21 Kasım 2018

Online Alışverişte Kadınlar Görsellere Erkekler ise Fiyatlara Bakıyor

Woman_using_computer
Türkiye’de internetten alışveriş yapan kesimin 10 milyona ulaştı ve yapılan araştırmalar online alışveriş yapan kadın ve erkek tüketicilerin de bu platformlar üzerindeki davranışlarının değişiklik gösterdiğini ortaya koyuyor.

Userspots’un yaptığı kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik araştırmasına göre kadınların ve erkeklerin interneti kullanma şekilleri farklılık gösteriyor. Kadınlar, e-ticaret sitelerinde alacakları ürünlerin görsellerine daha çok dikkat ederken, erkek tüketiciler bu ürünlerin fiyatlarını inceliyor.

Haber siteleri ve banka gibi yazı ağırlıklı sitelerde ise bu durum değişiklik gösteriyor. Erkek kullanıcılar görseller üzerine odaklanırken, kadınlar daha çok metinlerin üzerine odaklanıyor.

Araştırmaya göre kadınlar, erkeklere kıyasla internette yüzde 8 daha fazla vakit geçiriyor ve sosyal mecralar söz konusu olduğunda ise bu oran yüzde 30’a kadar yükselebiliyor. Kadınların sosyal ağlar haricinde en çok vakit harcadıkları platformlar arasında e-posta ve hızlı mesajlaşma servisleri yer alıyor.

Her iki kullanıcı grubu içinde internet sitelerindeki önemli kriter kullanımın kolay olması olduğunu da ortaya koyan araştırma, erkek kullanıcıların kolay kullanımdan sonra indirme hızına dikkat ettiğini, kadın kullanıcıların ise navigasyon ve erişilebilirliğin diğer kriterlerden daha önemli olduğunun da üzerinde duruyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*