16 Kasım 2018

Ömür Topaç: Türkiye’nin Yüzde 12’si GittiGidiyor’a Üye [13/14 Dosyası]

gittigidiyor

Aralık ayının başından itibaren yayınladığımız sektörün en kapsamlı yıl sonu değerlendirmelerinin yer aldığı 13/14 dosyamızda bugüne kadar 30’a yakın firmaya yer verdik ve dosyamızın son konuğu GittiGidiyor Pazaryeri Direktörü Ömür Topaç oldu.

2012 yılında yüzde 50’ye yakın bir büyüme oranı yakalayan şirket 2013 yılını yüzde 80’lik bir büyümeyle kapattı. Röportajımızın devamında Ömür Topaç’ın 2013 değerlendirmelerini ve 2014’e yönelik öngörülerini okuyabilirsiniz.

2013 yılında Türk e-ticaret sektöründe ne gibi değişiklikler oldu? Şirketler hangi alanlara yöneldi?

Günümüz dijital teknolojisi, hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirirken yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Artık her şey çok daha hızlı ve daha dinamik. eBay’den gelen global tecrübemizle baktığımızda Türkiye’deki internet penetrasyonunun Avrupa geneline göre daha yavaş ilerlediğini söyleyebiliriz. Ancak teknolojinin de hızla gelişmesiyle gün geçtikçe büyüyen bir pazar ortaya çıkıyor. Türkiye, bu anlamda potansiyeli yüksek bir ülke; pazar da henüz doygunluğa ulaşmış değil. Sektörde 20’den fazla yatırımcı mevcut, 14.000’den fazla e-ticaret sitesi var. Her ne kadar henüz doymuş bir pazar olmasa da, e-ticaret alanında Türkiye büyük adımlar atıyor.

Harcamalara baktığımızda, bugün Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinde en çok giyim, spor malzemeleri, ev eşyaları, elektronik, aksesuar, kozmetik, kitap gibi ürünlerin satışı gerçekleşiyor.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Şirket olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Sene başında koyulan hedeflerin ne kadarı gerçekleştirildi?

Hızla büyüdüğümüz bir yılı geride bıraktık. Hedeflerimizin üstünde rakamlara ulaştık. GittiGidiyor’un üye sayısı bugün 10 milyona ulaşmış durumda, yani Türkiye’nin yaklaşık %12’si GittiGidiyor’a üye. 2013 yılı ilk 9 ayında günlük ortalama 5000 civarında yeni üye kazandık. Geçen yıla göre bu, üye kazanımında yüzde 80’lik bir artışa denk geliyor. GittiGidiyor’da her 3 saniyede 1 ürün satılıyor. Her gün 5 binden fazla kategoride 5 milyonda fazla ürünle 700 bin kişiyi birbirine bağlayarak fırsatlar sunmaya devam ediyoruz. Bu yılı yüzde 80 büyümeyle kapatacağız.

Gittigidiyor’a gelen trafiğin %13’ünün mobilden geldiğini geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında dile getirmiştiniz. Buradaki conversion oranları nedir? Önümüzdeki yıl mobil üzerine ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

E-ticaretin bugünü ve geleceğinde en önemli trendlerden biri mobil dünyada varlık göstermek.  2013 yılında mobil satış %90’a yakın oranda büyüdü ve yaklaşık 3 milyon yeni müşteri kazanıldı. Biz de bu alanda büyük yatırımlar yapıyoruz. Bu yıl başında yeni iOS (iPhone) & Android akıllı telefon uygulamalarımızı ve yeni mobil sitemizi yayına aldık; bu çeyrek başında iPad uygulamamız yayına girdi ve Android tablet uygulamamızı yayına almak üzereyiz. Böylece, Türkiye’nin, tüm mobil platformlarda varlık gösteren ilk pazaryeri olacağız.

Mobil ortamdaki conversion artışına yönelik ise birçok geliştirme, uygulamalarımız özelinde 2013 senesinde hayata geçirildi ve 2014 ajandalarımızda da önemli bir yer almaya devam ediyor.

Gittigidiyor olarak 2014 yılı için hedefleriniz neler?

