18 Aralık 2018

2016’da 9.9 Milyar Dolarlık Mobil Ödeme Yapılacak

Her geçen gün mobil cihazlardan gelen alışverişler, mobil ürün aramaları ve mobil cüzdan ödemeleri ile ilgili yapılan araştırmalara bir yenisi ekleniyor.

Mobil ticaretin şaşırtıcı büyüme hızı mobil ticaret yapan firmalar kadar araştırmacıların da ilgisini çekerken, firmalar tarafından paylaşılan bu veriler özellikle mobil ticarete girmeye hazırlanan markalara yol gösterici birer kaynak olarak yerlerini alıyorlar.

Araştırma firması NPD In-Stat tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre cep telefonları ile offline ortamda gerçekleşen ödeme tutarları 2016 yılında 9.9 milyar dolara ulaşacak.

Burada araştırmada söz konusu olan ödeme şeklinin mobil alışverişler değil, NFC yani cep telefonlarının okutulması ile gerçekleşen mobil ödemeler, mobil cüzdan kullanımları ve barkod okutarak yapılan ödemeler olduğunun altını çizmekte fayda var.

Geçtiğimiz sene PayPal ve Google gibi oldukça büyük firmalar mobil ödeme alanına el atarken, birçok kredi kartı firması da kendi mobil cüzdan uygulamalarını piyasaya sürme hazırlıklarına başlatmıştı.

Sizlerle kısa bir süre önce paylaştığımız bir haberde aralarında Target ve Walmart gibi oldukça güçlü zincir mağazaların bulunduğu yaklaşık 20 firmalık bir ekibin kendi mobil ödeme sistemlerini geliştirme çabalarına değinmiştik.

Yakın alanlı mobil ödemelerin büyük bir atağa kalkacağını öne süren NTD In-Stat 2012’de mobil ödemelerin 1.1 milyar doları aşacağını öngördüğünü açıklıyor.

Firma Kıdemli Analisti Amy Cravens, 2011’in pazarın gidişatına yol göstermesi anlamında oldukça önemli bir sene olduğunu, 2011’de topladıkları verilere dayanarak mobil ödeme sistemlerinin kullanılma trendlerinde büyük artış yakalayacaklarını öngördüklerini belirtiyor.

Araştırmada ayrıca mobil ödemelerde Asya-Pasifik bölgesinin, tüm işlemlerin %41’i oranı ile mobil ödemelerde hakimiyet sahibi olacağının yanı sıra, araştırmaya katılan kesimin yarısından fazlasının mobil ödeme sistemlerini tanıdıklarının ortaya çıktığı da paylaşılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*