19 Aralık 2018

ODTÜ TeknoJump Hızlandırma Programından Girişimciye 35 Milyon Dolar

odtü-teknokent-odtü_teknokent-odtü_t.jump-tekno_jump-t.jump-odtü_tekno_jump-girişimci-startup-silikon_vadisi-silicon_valley-corid-andar-api_plug-hemodyn-btech-yüzyüze.biz-metu_t.jump-metu_tekno_jump-teknojump-odtü_teknojump-metu_teknojump

ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk uluslararası hızlandırma programı TeknoJUMP 2015’te 3. yılını tamamlıyor. TeknoJUMP, San Francisco’da yer alan ODTÜ Teknokent T-Jump Merkezinde gerçekleşecek ABD programına katılmaya hak kazanan 6 şirketi Silikon Vadisi üzerinden dünya ile tanıştıracak.

Teknoloji odaklı genç girişimcilerin yurt dışına açılmasına destek olmak için önce Türkiye’de kapsamlı bir eğitim ve mentorluk hizmeti sunan programın Türkiye ayağı 5 Aralık’ta yapılan Demo Day ile sonlandı. Türkiye’deki Demo Day sonrasında programın ABD ayağına katılmaya hak kazanan 6 şirket. 8 Şubatta başlayacak ve toplamda 1 ay sürecek olan Silikon Vadisi hazırlıklarına başladı.

İlgili yazı: Girişimcinin Yeni Araç Seti Ciz.io 2 Bin Girişimci Üyeye ulaştı

35 milyon dolardan pay almak isteyenlere

ABD programı genç şirketlere yabancı yatırımcı çekme ve çözüm ortağı bulma imkanı tanıyor. 8-22 Şubat arasında gerçekleşecek ilk iki haftalık döneme katılacak şirketler, yerel uzmanlar tarafından ABD pazarında faaliyete geçme ve çalışma konusunda bilgilendirilecek, bu süreçte Silikon Vadisinde bir şirket kurma konusunda destek alacaklar.

Şirketler 18 Şubatta San Francisco’da gerçekleşecek Demo Day ile yatırımcı karşısına çıkacak. Bu süre zarfında T-Jump’ı kendi ofisleri olarak kullanacak ve yerel koşulları bizzat deneyimleme imkanı kazanacaklar. Sonrasında ise Türkiye’ye dönecek ve potansiyel müşteri ve iş ortaklarıyla yaptıkları görüşmelere istinaden stratejilerini tekrar gözden geçirme fırsatı yakalayacaklar. Gelişimin hız kesmediği programın ikinci etabı ise Mart ayında gerçekleşecek.

TeknoJUMP ABD Programı şirketleri arasında BTech, ELBA HR, ApiPlug, Andar, Kuartis ve Hemodyn yer alıyor. Şirketlerin faaliyet alanlarına gelince:

İlglii yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret kılavuzları

3B artırılmış gerçeklikle ameliyat kolaylığı

BTech tarafından geliştirilen omurga kılavuz sistemi ile zor ve riskli omurga ameliyatları daha basit ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Rörtgen çekimleri 3 boyutlu görüntülere dönüştürülüyor ve ameliyat sanal olarak bilgisayar ortamında gerçekleştiriliyor. Doktorun hata yapma riskini engelleyen ve kritik omurga cerrahilerde uygulanabilen bu yöntem, ameliyat sürelerini azaltırken ameliyat başarılını artırıyor ve hastaların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

İnsan kaynakları için büyük verinin anlamlı hale getirilmesini hedefleyen Elba Entegre Bulut İK Uygulamaları kurumlara yetkin, yatkın, kültüre uygun çalışanları bulmalarını kolaylaştırarak işveren markasını güçlendiren çözümler sunuyor. Sistemde kullanılan online video mödülleri kurumları 10 kata kadar hızlandırarak 3 ayda kendini ödeyen servisler üretiyor.

İlgili yazı: Kadın Girişimciler E-Ticarete Erkeklerden Önce Giriyor [Araştırma]

E-ticarette API ekonomisi için yeni girişimci

API Plug yazılımı, yazılımcıların kod yazmaya gerek kalmadan, mevcut veri tabanından otomatik REST-API kodları üretmelerini sağlayarak geliştiricilerin işini kolaylaştırıyor. Yakın gelecekte ek özelliklerle geliştirilecek olan API Plug, backend tarafında geliştiricilerin ihtiyacı olan yeni hizmetler sunacak.

Dronların gücü

Yüksek performanslı ve emniyetli elektromekanik sistemler geliştiren Andar, insansız hava araçları için teknik şartnamelere uygun olan ve yurt dışında rekabet edebilen bir ürün yelpazesine odaklanıyor. Halihazırda TUSAŞ ve VESTEL Savunma tarafından başarı ile kullanılan Andar ürünleri STANAG 4671, SAE-ARP-4761, MIL-STD-810, MIL-STD- 461 uyumlu olarak geliştiriliyor.

 

odtü-teknokent-odtü_teknokent-odtü_t.jump-tekno_jump-t.jump-odtü_tekno_jump-girişimci-startup-silikon_vadisi-silicon_valley-corid-andar-api_plug-hemodyn-btech-yüzyüze.biz-metu_t.jump-metu_tekno_jump-teknojump-odtü_teknojump-metu_teknojump

 

Reklam karşılığı abonelik ücretlerinde indirim

CoRID sistemi kullanıcının Smart TV ve Digikutuda hangi kanalların izlediğini görerek bu verinin ticari amaçlarla kullanılmasına imkan tanıyor. İzleyici ölçümü (rating) ve reklamcılıkta kullanılan sistem, AT&T’nin Amerika’da yaptığı gibi, reklam izlemeyi kabul eden kullanıcının uydu TV aboneliğinde indirim yapma gibi bağlılık programlarına da imkan tanıyor.

İlgili yazı: Girişimciye tam kapsamlı online mağaza açma rehberi

Sanal ortamda kalp ameliyatı planlama

Kalp damar hastalıklarını tedavi etmeye yönelik cerrahi operasyonlar için üretilen 3-boyutlu skeç tabanlı bir tasarım platformu olan Hemodyn, özellikle çocuklara yapılan ameliyatlarda kolaylık sağlıyor. Hemodyn gerçek cerrahi operasyondan önce doktorların internetten kalp cerrahi operasyonlarını planlanmasını sağlıyor. Cerrah 3 boyutlu modelde yapıyı çiziyor ve hastanın kalbindeki kan akışı bilgisayar simülasyonu ile analiz edilerek doktorun hastayı nasıl ameliyat edeceğini planlamasına imkan veriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*