18 Kasım 2018

Fotoğraf Sevenlerin Buluşma Noktası: Fotografium.com

Dünyanın en fotojenik şehirlerine sahip ülkemizde, son zamanların en popüler hobilerinden birisi de fotoğrafçılık olsa gerek. Bu keyifli sanatı kendilerine uğraş edinen kişiler, en kaliteli ve donanımlı ekipmanlara da sahip olmak istiyorlar haliyle. İşte Fotografium, bu alandaki boşluğu doldurmak amacıyla 2008 yılında Furkan Karaca ve Murat Tekin tarafından hayata geçirildi.

Alisverisium Grup kapsamında açılan 4 e-ticaret sitesinden biri olan Fotografium, kurucularının ilgi alanına giren fotoğrafçılığı mesleğe dönüştürmeye karar vermesiyle ortaya çıkmış. Sevdikleri bir işi insanlara daha kolay anlatabileceklerini düşündüklerini ifade eden Fotografium’un Pazarlama Yöneticisi Tahir Yıldız; Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralar sayesinde insanların fotoğrafçılığa olan ilgisinin arttığının da altını çiziyor.

12 kişilik bir ekibe sahip olan girişimin sadece satış takımında 6 kişi yer alıyor. Canlı destek ve site içi düzenlemelerle de ilgili yoğun şekilde çalışan bir ekibe sahip olan Fotografium, 53 binden fazla üyeye ve aylık ortalama 200-250 bin tekil ziyaretçiye sahip. Ayrıca Blogları ve Fotografium TV de eklenirse sayının 600 binlere kadar çıktığını söyleyen Tahir Yıldız, çapraz bağlantılarla bu trafiği tüm sitelerine yönlendirmeye gayret ettiklerinin altını çiziyor.


Pazarlama stratetijilerinin merkezine sosyal medyayı yerleştiren Fotoğrafium’un Facebook sayfasını gün itibariyle 105.433 kişi beğenmiş. Bu da kendilerini Türkiye’nin en büyük fotoğrafçılık gruplarından biri yapıyor. Aynı şekilde Twitter‘da da oldukça aktif olan girişim 6.455 takipçiye sahip. Bu bağlamda site trafiğinde oldukça büyük paya sahip olduğunu söyleyebileceğimiz sosyal medya kanallarında düzenledikleri kampanyalar, indirimler ve ödüllü yarışmaların da oldukça ilgi gördüğünü belirtelim. Fotografium Blog, daha geçen sene açılmasına rağmen Turkcell Blog Ödülleri’nde hobi dalında birinciliğe layık görülmüş. Videolu ürün incelemelerinin ve ürün karşılaştırmalarının paylaşıldığı Fotografium TV ise fotoğraf meraklıları tarafından oldukça ilgi görüyor.

“Piyasada çok fazla spot, kaçak ürün var ama garantiliymiş gibi satılıyorlar. Asıl sıkıntı burada başlıyor çünkü biz Türkiye distribütör ürünleri satıyoruz ve tüketici fiyat karşılaştırması yaptığında spot ürünlerle karşılaştırıyor. Ama bunun için de özel çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle distribütör ürünlerinin avantajlarını göstermeye çalışıyoruz ki aradaki fark anlaşılabilsin. Fotoğraf biraz pahalı bir hobi gibi görülür her zaman ama özellikle 12 taksit avantajının olması piyasayı çok canlı tutuyor.”

Mobilin gücüne inananlar kervanına da katılan Fotoğrafium, geçtiğimiz Nisan ayında iPhone uygulamasını piyasaya sürdüğünü duyurmuştu. Yakın zamanda Android cihazlarda da aktif hale gelmesi planlanan uygulama ile girişimin internet sitesinde yapılan birçok işlemi mobil olarak yapabilmek mümkün oluyor.

Piyasada var olan Canon, Nikon ve Sony gibi bütün büyük markaların yetkili bayisi durumunda olan Fotografium, ürün tedariğini bu mecralardan sağlıyor. Kısa vadede Fotografium.TV ‘yi daha etkin kullanarak fotoğraf sohbetleri ve hatta bazı Photoshop derslerini online ve ücretsiz olarak sağlamayı amaçlayan girişim, fotoğrafla ilgilenen ve fotoğraf-video ekipmanı almak isteyen herkesin referans sitesi olma amacını taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*