14 Kasım 2018

Online Alışveriş 4 Yılda 3 Kat Arttı ve İnternette Kartlı Ödeme 4,9 Milyar TL’ye Ulaştı

Avantajix-cashbat-eticaret-online_perakendeŞubat ayı verilerini açıklayan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), online alışveriş ve diğer işlemler karşılığı internetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 32 arttığını duyurdu.

BKM verilerine göre, online alışveriş ve diğer işlemler karşılığı kredi ya da banka kartıyla yapılan ödemeler 2011 yılından beri inanılmaz bir hızla artıyor. 2011 yılında 18.7 milyar TL olan dijital ödemeler, 2015 yılı sonunda 55.3 milyar TL’ye yükseldi.

4 yılda 3 kart artan internetten kartlı ödemelerdeki yükseliş trendi 2016 yılında da sürüyor. 2015 Şubat ayında 3.7 milyar TL olan internetten kartlı ödeme miktarı, 2016 Şubat’ında yüzde 32 artarak 4.9 milyar TL’ye ulaştı.

İlgili yazı: iyzico 1 Yılda İşlem Hacmini Yüzde 900 Artırdı [İnfografik]

Avantajix-cashbat-eticaret-online_perakende

Alışveriş yaptığınızda para veren site

300’ü aşkın sanal mağazayı tek çatı altında toplayan cachback (para iadeli alışveriş) sitesi Avantajix kurucu ortağı Güçlü Kayral, online alışveriş hızlı bir şekilde yükselse de Türkiye’de e-ticaretin genel perakende içindeki payının hala yüzde 1,3 olduğunun altını çizdi. Bu oranın dünyada yüzde 7, İngiltere’de ise yüzde 11 olduğuna dikkati çeken Kayral konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Online alışveriş, son 4 yılda 3 kat arttı ama henüz sanal dünyanın avantajları tam olarak kullanılmıyor.”

“2016 yılında e-ticaretin genel perakende içindeki payının yüzde 2’ye yükselmesi bekleniyor. Sanal alışverişlerde öteden beri gelen bir güvenlik kaygısı var. Bu kaygılar aşıldıkça e-ticaretin genel perakende içindeki payı hızla dünya seviyelerine, hatta daha yukarılara çıkacak. Türkiye’deki bir başka sorun ise sanal alışverişlerin avantajlarının tam olarak kullanılmaması. E-ticaretin çok yaygın olduğu İngiltere’de online alışverişlerin büyük çoğunluğu cachback siteleri aracılığı ile yapılıyor. Bir örnek vermek gerekirse İngiliz cachback sitesi Quidco.com’un 5 milyon üyesi bulunuyor. Bu site üzerinden 800 milyon poundluk alışveriş yapılıyor ve site her yıl üyelerine 50 milyon pound dağıtıyor.”

“Müşteri, online mağazaya direkt girmek yerine cachback sitesi üzerinden girerse komisyon alıyoruz ve komisyonunun tamamını müşteriye aktarıyoruz. Böylece alışveriş maliyetini azaltıyoruz. BKM verilerine dayanarak yaptığımız hesaplamaya göre, cachback siteleri kullanılmadan yapılan online alışveriş nedeniyle geçen yıl müşterinin cebine girmesi gereken yaklaşık 1 milyar TL e-ticaret şirketlerinin kasasında kaldı ve müşteriye ulaşmadı. Aslında bu para e-ticaret sitelerinin dağıtmaya hazır olduğu promosyon tutarıydı ama sadece cashback sitesinden geçenler kullanabildi. Avantajix olarak biz işte bu boşluğu dolduruyor ve e-ticaret siteleriyle online müşteri için herkes kazansın durumu yaratarak sektörü büyütüyoruz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*