19 Kasım 2018

Balıkçı Diyarında E-ticaret: Norveç E-ticaret Pazarı

Norvec eticaret istatistikleriKuzey ülkelerinin tipik özelliği soğuğuyla, iki ay gece iki ay gündüzü yaşatan coğrafi konumuyla balıkçı diyarı Norveç, uygarlık gelişimi anlamında dünyanın en üst sırada yer alan ülkelerinden. Teknoloji ve internet kullanımında yalnızca İskandinavya‘nın değil globalin de yıldızı olan ülke, e-ticaret sektörü açısından da kuzey ışıkları gibi parlıyor.

-25 dereceye soğuk demeyenlerin ülkesi Norveç’in internet penetrasyonu yüzde 97,2. Bu oran, 5 milyon kişinin yaşadığı Norveç’i İzlanda’nın ardından dünyanın internet katılımı en çok olan ülke konumuna taşıyor. Her ne kadar nüfusun az oluşu her yüz insanın 97’sinin internet kullanmasında etkili olsa da, İskandinavya ülkelerinin genel niteliği gelişmişlik de bu oranda oldukça etkili. Konuyla dolaylı olarak bağlı ama ülkenin okuma oranının yüzde 99 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İlgili yazı: İklim Soğuk E-ticaret Sıcak: İskandinavya E-ticaret Pazarı

Kişi başına düşen harcama 970 avro

2012 rakamları incelendiğinde 3 milyar avroluk bir e-ticaret hacmine sahip olan Norveç’in kişi başına internet alışveriş harcaması 970 avroyken, erkek kullanıcıların bir yıl içerisinde harcadığı rakam 1275, kadınların ise 665 avro. 18-80 yaş arası kullanıcıların değerlendirilmesine göre, ülkedeki toplam internet kullanıcılarından -neredeyse tüm ülkeyi kapsıyor- yüzde 85’i internetten en az bir kez alışveriş yapmış durumda. Bu oranın Türkiye’de yüzde 10-15 arasında olduğunu söylersek, online alışverişin Norveçliler tarafından ne denli kabul gördüğünü daha iyi anlamış oluruz.

Kendi ekonomik refahı nedeniyle Avrupa Birliği’ne girmeyi reddeden ülkede, kullanıcılar internetten en çok elektronik ürünler almayı tercih ediyor. Yüzde 52’lik orana sahip elektronik cihazları, yüzde 40 ile kitap ve moda kategorileri takip ediyor. Norveçlilerin online alışverişte en çok yöneldiği diğer alanlarda ise, film ve CD yer alıyor.

Tüketiciler satın alma öncesi en çok arama motorlarını kullanıyor

Norvec eticaret rakamlarıTüketici alışkanlıklarına göz attığımızda, kullanıcıların satın alma öncesi en çok gerçekleştirdikleri eylemin yüzde 64 oranla internet üzerinden ürün hakkında arama yapmak olduğunu görüyoruz. Ardından sırasıyla fiyat karşılaştırma sitelerini incelemek (%58), tüketici yorumlarını okumak (% 49), ürünü fiziki mağazada incelemek (%21) ve sosyal medyada araştırma yapmak (%21) geliyor. Norveçli kullanıcıların ödeme konusunda en çok tercih ettikleri yöntem ise, kredi kartı. Havale ve PayPal diğer ödeme yöntemleri arasında yer alıyor.

Norveç, tüm İskandinavya ya da Nordik ülkeleri arasında e-ticaret sektörünün en gelişmiş olduğu ve en çok online harcama yapılan ülke konumunda. Fiyat yüksekliği bazında da zirvede bulunan ülkede; sipariş teslim süresi, tüketicilerin en çok dikkat ettiği unsurların başında geliyor. Çünkü coğrafi konumları gereği ortalama 3 günü bulan teslim süresi birçok kullanıcı açısından uzun olarak değerlendiriliyor.

Facebook Norveç’te de lider

Sosyal medya ağlarında yer alma açısından da bölgenin lideri olan ülkede en çok kullanılan sosyal ağ, Facebook. Yüzde 57’lik katılım oranı bulunan Facebook’u globaldeki en büyük rakibi Twitter takip ediyor. Twitter’ın kullanım oranı ise yalnızca yüzde 12,5. Ülkede sosyal medya bayrağını kadınlar taşırken, Twitter’ı genel olarak 30 yaş altı gençler kullanıyor. Facebook, diğer ülkelerdeki demografik verilerini Norveç’e de taşıyarak, daha geniş yaş segmentinde kullanılıyor.

Avrupa’da e-ticaret dendiğinde akıllara şüphesiz Almanya, İngiltere ve Fransa geliyor. Niteliksel ve niceliksel gelişim anlamında hakkını veren bu ülkelerin arasına Norveç’in başını çektiği İskandinavya ülkelerinin girememesinin yegane sebebi olarak, nüfus azlığını verebiliriz. Potansiyel müşterilerin neredeyse tamamını online alışveriş sektörüne çekebilmeyi başaran ülke, bu potansiyelin az olması nedeniyle hem global oyuncu olma hem de yatırımcı bulma açısından gelecek vaat etmiyor. Üstüne bir de nüfus artış hızının eksi 4 olduğunu eklersek, 2016 beklentileri şeklinde yazı yazmak pek mümkün görünmüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Merhaba, Norveç’te şirket açmayı düşünüyorum, şirketin başlatılmasıyla ilgili formalitelerde ve sonrasında bana yardım edebilecek bir kişi önerebilir misiniz?

 2. Asim der ki:

  Selam, http://www.quali. no/tr şirketinin hizmetleri öneririm, senin yerine Norveç’te şirketinle alakalı her şeyi yapıyor, ve fiyatı da iyi.

 3. Luna der ki:

  Nasıl bir iş?

 4. İnşaat bitiriciliği, neden soruyorsun?

 5. Luna der ki:

  Sadece merakımdan :). Bol şans.

 6. Asim der ki:

  Norveç’te iki yıl yaşadım, ulusal düşük para kazandım ve orada ucuz olmayan hayatıma yeterlidi, çok para da eve getirdim.

 7. Suzi der ki:

  Ablam norveç’te çalışıyor, belki ben de gitmeliyim ? 😀

 8. Asim der ki:

  Sana yardım ederse… 😉

 9. Suzi der ki:

  Evet, Norveç’te öyle, yüksek maaşlar yüzünden caziptir, ama bence çok soğuk 🙂

 10. Asim der ki:

  Belki soğuk ama manzarası çok harika!

 11. Norvecte ve isvecte faaliyet gösteren internet alışveriş adreslerini bulmak istiyorum

Fikrini söyle

*