19 Kasım 2018

Online Alışveriş Yapanlar, Ürün İadelerinin Ücretsiz Olmasını İstiyor

Yapılan bir araştırmaya göre, online alışveriş yapanların büyük bir bölümünün ürünleri satın almadan önce, e-ticaret sitesinin ürün geri iade politikasını incelediğini ve eğer iadelerden ücret talep ediliyorsa alışveriş yapmaktan vazgeçtikleri belirtildi.

Online perakendecilerin yüzde 93’ü ürün iadelerinden belirli bir ücret talep etse de, bu şirketlerin yüzde 30’u da internet sitelerinde konu hakkında detaylı bilgi verme konusunda yetersiz kalıyor ve sadece yüzde 25’i kargolanan ürün paketine iade formu yerleştiriyor. İlk bakışta e-ticaret sitelerinin ürün iade politikaları önemsiz gibi görünse de, birçok kullanıcı kendilerine böyle bir imkan tanındığı takdirde daha fazla alışveriş yapma eğilimine sahip oluyor.  Bu doğrultuda yapılan araştırmada; internetten alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 81’i, ürün iadesinden ücret talep eden sitelerde daha az harcama yapıyor.

Araştırmada elde edilen diğer veriler de oldukça ilginç. Buna göre, ürün iadesi için ödeme yapan kullanıcı, bu firmadan yaptığı alışveriş tutarını iki yıl içerisinde yüzde 75 ile 100 arasında azaltıyor. Bu durumun tam tersi olarak ise, ürün iadelerinden ücret talep etmeyen firmalarda kullanıcılar, harcamalarını yüzde 158 ile 457 oranlarında artırıyor.

comScore’un geçtiğimiz günlerde yaptığı başka bir araştırmaya göre ise tüketicilerin yüzde 42’sinin uzun kargo sürelerinden dolayı alışveriş sepetlerini terk ettikleri paylaşılırken, katılımcıların yüzde 40’ından fazlasın ise kargolarını 2-3 gün içerisinde, üçte birinin de hemen ertesi gün almak istedikleri belirtiliyor. Araştırmada ayrıca tüketicilerin yüzde 48′inin uygun iade koşulları bulunan sitelerden daha sık alışveriş yaptıkları da paylaşılan diğer bilgiler arasında.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Handan Parmaksiz der ki:

    Güzel bir yazı olmuş. Bununla birlikte, yazınızda bahsi geçen “ürün iadelerinin ücretsiz olmasını istiyor” bir talep değil ,yasal bir zorunluluktur. Mesafeli satış yapan her firma Mesafeli satış sözleşmesinde bunu belirtmekle yükümlüdürler. Müşteri iade etmek istediği ürünü gönderirken herhangi bir bedel ödemez. Kargo masrafı tamamen Satıcı’ya aittir.

    Mesafeli satış yapan birçok firma, satış sözleşmelerinde “kargo bedeli Alıcı’ya aittir” diyerek müşterisine bu bedeli yansıtmaktadır. Fakat bu ibare yasal değildir.
    Bu tarz firmalar; iadelerle artacak operasyonel maliyetlerini azaltmak için, anlaşmalı oldukları kargo şirketleriyle özel anlaşma yapıp müşteriden aynı kargo şirketiyle iade etmelerini isteyebilirler. Böylelikle yasal olmayan bir uygulama yapmamış olur ve tüketici memnuniyetini de artırabilirler

Fikrini söyle

*