13 Aralık 2018

Türkiye Online Alışveriş Alışkanlığı Anketi

EticaretMag.com olarak geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de online alışveriş alışkanlıkları üzerine bir anket yapmaya karar verdik.

Kısa bir sürede ve sadece sosyal medyada paylaşımımız sonucunda anketimize 179 kişi katıldı.

Ankete katılanların %56’sı internetten alışveriş yaparken satın almayı etkileyen en büyük faktörün “uygun fiyat” olduğunu belirttiler. Bu oranı %27 ile sitenin güvenilirliği takip ederken, katılımcıların %10’u da indirim kuponu/fırsatları tercih ettiler.

Henüz hizmete girmeleri üzerinden çok fazla zaman geçmeden private shopping ve fırsat sitelerinin kullanım oranı da dikkat çekiyor. Ankete katılanların %21’i private shopping sitelerini, %15’i fırsat sitelerini alışverişlerinde kullandıklarını belirtiyor. Bu siteler, kullanım oranları ile geleneksel B2C sitelerinin yaygınlığına yaklaşmak üzereler.

Online alışveriş yaparken Türk online tüketicilerinin marka bilinirliği ve güvene verdiği önem de dikkat çekici bir konumda. Kullanıcıların %53’ü daha önceden bildiği ve güvendiği sitelerden alışverişi tercih ederken, ürün alırken kullanıcı yorumlarını gözden geçirmenin önemini belirten neredeyse %90’lık bir kullanıcı kesimi mevcut.

EticaretMag.com olarak e-ticaret sektörü ile ilgili farklı anketler yapmaya devam edeceğiz.

Anketimizle ilgili diğer ilgi çekici verileri ve detayları aşağıda bulabilirsiniz ya da pdf olarak indirebilirsiniz.

Online Alisveris Anketi

Sitenizde ya da blogunuzda anket sonuçlarını içeren pdf dosyasını paylaşabilir, haber ya da yazı yayınlayabilirsiniz. Yazınızda https://eticaretmag.com/online-alisveris-anketi/ adresine kaynak olarak link verirseniz seviniriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
  Rakamlar aslında her gün karşılaştığımız manzaranın biraz da sağlaması niteliğinde olmuş. Lakin ürün alırken kullanıcı yorumlarının etkisi %90 çıkması gerçekten de büyük bir değer olarak göze çarpıyor. E-Ticaret sitelerinin bu anlamda satışı yaptıktan sonra da müşteri ile ilişkileri koparmayıp, onların memnuniyeti üzerine ne kadar daha çalışılması gerektiğini açıkca vurguluyor. Mühim olan ürünü satarken müşteriyi iki defa kazanmak olmalı.
  Başarılar.

 2. Sonuçlar malesef e-ticaret ile ilgilenenlerin fikrini yansıtıyor halbuki ankete “biz”den çok kullanıcılar katılmalıydı.

  • Emre, bu şekilde bir genelleme yapmak çok da doğru olmaz. Şahsen, kendi takipçilerimden 30 civarı, e-ticaret sektörü ile hiçbir ilgisi olmayan kişinin bu anketi doldurduğunu biliyorum. Tabi ki bu ilk anketimiz ve 179 katılımcı dahi az.

   Ancak özellikle Türkiye’de e-ticaret sektöründeki anket, veri ve araştırma paylaşımının azlığını düşündüğümüzde iyi bir başlangıç olarak görüyorum.

   Umarım daha sonraki anketlerimizde çok daha fazla kullanıcıya ulaşırız. Bunun için, siz okuyucularımızın da paylaşımlarınız ile desteğini bekliyoruz.

 3. Deniz Turn der ki:

  Katilan sayisi 179 olsa dahi boyle bir veri olusmasi bizim icin cok guzel bir gelisme. Yillardir Nielsen.com vb sitelerden bizim tuketicimize ait olmayan verilerle arastirmalarimizi yapmaktansa bu tarz anketler sayesinde daha dogru bilgilere ulasacagiz. Indirim kuponu aliskanliklarini yakindan izleyen biri olarak kupon verilerin 2012 sonunda degisecegini ve yukselise gececegini dusunmekteyim.

Geribildirimler

 1. […] ayı içinde EticaretMag.com bir anket düzenlemişti, sonuçlara buradan tekrardan bir göz atmakta fayda […]

Fikrini söyle

*