18 Kasım 2018

Sanal Mankenler, Kataloglardaki Gerçek Modellerin Yerini Tutabilir mi?

looklet modelGlobal pazarlarda hizmet veren birçok tekstil firması artık kataloglarında canlı manken kullanmak yerine, bilgisayarda tasarlanmış insan modellerini kullanarak moda çekimleri ile ilişkili maliyetleri minimuma indirmeyi amaçlıyor. Bu gelişmeler elbette ki modellik dünyasını kötü etkileyecek, ancak birçok perakendeci için ciddi tasarruflar sağlayacağı da su götürmez bir gerçek. İşin bir de tüketici boyutu olduğunu unutmamak lazım. Peki, müşteriler animasyon modellerden tatmin olacaklar mı?

Katalog mankenleri işsiz mi kalacak?

Aralarında H&M ve JC gibi küresel giyim markalarının da olduğu bir grup firma, ürün tanıtımlarında kullandığı modellerin, kendilerine ekstra masraf oluşturduğunu düşünmüş olacak ki artık ürünlerini bilgisayarda tasarlanmış animasyon mankenlerle değiştirme kararı aldı. Bu moda çekimlerinin; fotoğrafçısından, mankenine kadar ciddi bir prodüksiyon olduğunu düşünürsek, çıkan maliyeti daha iyi idrak edebiliriz aslında. Bu konuda aksiyona geçen bir diğer online alışveriş sitesi Fransız Vente-Privee‘nin kurucu ortağı Ilan Benhaim ise konu hakkında şöyle bir açıklamada bulunuyor: “Katalog çekimlerinde kullandığımız; modeller, fotoğrafçılar, saç ve makyaj uzmanları ile stilistler için artık herhangi bir ücret ödemek zorunda değiliz. Bu sistemde ihtiyacımız olan sadece iki kişi; biri sanal mankeni giydirirken, diğer de kalite kontrol sistemi ile ilgilenecek.”

İlgili Haber: Sanal Deneme Kabinleri, Ürün İadelerinin Önüne Geçebilir mi?

Sanal Manken

Kombinler, gerçek mankenlerin fotoğraflarından üretiliyor

Bu teknolojinin arkasındaki isim ise İsveç’in Stokholm kentinde hizmet veren Looklet isimli bir yazılım şirketi. Firma, bu sanal modelleri oluşturmak için ilk seferde gerçek mankenlerin fotoğraflarını çekip, bu mankenin vücut kısımlarını ayrı ayrı sisteme tanıtıyor. Ayrıca, başka bir mankenin üzerinde de kıyafetler fotoğraflanıp, bunların sisteme girişi sağlanıyor. Elde edilen tüm bu görüntüler tasarımcıların maharetleri doğrultusunda; saç tarzı, cilt rengi, vücut ölçüleri gibi şekillerde farklı farklı kombine edilip, kullanıcıya sunuluyor.

Vente-Privee’de 2012’de 280 bin sanal mankenli ürün satıldı

Bu teknolojinin markalara ciddi oranlarda tasarruf sağlayacağını yazımızın başında belirtmiştik. Örneğin Vente-Privee’de, yıllık 500 bin ürünün 2 buçuk milyon farklı fotoğrafının çekildiğini göz önünde bulundurduğumuzda, kullanılacak bu sanal modeller ile görsel üretim maliyetlerinin üçte iki oranında düşürülebileceği tahmin ediliyor. Sitedeki modelli görsellerin ise yüzde 90’ını Looklet’in sanal mankenleri oluşturuyor ve hatta 2012 yılında 280 binden fazla sanal mankenli ürün satıldığı da tahmin ediliyor.

Looklet, sanal mankenleri tasarlarken, hala gerçek insanların fotoğraflarını kullanmak durumunda kalıyor. Ancak, daha önceleri perakendeciler bu işi yaparken farklı farklı mankenleri birçok kere kamera karşısına geçirirken, sistemde bir kere görüntüleri alınan mankenlerden farklı kombinler oluşturulabiliyor. İlerleyen dönemlerde çocuk ve büyük beden ürünler için de sanal modeller kullanılacağı ifade edilirken, firmaların ürün başında yüzde 20 oranında bir kar sağladığı da belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. E-Ticaret firmalarının yaptığı en büyük hata fotoğraf/video maliyetlerini çekilen ürün üzerinden bütçelendirmeleri. Olması gereken ise bunların reklam bütçelerince finanse edilmeleri. Böylece harcanan para ürünün üzerine ek masraf olarak eklenmeyecek, ürünün fiyatı artmayacak ve firma o üründen daha çok kar elde edecek.

    Türkiye’de internetten alışveriş yapmanın hala güçlükleri var. Türk insanı dokunmadığı ürünü almıyor. Bu olguyu kırmak oldukça güç. İnternetten özellik-fiyat araştırması yapıp gidip mağazadan daha pahalıya almayı tercih ediyor. Bu sebeple ürün görselleri çok çok önemli. Fotoğrafta veya videoda ürün öyle bir sunulmalı ki alıcıda ürün hakkında gerçeklik duygusu uyandırılsın.

    İnternetten kıyafet alımları çok çok zordur. Özellikle kadınlar üzerlerinde nasıl duracağını bilmek ister, kıyafetin her açıdan görüntüsünü görmek ister, mankeni kendisiyle kıyaslar. Bu sebeplerden sanal mankenler belki firmalar için maliyet düşürücü gibi gözükebilir fakat kullanıcı için olumsuz bir intiba bırakacaktır. Sanal olan mankende ürünün kusursuz olduğunu düşünecektir, hatta ürünün de çizim olma ihtimalini düşünecektir.

    Türkiye’de hala doğru düzgün ürün fotoğrafı çekemeyen firmalar varken Türk kullanıcılarının bu tür sanallıklara inanması çok güç.

  2. Sanal Manken uygulaması,canlı mankeni geçmektedir.Uygulamasını da bizzat biz yapmaktayız.Detaylı bilgi almak için,tarafıma ulaşabilirsiniz.0(.212)482 44 00

  3. Hatta sitemizi kontrol edebilirsiniz.www.sanalmankenturkiye.com .Detaylı bilgi alabilirsiniz.İşinize yarayacağını ve mağaza,özel kuruluşlar vb.firmalarda kalitenizi artırın.Günümüzde insanlar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Fikrini söyle

*