16 Aralık 2018

10 Kişiden 7’si Online Alışverişini Tamamlamıyor

Forrester tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre online alışveriş yapanların %71’i alışveriş sepetlerine ekledikleri ürünleri satın almıyor.

Forrester yetkilileri, müşterilerin fiyatlar konusunda her geçen gün daha bilinçli ve hassas bir hale gelmesiyle beraber, bu oranların çok yüksek miktarda düşmesini beklemenin hayal olduğunu iletiyorlar.

Yapılan araştırmalara göre alışveriş sepetindeki ürünlerin satın alınmamasına neden olan pek çok sebep var. Araştırmaya katılanlara bu sebepler sorulduğunda, en çok dile getirilen sorunları aşağıdaki gibi sıralandı (Ankete katılanların birden fazla seçeneği işaretlemesine müsaade edildi):

Kargo Ücreti
Alışveriş sepetlerine satın almak istedikleri ürünleri atan müşterilerin %46’sı yüksek kargo ücretlerinden dolayı alışverişten vazgeçtiklerini ifade ettiler.

Web sitelerinde kargo ücretlerinin en baştan müşterilere bildirilmesinin müşterilere daha cazip geldiği de bildirildi.

Hazırlıksız Olma
Ankete katılanların %36’sı hemen satın almak için hazırlıksız olduklarını, bu nedenle alışverişlerini tamamlamadıklarını ilettiler. Müşterilerin %24’ü web sitelerinin bu sepetleri kayıtlı olarak bekletmesini istediklerini belirtti.

Fiyat Araştırması
Katılımcıların %37’si alışveriş sepetine ürünleri kargo ve diğer ücretler dahil toplam fiyatı görüp başka sitelerle karşılaştırmak için attıklarını iletti.

Bu durumda da, web siteleri alışveriş sepetlerini kayıtlı tutarak müşterilere daha sonra satın alma olanakları sunabilirler.

Araştırmacılar, web sitelerinin kullanım kolaylığı, alışverişi tamamlama prosedürlerinin kısalığı ya da düşük kargo ücreti gibi hizmetlerin müşterilerin alışverişlerini tamamlamaları için yeterli olmadığını, web sitelerindeki fiyatların rakiplere oranla daha yüksek olması ile online alışveriş severlerin alışverişlerini tamamlamadan siteden ayrıldıklarını iletti.

Araştırmacılar aynı zamanda alışveriş sepetini satın alıma dönüştürmeme sebeplerinin çoğunun davranışsal özellikler olduğunu, web sitelerinde yapılan optimizasyonların bu oranları azaltabileceğini ama tamamen ortadan kaldıramayacağını iletti. Pazarlama uzmanlarının müşterilerinin davranışsal özelliklerini daha detaylı inceleyerek alışveriş sepetinin online alışverişteki önemi üzerinde daha detaylı düşünmeleri gerektiği de eklendi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Forrester tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre online alışveriş yapanların %71′i alışveriş sepetlerine ekledikleri ürünleri satın almı… […]

Fikrini söyle

*