13 Kasım 2018

Online Alışverişte Kişiselleştirmenin Önemi

Her geçen dakika milyonlarca yeni verinin su gibi aktığı dijital dünyada, kullanıcıların aradığı bilgiye kısa sürede ulaşması da giderek zorlaşıyor. Bu bilgi kirliliğinde tüketiciler, daha semantik teknolojiler sayesinde aradığı ve istediği ürün veya hizmete bir an önce ulaşmak istiyor.

Ne almak istediğimizi bize artık markalar söylüyor

Müşteriler aynı zamanda kendisini daha yakından tanıyan, alışveriş alışkanlıklarını takip eden ve bu doğrultuda kendisine ilgili ürün tavsiyeleri sunacak alışveriş sitelerini tercih ederken, kendilerine gönderilen e-bülten ve SMS gibi pazarlama ve iletişim kanallarında da ilgi alanlarındaki ürünleri görüp ve bu hizmetleri olabildiğince kişiselleştirilmiş bir şekilde almayı talep ediyor. Araştırma şirketi, Forrester‘ın hazırladığı rapora göre ise, perakendecilerin yüzde 55’i kişiselleştirilmiş hizmetler sunmayı öncelikli planları arasında belirtiyor.

Özellikle online alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, e-ticaret siteleri tarafından yapılan rastgele ürün tavsiyeleri sebebiyle kafa karışıklığına maruz kalıyorlar. Bu doğrultuda bir takım yöntemlerle elde edilen kullanıcı datası sayesinde; e-posta pazarlaması ve hatta sosyal medya içerikleriyle doğru zamanda, doğru kullanıcı hedeflenebilir ve bu şekilde online satışlarda ve müşteri sadakatinde ciddi artışlar yakalanabilir. Dünya çapında Amazon, eBay gibi dev e-ticaret sitelerinin oldukça başarılı bir şekilde uyguladığı kişiselleştirme stratejileri neticesinde karlılık oranlarını ciddi şekilde artırdığı bilindiği gibi Google da arama sonuçlarında daha kişisel içerikleri sunmak adına algoritmasında her geçen gün yeni bir güncelleme yapıyor.

İlgili Yazı: E-ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlaması Yöntemleri

Kişiselleştirme

Doğru yer ve zamanda, müşteriye istediği içeriği sunun

Online alışveriş yapan bir kullanıcı herhangi bir e-ticaret sitesinde istediği bir ürünü bulmakta sorun yaşıyorsa, o siteyi terk edip bir başkasına gitme olasılığı oldukça yüksek durumda. Bu tarz kaçırılan fırsatlar firmaya yüksek miktarda para kaybına sebep olduğu gibi, itibarının zedelenmesine de yol açar. Bu sebeple; kullanıcıların ödeme geçmişindeki verilerden, sosyal ağlardaki bilgilerinden ve o internet sitesindeki ziyaret istatistiklerinden yararlanarak, onlara daha hedefli promosyon, ürün ve içerikler sunulabilir.

Kişiselleştirme, daha uzun soluklu ilişkiler kurmaya yardımcı olur

Markalar, kullanıcıya özel olarak sunduğu içeriklerle onların alışveriş deneyimlerini zenginleştirir ve daha ilişkili arama sonuçları, ürün önerileri ve hatta kişiye özel ürün tanıtım içerikleri sunarak müşterilerin satın alma süreçlerini kolaylaştırır. Kişiye özel ürün tavsiyeleri sayesinde sepet ortalamasını artıran kullanıcılar, ayrıca kendilerine gönderilen e-posta, SMS veya kişiye özel kampanyalara daha yüksek oranlarda reaksiyon gösterip, satışa dönüştürebilirler. Elbette ki bunca zahmet sadece kısa dönemli karlar elde etmek için değil. Kullanıcısının dilinden konuşan ve onların ihtiyaçlarına en hızlı geri dönüş yapan firmalar, müşterileriyle uzun soluklu ve zor bulunan bir etkileşim yakalarlar.

İlgili Yazı: Büyük Veri – “Big Data” Nedir, Ne Değildir?

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme online dünyada bu denli önemli bir haldeyken, e-ticaret siteleri ne gibi stratejilerle müşterilerine daha kişiselleştirilmiş ürün veya hizmetler sunabilir, gelin isterseniz beraber bakalım.

1- Kullanıcı verileri anlamlandırılarak daha kişiye özel bir hizmet verin

Büyük veri, dar segmentasyondaki müşterilere çok daha özel ürün veya hizmetleri sunma imkanı verir. Büyük verinin iyi analiz edilmesi derin ve karmaşık bilgiyi daha anlamlı hale getirerek, karar alma sürecinde markalara ciddi bir kolaylık sağlar. Bu bağlamda; “Bunu alan, bunu da satın aldı” gibi daha sığ ve modası geçmiş teklifler yerine, gerçek anlamda kişiye özel ürün veya hizmet önerileri sunulabilir.

2- Müşteriye gerçek zamanlı teklifler sunmayı deneyin

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, doğru yer ve zamanda, müşteriye ilgili ürün, hizmet veya promosyonu sunmak satışları ve sepet tutarını artırma konusunda büyük avantajlar sunar. Kullanıcının e-ticaret sitenize gerçekleştirdiği önceki ziyaretlerinden elde ettiğiniz veriler yardımıyla, ödeme sayfasına geldiğinde ona oldukça ilgili bir ürünü önerebilirsiniz. Ayrıca gerçek zamanlı teklifler sadece masaüstü bilgisayarlar için değil, akıllı telefon veya tabletler için de oldukça efektif olabilir. Lokasyonu bilinen bir kullanıcıya o anda mail veya SMS yardımıyla anlık teklifler sunulabilir.

İlgili Yazı: E-ticaret Siteleri İçin E-posta Pazarlaması Taktikleri

3- Sosyal ağlardaki kullanıcı verilerini dikkate alın

Sosyal medya sitelerinde henüz büyük bir ticari potansiyel bulunmuyor, ancak bu ağlardaki kullanıcı verileri birçok markanın iştahını kabartmaya yetiyor. Markalara, kullanıcılarıyla etkileşim kurmak için oldukça etkili bir mecra sağlayan sosyal paylaşım siteleri ayrıca, müşterilerin ilgi alanlarını keşfetme, onlarla iletişime girip tam olarak ne arzu ettiklerini öğrenme imkanı da sunuyor. Özellikle 1.1 milyar kullanıcıya ulaşan Facebook’un bünyesindeki kullanıcı verilerinin büyüklüğünü düşününce markalara sağlayacağı avantajlar daha net anlaşılabilir. Bu doğrultuda Facebook’un internet sitelerine sunduğu “open graph” hizmeti sayesinde birçok e-ticaret sitesi “Facebook ile bağlan” özelliğinden yararlanarak, kullanıcıların sosyal ağlardaki bilgilerine ulaşıp, onlara daha hedefli teklifler sunabiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*