15 Kasım 2018

Online Hırsızları Nasıl Yakalarsınız?

Müşteriler gitgide fiziksel mağazalardan değil, online mağazalardan alışveriş yapmaya başladılar. Bir çok perakendeci, gelirlerini arttırmak için kendi online mağazalarını açtı. Güvenli ve kullanımı kolay online ödeme şekillerinin yaygınlaşması ile insanlar eski fiziksel mağazaları unutup, online olanlarının başında izdiham yaratıyorlar.

Şubat 2014 tarihli bir raporunda eMarketer, e-ticaretin yılda %17 büyüyerek 2017 yılında küresel çapta 2,4 trilyon dolarlık bir pazar olacağını ön görüyor.

Birçok işletme hızla büyüyen e-ticaret kervanına yatırım yaparken, maalesef birçoğu dolandırıcılığa karşı gerekli güvenlik önlemlerini almakta gecikiyorlar. Bu durum da işletmeyi müşterilerin gözünde daha az tercih edilen bir konuma sokuyor. Dahası, hatalı veya sahte kredi kartı işlemlerinin gerçekleşmesi gibi durumlar da var.

Dolandırıcılığı ve hırsızlığı tespit etmenin bazı kolay yolları var. Örneğin yeni bir müşteri özellikle sürekli yüksek fiyatlı ürünler alıyorsa, aynı adrese çok sık ama muhteviyatı az satın almalar yapıyorsa veya yalnızca tekrar satması kolay elektronik cihazlar satın alıyorsa, müşterinin kırmızı bayrakla hemen işaretlenmesi olası.

Fakat dolandırıcılığın başka şekillerini fark etmesi çok daha zor. Çünkü bunlar genellikle küçük çapta ve hali hazırda kullanıcılar üzerinden gerçekleşiyor. Örneğin her zaman gönderilmesini istediğinden farklı bir adrese ürün göndertmek veya özellikle online dolandırıcılık konusunda adı çıkmış coğrafyalara uluslararası gönderim istemek.

Fakat bütün bunlar tespit edilse bile, perakendecilerin önlem alması zor. Çünkü çok fazla şüpheli gönderiyi red ederseniz, iyi müşterileri kaçırma ihtimaliniz çok artıyor. Tam aksine bu gönderileri onaylarsanız, bu sefer de ticari dolandırıcılığa sebebiyet vermiş olabilirsiniz. Yine de, bir yandan online dolandırıcılığı engellemeye çalışırken bir yandan da güvenli işlemleri onaylamaya çalışmak kayıp değil. Yeni teknolojiler, bu sektörün ihtiyaçları doğrultusunda sürekli geliştirilmekte. Buradaki sorun, teknoloji geliştikçe, dolandırıcı ve hırsızların da buna karşı yeni yöntemler geliştirmeleri. Geliştirilen her yeni teknoloji, sürekli evrim geçiren online dolandırıcılık ekosistemi içinde dinamik olarak çalışabilecek kapasitede olmalı.

Chip and PIN denilen yeni bir teknoloji, ABD hükümeti tarafından onaylandı ve 2015 yılında kullanıma girecek. Normal bir kredi farkından tek farkı, bu yeni kartların manyetik şeritlerinin bulunmaması. Böylece doğrudan kartla yapılan alışverişlerde, hırsızların kredi kartı bilgilerinizi çalmasının önüne geçilebileceği düşünülüyor. Kartın üzerinde de herhangi bir bilgi yazmadığı için, ödeme yapmanın tek yolu kartın üzerindeki çipin sisteme girilmesi ve sizin de şifrenizi girmeniz. Avrupa’da çoktandır kullanılan, ülkemizde de bu sistem ile eski sistemin bir tür melezini kullandığımız yeni kredi kartlarının e-ticarete uygulanması biraz sorunlu. Çünkü sistemin tam güvenlikli çalışması için, kredi kartı bilgisi vermek yerine, kartın çipini bir cihaza okutmanız gerekiyor. Her online alışveriş müşterisine de kart çipi okuyan böyle bir cihazı satıp bilgisayarlarına bağlamaya ikna etmek çok zor.

Dolandırıcılığı azaltmanın en kesin ama perakendeciye zarar verebilecek yöntemi, basitçe uluslararası satışlarda, online dolandırıcılığın en yüksek olduğu ilk 10 ülkeye satış yapmamak. Fakat, dolandırıcılığın yüksek olduğu bu 10 ülke aynı zamanda e-ticaretin en aktif olduğu ülkeler arasında. Dolayısıyla çok aktif bir müşteri kitlesini sitenizden soyutlamış oluyorsunuz.

Başka bir çözüm ise, güvenlik sistemi şüpheli bir satın alma durumunu tespit ettiğinde, müşterinin sisteme vermiş olduğu telefon numarasını arayıp, kullanılan kredi kartının gerçekten o müşteriye ait olup olmadığını sorgulamak. Bu yöntem, hemen hemen kesim çözüm sunuyor. Fakat, özellikle e-ticaret hacmi yüksek olan sitelerde uygulanması çok masraflı ve bu onaylama işlemi vakit alabiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*