19 Aralık 2018

Online Alışverişte Müşterilerin %20’si Canlı Destek Kullanıyor

E-tailing Group tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, online alışveriş yapan Amerikalılar’ın %20’si web siteleriyle irtibata geçmek istediklerinde canlı destek yöntemini kullanmayı tercih ediyor. Telefon kullanmayı tercih eden tüketici oranı ise bu oranın sadece %2 üstünde. E-mail, %58’lik kullanım oranı ile en çok tercih edilen iletişim yöntemi.

2010 yılında canlı destek kullanan tüketicilerin oranı %54 iken, 2011’de bu rakam %58’e yükselmiş durumda.

Canlı destek (live chat), tüketicinin web sitesi üzerinden online ve canlı olarak müşteri temsilcisi ile irtibata geçtiği bir yöntem.

E-tailing Group Başkanı Lauren Freeman web sitelerinin canlı hizmet sunmaya başlaması üzerinden henüz çok fazla süre geçmeden, canlı desteği tercih eden kullanıcı sayısının neredeyse telefon kullanıcı sayısına ulaştığının altını çizerken, kısa bir süre içerisinde çok daha fazla web sitesinin bu yöntemi kullanmaya başlayacağını düşündüklerini iletti.

E-tailing Group, bu araştırmayı online alışverişe yılda 250 dolardan fazla harcadığını belirten 1005 Amerika ve İngiliz vatandaşı ile gerçekleştirdi. Araştırmaya katılanların %75’i Amerikalı tüketici iken, geriye kalan kısmı ise İngiltere’den.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer veri ise İngiliz tüketicilerin canlı destek kullanma oranlarının Amerikalı tüketicilere kıyasla daha düşük olduğu. İngilizlerin %10’u irtibat yöntemi olarak canlı desteği, %13’ü telefonu, geriye kalan %77’si ise emaili tercih ediyor.

Bütün araştırma genelinde canlı destek kullanma oranı %18. Canlı destek kullanmayı tercih eden kesim çoğunlukla 31-50 yaş arası, ortalamanın üzerinde kazanç sağlayan erkek tüketiciler olarak belirtildi.

Canlı desteği tercih ettiğini belirten kesime sebepleri sorulduğunda ise, %77’lik bir kesim anında sorularına cevap alma/sorunlarının çözümlenmesi cevabını verdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. bende kuracagım herkeze tavsiye ederim

Fikrini söyle

*