14 Kasım 2018

Online Katalog: Alışverişin Gelecekteki Hali

Kullanıcılar, her geçen gün biraz daha online alışverişi tercih etme yolunda ilerliyor. Hem vakit kaybını önlemek hem de şirketlerin internetten yapılan alışverişi desteklemek için yaptıkları promosyonlardan yararlanmak için kullanıcılar dijital dünyaya biraz daha entegre oluyor. Bu doğrultuda TheFind ve Microsoft da beraber çalışarak yeni bir proje ortaya çıkardılar. Bu projenin adı da Glimpse Catalogs. Amacı, alışveriş kataloglarını online olarak tabletler üzerinden kullanıcılara ulaştırmak.

Glimpse Catalogs, HTML5’in gelişmiş bir uzantısını ve internet teknolojileri kullanarak, TheFind’ın tabletler için olan “Catalogue app” ile yine TheFind’ın “Glimpse” adlı sosyal alışveriş uygulamasının birleştirilmesiyle ortaya çıkmış.

Microsoft bu projeyle, internetin güzelliğini, zenginliğini ve performansını kullanarak bir uygulama yaratma düşüncesinde. Kullanıcılar, tabletlerinden bu kataloglara kolaylıkla ulaşıp online alışveriş yapabilecekler. E-ticaret firmaları da bu online katalogları kullanarak, ürünlerini değişik görseller eşliğinde müşterilerine sunabilecekler.

Ancak, bu uygulamanın mutlaka üzerinde durulması gereken bir eksikliği bulunuyor. Her ne kadar sayfa atlamalarındaki animasyonlar güzel ve HTML5 ile programcılar neler yapabildiklerini gösteriyor olsalar da, katalog içindeki yazılar bulanık ve bazı yerlerde de okunması oldukça güç bir hal alabiliyor. Microsoft ve TheFind, bu uygulamanın online alışverişlerde daha etkin olmasını istiyorlarsa, yazılardaki bulanık görünümü düzeltmenin bir yolunu bulmaları gerekiyor.

Bu gelişme, dünya genelinde bir çok şirketi online katalog yapmaya yöneltebilir. Türkiye’de de bazı online alışveriş sitelerinde online katalog mevcut. Örneğin, IKEA‘nın internet sayfasında hem akıllı telefonunuza indirerek hem de bilgisayarınızın başında inceleyebileceğiniz online kataloglar bulunmakta. Polaris, Farmasi, Avon da müşterilerine internet üzerinden keyifli bir alışveriş sağlamak için bu yöntemi kullanan diğer şirketlerden bazıları.

Online katalog hazırlayan ebrosur.com mağazalarının haftalık olarak yayınlanan kataloglarını internet ortamına aktarıp kullanıcılara internet üzerinden bu mağazaların ürünlerini takip etme olanağı sağlıyor. Bu sayede hem mağazalar internet aracılığıyla kullanıcıya ulaşmış oluyor, hem de artık büyük bir çoğunluğun almayı reddettiği haftalık ürün kataloglarını bilgisayarınızın ya da tabletinizin ekranından takip edebilme fırsatı veriyor. Üstelik buna ek olarak hiç bir kağıt israfına da gerek kalmıyor. Ayrıca ebrosur.com’da istediğiniz mağazaları seçip sadece onların kataloglarını görme imkanına da sahipsiniz.

Bir durum değerlendirmesi yapacak olursak, Microsoft ve TheFind’ın Glimpse Catalogs uygulamasıyla online katalogları tek bir çatı altında toplayarak tabletler üzerinden online alışverişi desteklemesi, e-ticaret şirketlerinin oldukça işine yarayacak bir gelişme. Böylelikle şirketler hem matbaa masraflarına gerek duymadan internet üzerinden ürünlerinin reklamını yapabilecek, hem de yazılı bir ürün olmadığı için kağıt israfı olmayacak ve daha çevreci bir yaklaşım sergileyecekler. Ama tabi ki bu uygulamadan Türkiye’deki şirketler ne kadar faydalanabilecek henüz bilinmiyor.

Ancak, bu sistem tam anlamıyla henüz rayına oturmuş görünmüyor. Yazıların ve detayların çok net bir şekilde görünmemesi birçok kullanıcının tepkisini alabilir. Şirketlerin online katalog hazırlarken hem görsellerin ilgi çekici olmasına hem de onların rahat bir şekilde gözü yormadan okunuyor olmasına dikkat etmeleri gerekiyor.

Eğer kendi şirketiniz ve ürünleriniz için online katalog yaparak mobil kullanıcılara da ulaşmak istiyorsanız, brother.com adresinden aşama aşama içerik ve görsellerinizi girerek bir online katalog hazırlayabilirsiniz. Gelişen teknoloji, her geçen gün kullanıcıları biraz daha ekran başına yönelttiği için, geleneksel yöntemlerden uzaklaşmak şirketinizi daha üst sıralara çıkartacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Melek der ki:

    buna benzeyen bir baska site var. http://www.mikunu.com.tr
    daha önde brosingo.com olarak geciyordu. artik mikunu oldu. iOS uygulamasi da var

Fikrini söyle

*