19 Kasım 2018

Online Biletleme Sektöründe Neler Olup Bitiyor? Biletino.com İle Konuştuk

Online biletleme gün geçtikçe yayılan ve ciddi bir e-ticaret pazarına hali hazırda dönüşmüş bir sektör. Kullanıcı açısından da pratik faydaları çok fazla. Gişe önlerinde kuyruk beklemeye artık modern insanın zamanı yok. İnternet üzerinden bilet alıp, etkinliğin kapısında basit bir isim kontrolü ile katılım sağlamak, hem etkinlik sahibinin, hem katılımcının, hem de biletleme şirketinin işini kolaylaştırıyor. En azından etkinlik sahipleri için, bilet bastırmak gibi külfet diyebileceğimiz bir gider kalemi ortadan kalkıyor, müşteriler daha memnun geliyor, bilet fiyatları biraz daha ucuzladığı için daha hacimli satışlar yapılıyor.

Online biletleme sistemleri ise, ekseriyetle mobil platformlara kaymakta. Doğrudan cep telefonunuzu kapıda gösterip girerek, kapıda bilet basılması veya sizin gider ayak bir bilet basmanız gibi eylemlere de duyulan gereksinimi azaltıyor. Ayrıca güvenlik olarak da daha üstün. Sahte bilet basılabilir, ancak gönderilen elektronik kod, hem sahte bir cep telefonunda hem de sahte bir kod ile değiştirilemez. QR kodlar, NFC iletişimi gibi mobil teknolojiler ise, zaten online bilet satımını ve bu sektörün giderek tamamen elektronikleşerek mobile kaymasını destekliyor.

Biletino Genel Müdürü Cem Birol

Biletino Genel Müdürü Cem Birol

Bu sektördeki iddialı isimlerden biri Biletino.com. Hem profesyonel etkinlikler, hem de küçük kişisel etkinlikler için hizmet sunan bu sitenin sektörde neler yaptığını, Biletino.com Genel Müdürü Cem Birol ile konuştuk.

Biletino.com’un kuruluş amacı nedir? Hali hazırda başka biletleme platformları varken, hangi eksiği gördüğünüz için böyle bir girişimde bulundunuz?

Biletino.com 2012 yılında kuruldu. Biletino.com’u kurduğumuz dönemde Türkiye’de benzer bir girişim bulunmuyordu. Amacımız teknolojinin sağlayacağı verimlilik ile organizatörler için kullanımı kolay bilet satış platformu oluşturmaktı.

Biletino’yu rakiplerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Biletino’yu rakiplerinden ayıran  en temel özellik bir platform olmasıdır. Biletino.com’da organizatör olarak üyelik işlemlerinizi gerçekleştirip etkinliğinizi hemen satışa açabilirsiniz. Bunun dışında Biletino.com’da ücretsiz etkinliklerinizi de biletleyebilirsiniz.

Tamamen elektronik ortamda işlem gören biletler için ne gibi teknolojiler kullanıyorsunuz?

Bilet çeşitlerimiz içinde SMS bilet, Passbook bilet, pdf bilet dijital alternatiflerimizdir. Bu biletlerimizde bulunan QR kodlarımızı okuyabilen ücretsiz uygulamalarımız da akıllı telefonlar için uygulama dükkanlarında mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde dilediğiniz kapasitede etkinliğin giriş kontrolünü kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Dileyen organizatörlerimiz ve kullanıcılarımız için de basılı biletlerimiz bulunmaktadır.

Şimdiye kadar kaç bilet satışı yapıldı? Biletino üzerinden kaç organizasyon gerçekleştirildi?

Sadece 2014 yılında yaklaşık 1500 etkinlik Biletino.com platformunu kullandı. Gerçekleştirilen bu 1500 organizasyon ile 200 bin biletleme gerçekleştirdik.

Bilet satışları üzerinden ne kadar komisyon alınıyor? Komisyon haricinde Biletino’nun başka bir gelir modeli var mı?

Biletino’da bilet satışı gerçekleştirene kadar herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir. Bilet satış komisyonu ise sadece %2,5 + KDV’dir.  Standart hizmetlerimizin yanı sıra organizatörler için ekstra hizmetlerimiz de bulunuyor. Etkinlikler için pazarlama çalışmaları, profesyonel kontrol ve bilet satış hizmetleri ile ekipman tedariği de veriyoruz. Organizatörlerden talep geldiğinde bu hizmetleri de belli bir bütçe ile karşılayabiliyoruz.

Profesyonel olmayan etkinlikleri Biletino üzerinden gerçekleştirmek için şahısların nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

Biletino.com’da herkes kendi etkinliğini oluşturabilir. Bunu yapmak çok kolay. Kendi etkinliğini açmak isteyen kullanıcıların ilk yapmaları gereken şey Biletino.com’a girip üye olmak. Üyelik işlemi sonrasında etkinlik oluşturmak için sunduğumuz yönlendirmeleri takip ederkek etkinliklerini hemen yayınlayabilir ve satışa başlayabilirler.

Bilet kontrolü için genellikle hangi teknoloji tercih ediliyor? NFC’nin yaygınlığı ne kadar?

Bilet kontrolü için daha çok iOS ve Android platformları için geliştirilmiş olan uygulamalarımız tercih ediliyor. NFC büyük potansiyel taşımasına rağmen ne yazık ki henüz son kullanıcı tarafında çok yaygın kabul edilmiş bir teknoloji değil. Yeni iPhone’larda NFC özelliğinin kullanıma açılması sonucunda bu durum nasıl değişecek hep birlikte göreceğiz.

Bilet için ücret alınmayan organizasyonlarda komisyon sistemi nasıl çalışıyor?

Bilet ücreti alınmayan organizasyonlarda organizatörlerin ek hizmetlerimizden faydalanmak istemediği durumlarda herhangi bir ücret uygulanmamaktadır.

Online ve mobil biletlerin geleceği konusunda görüşleriniz nedir?

Birkaç yıl içinde e-bilet yönetmeliğinin uygulama alanının genişlemesi ile birlikte basılı biletlerin hayatımızdan çıkacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte dijital bilet çözümlerinde önemli gelişme ve yenilikler göreceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda birkaç yeni teknoloji üzerine çalışmalarımız sürüyor. Yaz aylarında bu konuda önemli bir adım atmış olacağımızı söylemek isterim.

Etkinlik oluşturmak isteyenler için pazarlama ve tanıtım hizmetleri veriyor musunuz? Bunların detayları nelerdir?

Birlikte çalıştığımız organizatörlerimizden talep gelmesi durumunda kendileri ile tam bir işbirliği içinde dijital pazarlama çözümleri sunuyoruz. Etkinliğin ihtiyacı ve hedeflerine göre değişen pazarlama çözümleri ile farklı paketleri hayata geçiriyoruz. E-posta pazarlamadan mobil pazarlama çözümlerine, dijital pazarlama hizmetlerinden sosyal medya reklam çözümlerine kadar geniş perspektifte hizmet sağlayabiliyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*