bir duygu. Pazarlamacılar not almaya başlasalar iyi olur.

Peki bu dijital pazarlama açısından ne ifade ediyor? En basit anlatımla, markalaşmanın, stratejinin ve yaratıcı süreçlerin etkili olabilmesi için, müşteride bir beklenti duygusu yaratılıp, sonrasında müşteriye sunulan deneyimin bu beklentiyi destekleyecek şekilde kontrol edilmesi gerekiyor.

Pazarlama uzmanları, nörologların bu çok önemli keşfini yorumladıkça, bu işin tam olarak nasıl yapılması gerektiği de ortaya çıkacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    deneklerin o anki psikolojilerini merak ediyorum açıkçası

Fikrini söyle

*