20 Kasım 2018

Online Fraud 2012’de ABD ve Kanada’da 3,5 Milyar Dolarlık Zarara Sebep Oldu

Güvenlikİnternet üzerinden alışverişlerde en çok korkulan ve güvensizlik yaratan işlemlerden biri de ödeme sırasında meydana gelebilecek sahtecilikler demek mümkün. Böyle bir durumla karşılaşıldığında her ne kadar tüketici zarara uğruyormuş gibi görünse de yapılan araştırmalar, işin sadece tek taraflı olmadığını ve e-ticaret şirketlerinin de bu tür sahteciliklerden büyük oradan etkilendiğini ortaya koyuyor.

2012 yılında online sahtecilik ABD ve Kanada’daki e-ticaret şirketlerini yaklaşık olarak 3,5 milyar dolar zarara uğrattığı tahmin ediliyor. Son 2 yıldır giderek artan sanal dolandırıcılıklar 2010 yılına kıyasla 2011’de %30, 2012’de bir önceki yıla göre %3 arttı. CyberSource Corp.’un araştırmasına göre şu anki durum 2007 ve 2008’e göre daha iyi bir durumda. 2007’de online fraud 3,7 milyar dolar, 2008’de 4 milyar dolar seviyelerindeydi.

Online olarak yapılan siparişlerde yapılan sahtecilikler ortalama olarak 200 dolardan başlıyor. Bu rakam bir önceki yıla kıyasla %20’lik bir düşüş yaşadı. 2011’de ise bu rakam 250 dolar seviyelerindeydi.

ABD ve Kanada genelindeki 312 online perakendecinin dahil edildiği bu araştırmada, sanal dolandırıcılıklar şirketlerin toplam cirolarının sadece %0,9’luk bir bölümüne denk geliyor. 2011’de bu oran %1’ken, 2004 ise %1,8 civarlarındaydı. Geçtiğimiz yıl kanıtlanan sahteciliklerin oranı da %0,6’dan %0,8’e çıktı. Bu oran 2007 yılında %1,3 olarak açıklanmıştı.

İlgili yazı: E-ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Online sahteciliklerin en çok boy gösterdiği alanlardan biri ise mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen işlemler. 2012 yılında mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen işlemlerin %1,4’lük bir oranının sanal dolandırılık olduğunu belirten raporda perakendecilerin %28’inin mobil üzerinden gerçekleşen online sahtecilikleri tespit ettiği de ortaya çıkan diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Bilgisayarlar üzerinden ele geçirilebilen bilgiler, mobil cihazlar üzerinden de ele geçirilebildiği için, kullanıcıların ve de şirketlerin mobilden alışveriş yaparken oldukça dikkat etmeleri gerekiyor.

Bunun yanı sıra uluslararası yapılan online alışverişlerde de sahtecilikler görülüyor. Uluslararası online alışveriş hizmeti sunanların %54’ü Kuzey Amerika dışında gerçekleşen fraud olaylarının %1,6 seviyelerinde olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan şirketler, uluslararası işlemlerin %7,5’ini şüpheli buldukları için reddederken, ülke içindeki işlemlerin %2,9’unu şüpheli buldukları için onaylamıyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*