10 Aralık 2018

Online Alışverişte İndirimleri Takip Edenler Yüksek Gelirliler

SteelHouse tarafından yayınlanan ve Amerikalılar’ın online alışveriş alışkanlıklarını inceleyen bir araştırmaya göre, e-ticarette indirimleri en çok takip eden kitle yıllık geliri 75 bin doların üzerinde olanlar.

$75,000 ve üzerinde yıllık gelir sağlayanların %37’si alışverişlerinde kupon, indirim, ücretsiz kargo gibi faktörleri ön planda tutarken, araştırma genelinde bu oran %32.

Pek çok değişik alışveriş alışkanlıklarının araştırıldığı raporda, erkeklerin online alışverişlerinde markaya bayanlardan daha fazla önem verdiği sonucu da çıktı.

Erkeklerin %25’i marka ürünler alırken, bayanlarda bu rakam %16. Araştırmaya katılan bayanların neredeyse üçte biri online alışverişte herhangi bir indirim sunulmadığı takdirde ürün satın almayacaklarını, bir o kadarı da ücretsiz kargo hizmeti yoksa alışveriş yapmayacaklarını belirtti. Erkeklerde ise bu oran dörtte birlerde.

Araştırmaya katılanların neredeyse %40’ı online ürün araştırmalarını alışveriş yapmak amacı ile yaptıklarını iletirken, %30’u alışveriş yapmaya niyetleri yoksa da online ürün araştırması yaptıklarını belirtti. Katılımcıların %12’si iyi bir indirim imkanı sunulsa da ilk ziyaretlerinde bir siteden alışveriş yapmayacaklarını iletti.

1000 kişi üzerinde yapılan araştırmadan çıkan diğer sonuçlar ise şöyle;

Katılımcıların

  • %44’ü ürünü almadan önce müşteri yorumlarını okuyor.
  • %39’u alışveriş yapmak amacı ile online ürün araştırması yapıyor.
  • %32’si en iyi fiyata ürün almak için alışveriş öncesi kupon sitelerini geziyor.
  • %30’u alışveriş yapmaya niyeti yoksa bile ürün araştırıyor.
  • %28’i sadece indirim sunulduğunda online alışveriş yapıyor.
  • %27’si sadece ücretsiz kargo imkanı olduğunda online alışveriş yapıyor.
  • %20’si marka alışverişi yapıyor.
  • %18’i checkout sürecini başlattığı halde alışverişi tamamlamıyor.
  • %12’si indirim sunulsa bile bir siteyi ilk ziyaretinde alışveriş yapmıyor.
  • %11’i online alışveriş yapmıyor.

SteelHouse araştırmada yüzde +/- 3 oranında bir sapmanın olabileceğini belirtiyor.

Bu kadar çok çeşitli müşteri tercihleri mevcutken, her ziyaretçiyi aynı online pazarlama yöntemi ile müşteri kitlenize katmanın mümkün olmadığı, bu ve bunun gibi birçok araştırma ile belgeleniyor.

SteelHouse CEO’su Mark Douglas da mağazaların online alışveriş yapan kitlenin alışkanlıklarına göre, farklı tercihleri dikkate alıp farklı pazarlama yöntemleri geliştirmelerinin öneminin altını çiziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*