15 Kasım 2018

Online Hizmet Sektöründe Genç Bir Soluk: Armut.com Kurucusu Başak Taşpınar Değim

Armut.com, Türkiye’de hizmet sektöründe bir ilki gerçekleştirerek, boyacı, tamirci, fotoğrafçı gibi her türlü ihtiyacınızı internet üzerinden güvenli ve pratik bir şekilde bulabilmenizi sağlıyor. Yani, hizmet almak istediğiniz kişi profilini online ortamda seçmenize ve iletişime geçmenize yardımcı oluyor. Bir nevi, tanıdık muslukçusu olan komşunuzun, online versiyonu gibi. Biz de hizmet sektöründeki bu açığı kapatan Armut.com ile bir röportaj yapıp, hem hizmet veren hem de müşteri açısından işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalıştık. Armut.com Kurucusu Başak Taşpınar Değim ile yaptığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Başak Taşpınar Değim

Başak Taşpınar Değim

Böyle bir online hizmet platformu ihtiyacını nasıl gördünüz?

2010 yılında ABD’den kesin dönüş yaparak İstanbul’a geldiğimizde, hayatımızı yeniden kurmak için attığımız ilk adım yeni bir eve yerleşme süreciydi ve eşim geldiğimizin ertesi günü işe başladığı için bu iş benim üzerime kaldı. Ancak burada doğru hizmet verenlere ulaşmakta çok zorlandım. Ev tadilatı ve ev işleri için uygun ve nitelikli hizmet veren bulmak samanlıkta iğne aramak gibiydi. Yaşadığım bu zorlu ve sıkıntılı süreç, beni armut.com’un iş modelinin temelini atmaya yönlendirdi.

Yatırımları nasıl ve nereden buldunuz?

Armut Kasım 2011’de açıldı, ve Ocak 2014’ün sonuna kadar kişisel birikimim dışında bir yatırım almadık. Bu iki yılı aşan sürede farklı yatırımcı adayları ile tanıştık, ancak yatırım almaya henüz hazır olmadığımızı düşündüğümüzden bir adım atmadık. 2013 yılı içinde yakaladığımız ivme doğru yolda olduğumuzu gösterince, artık yatırım almaya hazır olduğumuzu düşünüp bu doğrultuda görüşmeler yaptık. Gelen 4 teklif içinden de Hummingbird ile ilerlemeye karar verdik.

Girişimcilere benim tavsiyem paradan önce doğru yatırımcıyı bulmaya odaklanmaları olur. Doğru bir fikri doğru şekilde uygulayabilen bir girişimcinin yatırımcıları etkileme konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Yatırımcı ile ortak olmak evlilik gibi birşey, o nedenle tarzı size uyacak, iyi ve kötü günde birlikte adım atabileceğiniz birisiyle ilerlemeleri en doğrusu olur.

Normal koşullarda offline olarak hizmet veren kişileri online ortamda rekabet etmeye nasıl ikna ettiniz?

Armut.com’da yaşanan rekabet hem hizmet vereni, hem de müşteriyi olumlu yönde etkiliyor. Hizmet verenler rekabetin getirisiyle ellerinden gelenin en iyisini yaparlarken, başarıları doğrultusunda armut.com üzerinden daha fazla iş fırsatına ulaşıyorlar. Sonrasında aldıkları müşteri yorumları da onlara daha sonra iş yaptırmak isteyen kişilere referans oluyor. Yani biz işini iyi yapan hizmet verenlere armut üzerinde bir kariyer yapma şansı  veriyoruz.

Bizim gibi teknolojilere İngilizce’de ‘disruptive’ deniliyor, yani bir anlamda varolan statükoyu değiştirici, dürtücü. Etki de zaman zaman tepki getirebiliyor, o da aslında başta bilmemezlikten kaynaklı oluyor. Biz bu tip tepkileri aldığımız hizmet verenlere bizi denemelerini öneriyoruz, sistemi anlayan zaten hakkaniyetli de buluyor ve biz bu şekilde yeni hizmet verenler kazanmış oluyoruz. Hizmet verenlerimiz zaten bizim sunduğumuz değeri ve fırsatları gördükleri anda mutsuz olmaları gibi bir durum kalmıyor.

