12 Aralık 2018

Online Alışverişini Yarıda Bırakanlara Gönderilen Her Email $17.9 Kazandırıyor

Online alışverişseverlerin %70’inin sepetlerine ekledikleri ürünleri satın almadığı Forrester tarafından yapılan bir araştırma ile ortaya çıkmıştı. Peki bu müşterileri satın almaya yönlendirmek mümkün mü?

New Conversion Academy tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sepetine ürünleri ekleyip satın almayan müşterilere yönelik gönderilen her email 17.9$ kazandırıyor. Araştırma, bu tarz emaillerle alışverişini yarıda bırakan kesimin %20.8’inin satın almaya yönlendirildiğini, hatta bu %20.8’lik müşteri kesiminin, sepetlerindeki ürünleri hemen satın alan müşterilere oranla %55 daha fazla harcama yaptığını gösteriyor.

Online mağazaların alışverişlerini tamamlamayan kesime yönelik faaliyetleri ise oldukça az. Online mağazaların sadece %16’sı alışveriş sepetlerini terk eden müşterilere yönelik email kampanyaları oluşturuyor.

Experian CheetahMail tarafından yapılan bir araştırma ise, genele yönelik mail kampanyalarında, her emailin getirisinin 0.17$, müşteri devamlılığına yönelik loyalty emaillerinin getirisinin ise 0.18$ olduğunu belirledi.

Bu rakamları alışveriş sepetlerini terk eden müşterilere yönelik emaillerin getirisi ile karşılaştırınca aradaki fark açıkça ortaya çıkıyor.

Araştırma her alışveriş sepeti terkine yönelik emailin aynı etkiyi yapmadığını da belirtiyor. Standart olarak uygulanan, alışveriş sepetinin terkinin üzerinden 24 saat geçtikten sonra yollanılan emaillerin %3 ile %5 arasında getirisi olduğu belirlenirken, aradaki yüzde farkının nedenleri ise aşağıda sıralanan ve kampanyaların özelliklerini içeren faktörler olarak belirleniyor.

Zamanlama

Araştırma, müşteriler alışveriş sepetlerini terk ettikten hemen sonra yollanılan emaillerin alışveriş sepetini satışa dönüştürmede daha etkin olduğunu belirtiyor. MIT tarafından yapılan bir araştırma ilk saat içerisinde yollanmayan emaillerin %90’ının etkisinin oldukça azaldığını belirtiyor. Yani sepet terkinden 24 saat sonra yollanan takip emaillerinin %90’ı müşteriler tarafından çok fazla dikkate alınmıyor.

Dil

Forrester tarafından da belirlendiği üzere, alışveriş sepeti terkinin en önemli nedenleri arasında fiyat ve hazırlıksız olma bulunuyor. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak yollanan takip emailleri, alışveriş sepetini tamamlamada çok daha fazla etkili oluyor.

İçerik Bağlantısı

Araştırma jenerik olarak yollanılan emaillerin müşterileri fazla etkilemediğini, takip emaillerinin birebir kişinin oluşturduğu alışveriş sepeti ile alakalı olması gerektiğini bildiriyor. Tüketicilerin alışveriş sepetlerini terkinden dakikalar sonra yollanılan, alışveriş sepetinin özelliklerini belirleyen ve alışverişi tamamlamayı kolaylaştıran emailler, müşterilere çok daha cazip geliyor.

Kadelemeli Takip Emailleri

Birçok tüketicinin alışveriş sepetlerini terkinin sebebini alışveriş sepetlerini tamamlamak için hazır olmamalarına bağlayan araştırma, tek bir takip emaili ile değil, birkaç email ile müşteriyi hazır zamanında yakalamanın daha kolay olacağını iletiyor. Araştırma tarafından verilen en etkin takip email zamanlamaları ise

  • Anında
  • 23 saat sonra
  • 6 gün 23 saat sonra

Araştırmacılar bu zamanlamaların seçilmesinde, tüketicilerin alışveriş yapmayı tercih ettikleri belirli bir zamanları olduğunu, bu saatlerden sonra iletilen emaillerin göz ardı edilebileceğine bağlıyorlar.

Bu zamanlamalara dikkat edilerek gerçekleştirilen genel email kampanyalarında da %25 – %35 arası daha fazla başarı sağlama olanağının olduğu araştırmacılar tarafından bildiriliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. eTicaret Abi sağladığı Rejoiner uygulaması ile sepetten terk eden ziyaretçilerinizi takip etmenizi ve dilediğiniz şekilde email senaryoları oluşturmanızı (1 saat sonra, 1 gün sonra, 1 hafta sonra) sağlayan bir teknoloji sunar.

Fikrini söyle

*