21 Kasım 2018

Online Fiyatlar Mağazarlardaki Müşterilerin de Davranışlarını Etkiliyor

Online mağazaların fiyatlarını değiştirme kolaylığı, hızı ve sıklığı ile fiziksel mağazaların başa çıkması çok zor. Bu durum aynı zamanda online alışveriş alışkanlığı olan tüketicinin, fiziksel mağazalardaki davranışlarını da etkiliyor.

Displaydata tarafından yapılan bir araştırma, bu davranış değişikliğine ışık tutacak nitelikte. Günümüzün tüketici profili, mümkün olan en iyi fiyatı, mümkün olan en az eforu sarf ederek bulmak istiyor. Ürün değerliliği için olan bu arayış, tüketicinin satın alma davranışlarının da değişmesine yol açıyor. Genel olarak iki farklı davranış kalıbı saptanmış. Bunlara “webrooming” ve “showrooming” deniliyor.

Webrooming, tüketicinin fiziksel bir mağazadan ürün almadan önce, internet üzerinden ürün özelliklerini ve fiyat marjını araştırması anlamına geliyor.

Showrooming ise, tahmin edebileceğiniz gibi bunun tam tersi: Tüketici öncelikle fiziksel mağazaları gezip gerçek ürünü görüyor ve daha sonra internetten siparişini veriyor.

ABD’li tüketicilerin %71’i, özellikle ürün fiyatlarını karşılaştırmak için webrooming’i tercih ederken, %32’si showrooming’i tercih ediyor. Bu durum fiziksel mağazalar için büyük sorun yaratıyor, çünkü ne online mağazalar gibi bir fiyat avantajı sunabiliyorlar, ne de fiyat ve promosyonlarında hızlı değişikliklere gidebiliyorlar.

Çok çarpıcı bir örnek verelim: Amazon.com, her gün 2,5 milyon fiyat değişikliği yaparken, WalMart ayda 50 bin fiyat değişikliği yapabiliyor. Yani aradaki fark 1500 kat gibi ulaşılması çok güç bir oran.

Rapordaki bir ifadeyi aynen alıyoruz: “Dijital platformlar, rakip fiyatlandırmalarına, stok adetlerine, günlük satış verilerine hatta hava durumuna göre anında fiyat değişikliği yapabilecekleri bilindiği için, tüketicilerin fiziksel mağazaların aynı fiyat avantajını sunamayacağına dair algıları var.”

Araştırmaya göre, ABD’li tüketicilerin %42’si perakendecilerin fiziksel mağazalarda, online sitelerindekinden farklı fiyatlandırma yaptıklarını, %72’si ise fiziksel mağazalardan alışveriş yapmaktan kaçındıklarını çünkü fiyatların çok yüksek olduğunu söylüyorlar.

S-tag+Bu konuda perakendecilerin fiziksel mağazalarına yardımcı olabilecek bir çözüm, elektronik raf etiketleri (Electronic Shelf Labels, ESLs). Bu etiketler, gösterecekleri fiyat bilgisini doğrudan bir veri merkezinden alıyorlar. Böylece aynı ürünün online fiyatı doğrudan etiket üzerinde gösterilebileceği gibi, fiyat değişimleri de anında yapılabiliyor. Dahası, rakip firmanın veya rakip ürünün fiyatı da aynı anda gösterilip, tüketicinin showrooming’i azaltılabilir.

Unutulmamalı ki, tüketici ister en düşük fiyatı, en yüksek miktarı veya en son promosyonu arıyor olsun, her zaman için tüm kanallarda açıklık, şeffaflık ve değerlilik arıyor. Bunları fiziksel mağazalarında karşılayamayan perakendecilerin işleri, internet üzerinden arama yapabilen (özellikle mobil internet bu kadar yaygınlaşmışken) tüketiciler karşısında çok zor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bununla ilgili en güzel data akakçe’de dir sanırım ve kendileri ile yıl içinde mutlaka bi rkaç toplantı yaparım . Satış refereleri online kadar offline’da.

  2. Tabi ki etkiler. İnternette ki fiyatı görüp , mağazada ki fiyatı görünce çok oluyor insan.

Fikrini söyle

*