19 Haziran 2018

Offline ve Online Satış Sistemlerini Entegre Eden Mağazalar Kazanıyor

Tüketiciler artık ürün satın alırken araştırmadan ödemeye mobil, online, mağaza gibi yöntemlerin hepsini bir arada kullanıyor. Retail Systems Research LLC(RSR) firmasının Amerika’da gerçekleştirdiği araştırmaya göre mobil ve online satın alım sistemlerini mağazalarıyla entegre edebilen perakendeciler diğerlerinden çok daha iyi kazanç sağlıyorlar.

Tüketiciler, internet ortamında satın aldıkları ürünleri mağazalardan kendileri alabilmek istiyorlar. Bu nedenle online ve mobil alışveriş sistemlerini mağaza sistemleriyle entegre etmek, perakendecilerin müşteri memnuniyetini ve kazançlarını arttırmaları için önemli bir fırsat.

RSR anketinin verilerine göre, birçok mağaza hala online ve geleneksel satışı birleştirmenin sağlayacağı kazancı göz ardı ediyor. Araştırmaya katılan 79 mağaza arasından, endüstri ortalamasının üzerinde satış yapan mağazaların %64’ü online ve mobil siparişlerin normal mağazalardan alınmasına olanak tanıyan sistemlerini oluşturmuşlar. Yani müşteriler online mağazada ürünleri inceleyip, direk mağazaya giderek ürünü satın alabiliyor. Endüstri ortalamasının altında olan mağazaların ise sadece %50’si bu sistemi uyguluyor.

Araştırmadaki bir diğer veri ise, endüstri ortalamasının üzerinde satış yapan mağazaların %8’inde müşterilerinin online ya da mobil olarak satın aldığı ürünün pick-up yapmak istedikleri mağazada bulunmaması konumunda, ürünün o mağazaya gönderilmesini sağlayan sipariş yönetim sistemlerinin bulunduğu. Endüstri ortalamasının altında satış yapan firmaların hiçbiri böyle bir sistem kullanmıyor.

ABD’de özellikle büyük mağaza zincirleri son yıllarda e-ticaret mağazalarını, lokal mağazalar ile entegre edebilmek için büyük yatırımlar yapıyorlar. Retail Systems Research’ün bu araştırması, mağazaların önünde tam integrasyon için hala uzun bir yol olduğunu gösteriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*