18 Kasım 2018

Ödeme Sistemi Altyapısı Kurmak: EFT/Havale Kanalı

E-ticaret sitenize ödeme sistemi altyapısı kurmak için değerlendirmeniz gereken ilk madde olan kredi kartı kanalından bahsetmiştim.  

İş modelinize uygun olduğunu düşünüyorsanız, asenkron (eş zamanlı olmayan) bir model olan EFT/Havale kanalını da değerlendirebilirsiniz.

İlk olarak EFT ve Havalenin kelime anlamlarına bakalım.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası EFT’nin tanımını şu şekilde yapıyor:

“EFT Sistemi, bir bankadan diğerine Türk Lirası cinsinden ödeme gönderilmesini sağlayan elektronik ödeme sistemidir”.

Havale ise, aynı bankanın farklı şubeleri arasındaki para transferi olarak adlandırılıyor. Bu ön bilgiden sonra, EFT ve Havale’nin işleyiş mekanizmalarına girmeden, e-ticaret siteniz ve iş modelinize olan etkisine bakalım.

EFT ve Havale, kredi kartı ödemesi gibi anında gerçekleşen, eş zamanlı bir işlem olmadığı için asenkron bir yapıya sahiptir ve genelde ödemeyi kabul ettiğiniz bankalar ile sisteminiz arasında otomasyon kurmak mümkün değildir (mümkün olduğu durumlarda da bankalarla özel anlaşmalar yapıp, entegrasyon çerçevesinde para transferi gerçekleştiğinde sisteminizdeki güncellemeleri yapacak callback servislerini yazmanız gerekecektir).

Bu durumda EFT ve Havale ödemesi kabul edebilmeniz için satmış olduğunuz ürünü veya ürünleri, ödenen meblağ hesabınıza geçene kadar stokdan düşürmeniz veya ara bir statüye çekmeniz gerekecektir. Bu da, siparişin kabulü ile kullanıcı ödemesi arasındaki geçen süreyi yönetmeniz demektir. EFT ve Havale’nin getirdiği kısıtları da (EFT resmi tatil günleri dışında hafta içi her gün 08.00 – 17.30 saatleri arasında çalışır, yarım işgünlerinde ise sistem saat 13.00’te kapanır) düşündüğümüzde bu süre resmi tatilleri düşünmeksizin en az 3 gün olmalıdır.

Bankaların sunmuş olduğu internet bankacılığı, telefon bankacılığı, cep bankacılığı, ATM ödemesi, mağaza-banka ödeme entegrasyonu vb yöntemler EFT ve Havale kanalı ile ödemeyi kolaylaştırmakta ve bu süreyi kısaltmaktadır. Şüphesiz bu süre olumsuz gibi görünse de, stok tutmayan ve aldığı siparişler çerçevesinde ürün tedarik eden iş modelleri için olumlu da görülebilir. Ayrıca sanal POS kurulum, bakım ve kredi kartı komisyon masrafı gibi giderleri de olmadığı için, düşük maliyetli bir kanal olarak da değerlendirilebilir. Bu nedenledir ki EFT ve Havale ile satınalımlarda belli miktarlarda indirim sunan iş modellerine de rastlayabiliyoruz.

Fraud riskinin kredi kartı kanalına oranla çok düşük olmasından dolayı, chargeback gibi gelir kaybına yol açan risklerin olmamasından dolayı ve kredi kartı kanalına özel güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyulmamasından dolayı, EFT/Havale kanalı; basit, düşük maliyetli fakat asenkron ve manuel yürütülmesi gereken bir ödeme kanalı olarak özetlenebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Ödeme Sistemi Altyapısı Kurmak: EFT/Havale Kanalı […]

Fikrini söyle

*