20 Kasım 2018

Office 365 ile Kayıtlı Elektronik Posta Kullanmak Artık Çok Kolay

Microsoft-kep-office_365 8

Microsoft ve Türkiye Noterler Birliği Vakfı şirketi TNB KEP işbirliği ile hayata geçirilen “KEP 365” ile kayıtlı elektronik postalar artık Microsoft Outlook üzerinden kolayca kontrol edilebilecek.

KEP nedir, E-ticarete ne avantaj getiriyor?

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan Kayıtlı E-Posta (KEP) sistemi ülkemizde 1 Temmuz 2012 tarihli yeni Türk Ticaret Kanunu ile yürürlüğe girdi. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen Kayıtlı E-Posta (KEP), yasal olarak geçerli elektronik yazışma ve bildirim olarak tanımlanıyor.

İlgili yazı: Microsoft Türkiye yeni dönemde e-ticaret odaklanıyor

Microsoft-kep-office_365 9

 

KEP ile Neler Yapılabilir?

 • Elektronik tebligat alma.
 • İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bildirimde bulunma.
 • Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgeleme.
 • KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek olması.
 • KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelmesi, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşmesi.

Hayatımızı kolaylaştıracak KEP uygulamalarından bazıları şunlar:

 • E-posta veya telefon aracılığı ile yapılamayan her türlü bankacılık işleminde şubeye gitme veya faks çekerek talimat verme dönemi sona erecek.
 • Kamu kurumlarından talep ettiğiniz bilgi ve belgeleri KEP yoluyla hızla alabileceksiniz.
 • Devletin ve özel sektörün size güvenli olarak ulaştırmak istediği her türlü özel bilgi ve belge (sağlık raporları, tahlil sonucunuz, adli sicil kaydınız, diplomanız ve not dökümünüz, faturalarınız, vb..) kolayca elinizde ve arşivinizde olacak.
 • Yaşamın içinden herhangi bir konuyu ilgili kaymakamlıklara, devlet makamlarına, il ve ilçe belediyelerine iletmek için KEP sistemi kullanılabilecek.
 • Telifli eserlerin elektronik ortamda gönderiminde karşılaşılan kopya, taklit, aşırma, esinlenme gibi durumların önüne geçmek için KEP sistemi kullanılacak.
 • İşe giriş evraklarının toplanması, vize başvuruları kolaylaşacak.

E-ticarette güvenli ve bol alışveriş için

Konu ile ilgili olarak bilgi paylaşımında bulunan TNB KEP Genel Müdürü Duygu Yantaç şunları söyledi: “TNB KEP ve Microsoft işbirliğiyle hayata geçirilen KEP 365 ile yasal zorunluluğunuzu yerine getirirken Microsoft Outlook üzerinden KEP iletilerinize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.”

Duygu Yantaç, “Kayıtlı Elektronik Posta servislerinde standart olarak sağladığımız TNB KEP web erişim ara yüzünden KEP iletilerini okuyup yanıtlarken, Türkiye’de ilk defa Microsoft ve TNB KEP iş birliği ile sunulan KEP 365 uygulaması ile Outlook üzerinden de KEP hesabınıza güvenli bir şekilde erişip işlem yapabileceksiniz” dedi.

Microsoft-kep-office_365 1

Sektörde 32,5 milyon TL tasarruf

Tebligatların KEP ortamına taşınmasıyla hem devletin hem vatandaşın parasının cebinde kalacağını söyleyen Duygu Yantaç, “Yıllık ortalama 40 milyon adet tebligat yapıldığı varsayıldığında yılda 200 ton kâğıt tüketiliyor. Bu uygulama sayesinde çevreci, hızlı ve güvenli iletişimin avantajlarının yaşandığı bir döneme girilecek. E-tebligat uygulaması ile yargı süreci hızlanarak davaların kısa sürede sonuçlanacak, tebligat çıkaran merciler ve tebligat alan kurumlar için kağıt, posta gönderimleri, operasyon ve fiziki arşivleme maliyetlerinde yüksek oranda tasarruf sağlanacak” dedi.

İlgili yazı: Ünlü girişimcilerden e-ticaret şirketlerine 5 tavsiye

Office 365 güvenli e-ticarete destek oluyor

T.C Adalet Bakanlığı’nın da elektronik tebligat uygulamasına geçmesiyle gün geçtikçe yaygınlaşan KEP hizmeti, KEP 365 ile Microsoft Outlook üzerinden, daha büyük ölçekteki kurumlar içinse KEP e-postalarını güvenli şekilde şirket içindeki ilgili çalışanlara da yönlendirebilecekleri SharePoint Online üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde sunulabilecek.

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde aktif kullanılan KEP sistemi, Türkiye’de de kurumlar çapında hızla yaygınlaşıyor. Microsoft Office 365’ten sorumlu ürün müdürü Berfin Gökoğlu, konuyla ilgili açıklamasında Türkiye Noterler Birliği Vakfı Şirketi TNB KEP ile yapılan işbirliği kapsamında Office 365 kullanıcılarına KEP 365 uygulamasını ücretsiz sunduğunu belirtti.

KEP 365 uygulamasında hem kurumsal e-postalarını hem de hukuki yazışmalarını elektronik ortamda aynı ara yüzde yönetilmesi sağlanıyor. Microsoft KEP 365 ile KOBİ’lerden büyük ölçekli kurumlara kadar bu uygulamayı Office 365 müşterilerinin kullanıma sunuyor ve kullanıcılar uygulamayı Office Mağazası’ndan indirebiliyor.

Bizspark üyelerine ücretsiz

Office 365 aboneliğini yeni başlatacak müşteriler için avantajlı TNB KEP ve e-imza paketleri sunuluyor olacak. Microsoft ve TNB KEP iş ortaklığı kapsamında Microsoft’un girişimcilere destek olarak yürüttüğü Bizspark programına üye tüm Bizspark plus üyelerine KEP hesapları ücretsiz olarak sunulacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*