18 Kasım 2018

Online Alışverişe Devlet Güvencesi Gelse Ne Düşünürsünüz? [eMikrofon]

eMikrofon‘un ikinci sezonunun ilk bölümünde internetten alışverişte devlet güvencesi hakkında ne düşünüldüğünü sorduk ve yine çok ilginç geri dönüşler edindik.

Hatırlayacağınız gibi ilk sezonumuzda yayınladığımız dokuz bölüm ile e-ticaret sektörüne tüketicilerin görüşlerini sunmuştuk. Verdiğimiz bu kısa arada yayınlarımızı daha kaliteli hale getirme derdine düşerken aynı zamanda sektöre olan faydamızı artırma derdindeydik. Neticede aldık mikrofonumuzu ve kameramızı, çıktık sokağa. Yine onlarca farklı kişiyle konuştuk, onlarca farklı kişiyi dinledik.

Bu haftaki konu temel bir soruna parmak basıyor: Güven. Yanına devlet kelimesi geldiğinde çoğunluk bir “oh” çekmiyor değil. Açıkçası serbest piyasaya devletin müdahalesi ve yapabileceği regülasyonlar her zaman tartışılmıştır. Zaten bazıları da net bir devlet güvencesini istemiyor, sakıncalı görüyor. Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde EticaretMag’da yayınlanan devletin e-ticarete dokunuşunu anlatan haber de bu konuyu gündeme getirmişti.

Lafı uzatmadan eMikrofon‘un ilk sezonunda “internetten alışveriş yapmak güvenli mi?” diye sorduğumuz soruyu geliştirerek sokaklara düştüğümüz ikinci sezonun ilk bölümüne geçelim.

Yorumlarınızı ve beğenilerinizi bekliyoruz 🙂 Ayrıca EticaretMag’ın YouTube sayfasına ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve diğer programlarımız olan Haftanın Özeti, vidinfografik ve Tahta Önü kanallarına da göz atabilirsiniz 🙂

İyi seyirler!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Genel olarak %95 itibari ile herkes e-ticaret de, devlet güvencesi istiyor. Bu anlamda ortak güven noktasını sağlamak için çeşitli yöntemler mevcut olduğunu düşünüyorum. Örnek projelerden biri ipara veya sahibinden,gittigidiyor,yeniçarşım,n11 gibi sistemlerde ürün onayından sonra satıcı hesabına para transferi yapılmasını sağlayan sistemlerde var. Devlet burada ortak güven noktasından daha çok e-ticaret yapacak kişiler ve firmalar için bazı kıstaslar getirmesi gerektiği düşünüyorum.Ve e-ticaret girişimcileri içinde teşvikler yaparsa ülkemizde e-ticaretin daha hızlı ve güvenilir olarak büyüyeceğini düşünüyorum.

    Üzerine tartışılması gereken bir konu…

  2. Özellikle E-ticaret platformlarıyla ilgili sıkça düşülen bir yanlış anlaşılma söz konusu. Kullanıcılar internet üzerinden alışveriş yaptığı ödeme araçlarının bilgilerini çaldırdıklarında; Bunun e-ticaret platformundan kaynaklandığını düşünüyorlar. Ancak durum bundan biraz farklı. Özellikle daha çok işlem yapan E-Ticaret firmalarında sizin bilgileriniz aynı zamanda bir sermaye durumunda olduğundan; bunların çalınması bu firmalar için de çok büyük bir maddi kayıp olurdu.

    Bu tip bilgi hırsızlıklarının neredeyse tamamı kişinin kendi bilgisayar güvenliğinin eksik olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu durumda devlet eliyle bir güvenlik sağlanması çokta olanaklı gözükmüyor.

    Ancak bankaların kullandığı “SMS ile doğrulama” gibi kimlik doğrulamaya yarayan yöntemlerden birinin zorunlu hale gelmesi durumunda internet üzerinden alışverişin tamamen güvenli olması beklenebilir. 3D Secure ödemelerinde bir çok banka şu anda bu doğrulamayı zaten yapmakta olduğundan geçilmesi çok ta zor bir uygulama değil aslında.

Fikrini söyle

*