Kullanıcılarımıza benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşatmaya ve her geçen gün artan beklentilerinin ötesine geçmeye devam edeceğiz. Alıcı ve satıcılarımıza sınır ötesi ticaret imkanı getirmeyi planlıyoruz ve mobil işlem hacminde pazar liderliğimizi sürdüreceğiz. Son 2 yılda hacmimizi 2,5 katına çıkardık. 2014 yılında yine çok çarpıcı bir büyüme hedefliyoruz. Bu yıl, parçası olduğumuz ve 43 ülkede faal olan eBay Avrupa organizasyonu içinde, hem işlem hacmi, hem de net gelir sıralamasında, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’dan sonra 5’inciliğe yükseldik. Hedefimiz bu ülkeler arasında ilk üçte yer almaktır.

Önümüzdeki yıl geleneksel pazarlama mecralarında Gittigidiyor’u görecek miyiz? Reklam çalışmalarında böyle bir planınız bulunuyor mu?

Tüm mecralarda yer almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki yıl da 360 derece iletişim anlayışımızla reklam ve tanıtım faaliyetlerimizi tüm hızıyla sürdüreceğiz.

GittiGidiyor Omur Topac

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

Değişmeyecek bir gerçek şu ki, e-ticaret tüm dünya çapında en hızlı büyüyen sektörlerden biri olmaya devam edecek. Bu anlamda Mobil’in bu ticaret hacmindeki rolü ve payı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dramatik bir şekilde artış gösterecek ve tüm bu alanda faaliyet gösteren firmaların ajandalarında en üst sıralarda yer alacak. Firmalar artık mobil ortamı eskisi gibi bir pazarlama faaliyet aracı olarak görmeyecek ve burada da bir ticari habitat yaratılması artık bir zorunluluk halini alacak. Fiziksel ve online ticaret arasındaki çizgi her geçen gün biraz daha bulanıklaşacak.

Bunun dışında yine önümüzdeki dönemde sosyal ticaretin formülünün aranmasına devam edilecek ve bunda başarı gösteren firmalar rakiplerinden hızlı bir şekilde ayrışıyor olacak.

Sürpriz bir şekilde bir anda karşımıza çıkabilecek yeni e-ticaret modellerine hazırlıklı olmak ve sonucunda oluşacak “yeni” ortama uyum sağlamak gerekecek.

Karlılığa değil, sadece işlem hacmine odaklanan oluşumlar ise bir bir sahneden çekilmeye devam edecekler. Zira ortam bu denli kalabalık iken, piyasa aktörlerinin sektörde üzerine oynadığı pasta sanıldığı kadar büyük değil.

İlgili röportaj: GittiGidiyor’un 2012 Yıl Sonu Hedefi: Yüzde 50 Büyüme [2012/13 Dosyası]

2014’te Türkiye’ye yabancı yatırımcı girişi bekliyor musunuz? Kapanan e-ticaret siteleri, Türk e-ticaret sektörü açısından dikkate alınması gereken bir gösterge olabilir mi?

Aralarında global ölçekte çok önemli stratejik oyuncuların da yer aldığı 20’den fazla yabancı yatırımcının şimdiden Türkiye pazarına girmiş olduğu bir ortamda yatırımcı girişindeki ivme ilk dalgalardaki kadar kuvvetli olmayacak. Ancak şunu da biliyoruz ki, pazar halen cazip, gözleri üzerinde tutuyor ve uygun zamanı ve ortamı bekleyen oyuncular halen var.

Kapanan e-ticaret sitelerini bu noktaya getiren etkenler bir hayli fazla; iş ve gelir modellerinin sağlıklı olmaması, e-ticaret pastasının sanılandan küçük olmaması, müthiş bir marj baskısı altında faaliyet göstermeleri, sektöre doğru kurgu ve yeterlilik ile giriş yapmamaları, vb.

Diğer yandan halen Türk e-ticaret sektörünün müşteri tarafında ölçeklenmesinin önündeki en büyük engel halen güven duygusu. Bunu inşa edebilmek ve belli bir seviyenin üzerinde sürekli tutabilmek ise zorlu bir süreç. GittiGidiyor olarak kullanıcılarımıza karşı, yayına başladığımız ilk günden bu yana özenle tahsis etmeye efor sarfettiğimiz güven duygusu bizim aynı zamanda rekabet ortamında önde gelen isimlerden biri olmamızı sağladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Zevkle okuduğum bir röportaj oldu teşekkürler eticaretmag ekibi…

  2. Doğan Uzun der ki:

    Merhaba yeni yılın ilk saatlerinde sayenizde müthiş bir röportaj okudum, teşekkür ederim…
    Kişisel gelişimime oldukça fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Fikrini söyle

*