13 Kasım 2018

Ödeme Sistemi Altyapısı Kurmak: Kredi Kartı Kanalı

E-ticaret sitenize bir ödeme sistemi kurmak istiyorsanız bu işe girişmeden önce ödeme kanallarınızı belirlemeniz faydalı olacaktır. Kredi kartı, EFT/Havale, Mobil ödeme, PayPal ve diğer alternatif ödeme kanallarını araştırıp, siteniz ve iş modelinize en uygun olan kanal veya kanalları seçmelisiniz. Bu kanallar arasında kredi kartı; kullanım yaygınlığı, kullanıcı alışkanlığı, puan biriktirme özelliği ve taksit seçeneği sunması ile vazgeçilmez olacaktır.

2010 yılı Bankalararası Kart Merkezi istatistiklerine göre, Türkiye’de 47 milyon kredi kartı ve 1.8 milyon POS (sanal + fiziksel) bulunuyor . Yine bu istatistiklere göre;  yerli kredi kartları ile yurtiçi ve yurtdışında toplam 1 milyar 959 milyon adet işlemde, 214 milyar 195 milyon liralık işlem hacmi gerçekleştirildi. Yurtiçi ve yurtdışı e-ticaret sitelerinde ise yerli kredi kartları ile 96 milyon işlemde, 14 milyar liralık harcama yapıldı (Kaynak: BKM).

Sektörde kredi kartı kullanım oranları her yıl eksponansiyel olarak artış gösterirken, e-ticaret sitenizde kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için çalışmak istediğiniz bankalara sanal POS başvurusunda bulunup, bu bankalar ile anlaşma yapmanız gerekecektir. Anlaşacağınız bankalar sayesinde sahip olacağınız sanal POS’lar size sadece o bankaların kredi kartlarına taksit imkanı sunacağı için, Türkiye’de en çok kullanılan kredi kartlarına ait dağılımı incelemeniz faydalı olacaktır. Bankalar ile sanal POS anlaşmaları yaparken tek çekim ve taksitli işlemler için bankaya ödeyeceğiniz komisyon oranları da önem kazanacaktır, zira bu oranlara göre sunacağınız taksit seçenekleri ve vade farkı oranlarını belirlemeniz gerekecektir. İşlem hacminizin artmasıyla birlikte bankalar ile kredi kartı komisyon oranları hakkında yapacağınız anlaşmalarda eliniz güçlenecektir.

Sanal POS dışındaki bir diğer kredi kartı ödeme altyapısı  ise bankaların sunduğu güvenli ortak ödeme sayfaları. Daha çok KOBİ niteliğindeki e-ticaret sitelerine hitap eden bu altyapı, e-ticaret sitesinin üzerinden güvenlik ve entegrasyon maliyetlerini alarak, ödeme kanalını servis olarak sunmayı hedefler. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Güvenli Ortak Ödeme Sayfasına veya Akbank T.A.Ş. Güvenli Ödeme Sayfasına göz atabilirsiniz.

E-ticaretdeki kısıtlarından dolayı şimdiye kadar çok yaygın olarak kullanılmasalar da, Debit kartlar olarak bilinen ATM kartları da online alışverişlerde kulanılabilmektedir. Yakın bir süre önce 3D Secure desteği de sunmaya başlayan ATM kartları 69 milyona bulan sayısı da göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki günlerde popülerliğini arttıracaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*