Armut.com’un gelir modeli nasıl çalışmaktadır?

Armut.com, yapılan işin büyüklüğüne ve adedine göre hizmet verenlerden belirli bir yüzde hizmet bedeli alıyor. Bu noktada hem müşterilerimizi hem de partnerlerimiz olan hizmet verenlerin avantajlarını ön planda tutarak çalışıyoruz.

Açmayı düşündüğünüz yeni kategoriler nedir?

Aslında armut.com içinde yüzlerce iş kolu var ve bunlar bizim geliştirdiğimiz teklif toplama modeli ile çalışıyorlar. Ancak yakın zamanda müşteriden gelen talep doğrultusunda Nisan’dan beri test ettiğimiz temizlik dikeyinde yeni rezervasyon sistemimizi devreye aldık.

Başak Taşpınar Değim

Başak Taşpınar Değim

İlerleyen zamanlarda hangi illerde hizmet vereceksiniz?

Halihazırda tüm Türkiye ve Kıbrıs’ta hizmet veriyoruz ve bugüne kadar bütün illerimizden talepler aldık. Armut.com sayesinde kullanıcılarımız, ihtiyaç duydukları hizmetleri araştırırken sokak sokak dolaşmıyor ya da yoğun bir telefon trafiğinin içine girmiyor…

Yeni uygulamaya başladığınız “hemen rezervasyon” sistemini anlatır mısınız?

Tüketiciler ev temizliği yaptırırken her seferinde fiyat teklifi toplamak yerine, standart bir fiyat ve hizmet kapsamıyla güvenilir temizlikçilerden hizmet almak istediklerini söylüyorlar. Biz de bu nedenle hızlı ve kolay bir şekilde hizmet alınabilecek Hemen Rezervasyon modelini uygulamaya başladık. Bu modelle yine armut.com platformuna kayıtlı hizmet verenler evinizi temizliyor. Burada teklif toplamak yerine, temizlik istediğiniz gün ve saatte, ihtiyacınıza göre 3 ila 8 saat arasında saati 17 TL’den başlayan fiyatlarla hemen rezervasyon yapabiliyorsunuz. Rezervasyonu değerlendiren bir hizmet veren, şartları kabul etmiş oluyor. Böylelikle süreç hızlanıyor ve aradığınız hizmet verene armut.com’un 25.000’i aşkın çalışandan oluşan veritabanı sayesinde anında ulaşabiliyorsunuz.

Armut.com’un hem müşteri hem de hizmet veren olarak büyüme hızı nedir?

Armut.com, her 4-5 ayda bir cirosunu ikiye katlıyor. Ayda yaklaşık 2000 hizmet veren sistemimize katılıyor. Aktif kullanıcı sayımız ise 230 bin.

Hizmet verenler ile sorun yaşayan müşteriler ile doğrudan iletişime geçiyor musunuz?

Armut.com üzerinde müşteri memnuniyetimiz bu ay %98’e ulaştı. Biz  hem müşteri hem de hizmet verenin hakkını koruyacak bir sistem geliştirmeye odaklandık. Hizmet verenler hakkında sorun yaşandığında, mümkün olduğunca müşterimizin yorumunu almaya özen gösteriyoruz. Ancak armut.com kendi dinamikleri gereği hem olumlu hem de olumsuz referansların kritik öneme sahip olduğu bir sistem. Kullanıcılar, hizmet veren hakkındaki referanslara bakarak kararını netleştirebiliyor. Dolayısıyla hizmet verenler müşteriler ile olumsuz durumlar içerisine girmemek için bir hayli özenli davranıyor.

Şimdiye kadar site üzerinden gerçekleşen ilginç işlere örnek verebilir misiniz?

Armut üzerinden köpek gezdirici de bulabiliyorsunuz, temizlikçi ya da diyetisyen de. Aklıma gelen iki ilginç talep, lise yaşlarındaki çocuğunun  okul saatlerinde kaçıp ne haylazlıklar yaptığını merak edip dedektif tutan bir kişi ile Ramazan ayında camii yapımı için usta arayan bir hizmet alanımız oldu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*