18 Aralık 2018

Girişiminize Gelen Olumsuz Yorumlarla Başa Çıkma Yolları

confuso-homem2

Sektör farketmeksizin girişim yapmak, ne yazık ki bir iş fikrine sadece mali  yatırım yapmaktan veya almaktan ibaret olmuyor. Kaldı ki işin asıl çetrefilli tarafı bu noktadan sonra başlıyor.  Girişiminize dair detaylı planlar, derin öngörüler ve uzun mesailerden sonra ortaya çıkardığınız tablo hiç de umduğunuz gibi olmayabiliyor.

Daha önceki yazımızda, girişiminize gelebilecek, muhtemel olumsuz tepkilerden yola çıkarak, belli başlı klişelere hazırlıklı olmanızı sağlamaya çalışmıştık. Şimdi ise bu tür tepkilerle nasıl başa çıkacağınız konusunu irdelemeye çalışacağız.

İletişim ve algı yönetimi yaptığınızın farkına varın

Öncelikle,  girişiminize aldığınız tepkilerin bir iletişim halinin sonucu olduğunu kavramak gerekiyor. Yani alınan tepkileri, iş çevrelerinin ve hedef kitlenizin iletişim ağınıza girdiğinin göstergesi olarak görmek mümkün. Basit bir ifadeyle, tepki alabilecek olumlu ya da olumsuz bir etki yaratmışsınız demektir. Aslında bu noktada  ne çeşit bir tepki aldığınızın hiçbir önemi yok. Önemli olan, hazır gözler üzerinizdeyken, bu iletişimi kendi lehinize yönetip avantaj sağlayabilmek. Bu da iletişim ve algı yönetimi yapabilmekten geçiyor.

Bahsedilen iletişim şekline ise marka algısı yönetiminden, sosyal medya yönetimine kadar genişleyen alanları dahil edebiliriz. Eğer aldığınız tepkiler iş modeliyle ilgili tepkiler ise inovasyon konusunda iddialı olmak ya da farklı yöntemler denemek ilk akla gelenlerden.

Tüm bunları uygularken piyasa ve iletişim trendlerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Samimiyet ile ciddiyet arasındaki ince çizgide hareket edin

mona-lisa

Öncelikle artık bilim adamlarından ev hanımlarına kadar herkesin ağzına pelesenk olmuş ‘’bilgi çağında’’, girişimci olarak, sosyal ağlara entegre olmadığınızı düşünmek bile istemiyoruz. Zira artık hem iş çevrenize hem de hedef kitlenize göre sosyal platformlar gerçekten daha gerçekçi bir hal aldı.

Olumsuz yorum ve tepkilerle direkt muhatap olabileceğiniz; böylelikle karşılaşılan pürüzleri gelen yorumlarla, büyümeden fark edip çözebileceğiniz platformlarda etkin şekilde var olmalısınız. Sahip olmanız gereken iletişim dili ve tavrı ise tamamen girişiminizin dahil olduğu sektöre bağlı ancak dikkat etmeniz gereken şey, gerçeğe dokunan cevaplar vermek. Cevap verilecek yorumlar konusunda seçici olmanız da çok önemli. Cevap üslubunuzda  samimi olmakla ciddi olmak arasındaki ince çizgide kalarak hareket etmelisiniz.

Herkesi memnun etmeye çalışmayın

Üzerinde derin derin cümleler kurmaya gerek olmayan bir gerçek var ki, bugün dünyanın en başarılı girişiminin CEO’su da olsanız illa ki yaptığınız işi beğenmeyecek birileri çıkacaktır. Sadece profesyonelleri değil;  artık tüketiciler de sahip oldukları teknik imkanlar ve bilgiye ulaşım sayesinde haklı olarak, her konuda söz sahibi olmak istiyorlar. İnteraktif olmamanın mümkün olmayacağı böylesi bir ortamda ise herkesin rahatsız olduğu konuda atılım yapmak imkansız.

Bu konuda da oldukça seçici olmalısınız. Her tepkiyi yanıtlamak hem zor hem de girişiminizin prestiji adına çok da hoş bir durum değil.

Sizin için hayati değer taşıyabilecek olumsuz yorumları seçip, eleştiri kabul eden yapınızı karşı tarafa da hissettirecek şekilde hareket etmelisiniz. Bu hem girişiminizi daha da geliştirecek adımlar atmanıza hem de karşı tarafta pozitif bir algı yaratmanıza yarayacaktır.

Savunma mekanizmaları hazırlayın

Girişimizde kendinizin de hali hazırda farkında olduğunuz eksikleriniz varsa, geliştirme aşamasındaysanız ya da henüz sahip olmadığınız bir yenilik planlıyorsanız tüm bu eksikliklerle ilgili gelebilecek olumsuz yorumlara karşı savunma ya da itme mekanizmaları geliştirin.

Bu durumlara dair tepkilere girişiminizin pozitif ve güçlü yanlarını öne sürerek cevap verin. Bu tür bir savunma mekanizmasıyla benzer yorumların azalmasını sağlarken bir yandan da girişimizin güçlü yanlarını benimsetmiş olursunuz.

Bir diğer savunma mekanizması olarak da, gelen yorumlara konu olan olumsuz tarafınızı farklı bir şekilde ifade ederek aslında olumlu bir özellik gibi gösterebilirsiniz. Ya da negatif yorumlarda haklılık payı gördüğünüzü söyleyebilir fakat sebep-sonuç ilişkisinde kendinizi öne çıkararak kontrolün sizde olduğunu hissettirebilir; veya tam tersine verilen olumsuz tepkilerdeki yanlışlığın sizin açınızdan çok önemli olmadığını hissettirerek sorunu basite indirgeyebilirsiniz.

Sonuç olarak, girişiminize önünde sonunda gelecek olan olumsuz tepkileri, kendi avantajınıza dönüştürecek şekilde cevaplayarak, ki cevaplamak sadece sosyal medya yorumlarını cevaplamak olarak algılanmamalı, başa çıkabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bence yanlış bir yazı . Her girişime karşı olumsuz yorum olabilir. Bu eleştirileri düşünmeden savuma mekanizmaları kurup duymazdan gelmek yerine ; eleştirilen noktalarımızı düzeltmeye bakmanız gerekir bence. Gereksiz söz oyunları ile belki kısa vadede rahatlarsınız ama uzun vadede zarara uğrayan siz olursunuz diye düşünmekteyim.

    • Batuhan Apaydın der ki:

      Yazının eleştirdiği eleştiri türü yapıcı eleştiriler değil, eleştirmiş olmak için yapılmış olan eleştiriler. Kıskançlıktan, boş vakit bolluğundan ya da laf olsun diye yapılan zarar verme amaçlı eleştiriler üzerinde zaman harcamaya gerek yok. 100 metre öteden anlaşılıyor zaten bu eleştiri tipi.

Fikrini söyle

*