16 Aralık 2018

Online Canlı Destek Kullanımı Artıyor

E-ticaret sitelerinin yeni müşteri destek servisleri canlı destek, kolay kullanımı ile tüketicilerin en gözde irtibat yöntemlerinden biri haline geliyor.

Sordukları sorulara ve sıkıntılarına anında çözüm bulunabilmesini yarayan bu hizmet, E-tailing Group tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, 2011 yılında 2010’a kıyasla %58 daha fazla kullanıldı.

İngiltere ve ABD genelinde online alışverişe yılda 250 doların yukarısında para harcayan 2027 tüketici ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, bu kesimin %67’si online alışverişlerinde canlı destek kullandı.

E-tailing Group’un canlı destek altyapı firması Bold Software ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, hizmetin kullanımının yaygınlaşması ile bu oranın 2013’e kadar %75’lere çıkması muhtemel.

Araştırmaya katılan tüketicilerin %35’i ilk canlı destek kullanımını firmaların online alışveriş yaptıkları esnada kendilerini canlı destek hattını kullanmaya itmeleri ile gerçekleştiğini belirtirken, katılımcıların %66’sı canlı desteğe davet aldıklarını paylaştılar.

Araştırma firmaları, raporlarında yer alan tüketici kesiminin %20’sinin geçtiğimiz 3 ay içerisinde canlı destek hatlarını 4 ya da daha fazla kez kullandıklarını belirtirken, bu %20’lik kesimin %74’ünün üniversite mezunu, %75’inin yılda online alışverişe 750 dolar ya da daha fazla miktarda para harcayan bir kesim olduklarını ilettiler.

Bu kesimin %65’inin haftada 1 ya da daha fazla kez online alışveriş yaptıkları ve yıllık 50.000 doların üzerinde gelirlerinin olduğu ifade edildi.

Araştırma yetkilileri, canlı destek kullanımının hızlı artışına rağmen, tüketiciler tarafından en fazla tercih edilen iletişim yönteminin %58’lik bir oranla e-mail olduğuna dikkat çektiler.

E-maili %20 oranı ile telefon, %19’luk bir oranla araştırmanın asıl konusu olan canlı destek, %2 oranı ile ise sosyal medya takip etmekte.

Canlı desteğin kullanımının yaygınlaşması ile, sorunların çözümünde e-mailden çok daha hızlıca sonuç alınabilecek olan bu yöntemin kullanımının da artacağı araştırma ile ortaya çıkmış oldu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*