17 Kasım 2018

Online Lüks Tüketim Sektörü Ne Durumda?

Üst düzey gelir grubundaki tüketiciler, neden şık ve gösterişli fiziki mağazalar dururken online alışveriş yapma yoluna gitsinler ki? Bu sorunun cevabı internet kavramının içerisinde gizli aslında: Zamandan tasarruf. Günümüzde zamandan daha lüks olan başka bir şey var mı?

Online alışveriş denildiği zaman birçok internet kullanıcısının zihninde fiziki mağazalara göre daha ucuz ve indirimli ürünler canlanıyor. Aslında çok da haksız sayılmazlar. Grup satın alma siteleri ve özel alışveriş kulüpleri gibi oluşumların avantajlı fiyatlarının pek çok tüketiciyi online alışverişe alıştırdığı bir gerçek. Ancak alışveriş kavramının bir de lüks tüketim boyutu var ki, tamamen farklı bir kullanıcı profiline hitap etmekle birlikte oldukça niş bir hedef kitleye sahip.

Global online lüks tüketim ürünleri pazarı 6.2 milyar Euro’ya ulaştı

Ülkemizde de örneklerine rastlayabileceğimiz online lüks tüketim ürünleri mağazaları; saatten, mücevherata, otomobilden, makyaj malzemelerine kadar onlarca çeşidi VIP müşterileriyle buluşturuyor. Dünya çapında bazı lüks markalar e-ticarette yer alma konusunda hala kararsız olsalar da, yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, online lüks tüketim rakamları ciddi seviyelere ulaşmış durumda.

2011 yılında dünya çapında 6.2 milyar Euro’ya ulaşan online lüks ürün harcamaları, aynı dönemde 190 milyar Euro olan toplam lüks harcamalarından üç kat daha fazla büyüyerek ciddi bir pazar haline geldi. Aynı araştırmada ayrıca, tüketicilerin internette lüks ürünler hakkında fiyat ve bilgi araştırması yaptığının, bunun da yüzde 15’inin 25 milyar Euro’luk fiziki satışa dönüştüğünün altı çiziliyor. Lüks ürün alışverişi yapacak olan kullanıcıların en az 4 adet e-ticaret sitesini incelediğini ortaya koyan çalışma neticesinde, tıpkı offline dünyadaki gibi, internette de marka sadakatinin önemine dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle orta ve üzeri sınıfa hitap eden pahalı mobil cihazlar (özellikle tabletler) bu noktada online lüks tüketimi desteklemek açısından öne çıkıyor.

Tüketicilerin yüzde 70’i bu siteleri ürün karşılaştırması yapmak için kullanıyor

Bugüne kadar online lüks ürün harcaması yapmış olan tüketicilerin yüzde 61’i gelecekte bu kategoride daha da fazla harcama yapabileceklerini belirtiyor. Özellikle 1980’den sonra doğan genç kuşak arasında oldukça popüler olan online lüks ürün alışveriş rakamlarına baktığımızda moda ve tekstil ürünlerine 2011 yılında harcanan miktarın bir önceki yıla göre yüzde 33, mücevherat ürünlerinin ise yüzde 19 oranında arttığına tanık oluyoruz.

McKinsey‘in 300 küresel online lüks e-ticaret sitesini inceleyerek hazırladığı raporunda; bu mecralardan alışveriş yapan kitlenin yüzde 40’ının daha kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetleri talep ettiği, yüzde 70’inin ise lüks online perakende sitelerini ürün karşılaştırması yapmak amacıyla kullandığı ortaya koyuluyor. ABD, Japonya ve Çin tarafından domine edilen lüks ürünler pazarı, son zamanlarda sektörün yüzde 23’ünü oluşturan Asya Pasifik ülkelerinin katkısıyla da iyice büyüme trendine girdi.

Online lüks ürün pazarı sadece baş döndürücü bir hızla büyümüyor, aynı zamanda kendi iç dinamiklerini de değiştiriyor. Bu doğrultuda fiziki dünyanın önde gelen lüks markaları, birebir online satış yapmasalar bile, dijital mecralardaki varlıklarını her geçen gün güçlendirip, online dünyadaki tüketicilere yönelik birçok farklı kampanya ve tanıtım işine girdiklerine şahit oluyoruz. Şehrin ışıltılı caddelerini süsleyen bu lüks mağazalar, online mecralarda da varlıklarını sürdürdükçe pazardaki rekabet ortamı ne boyutlara taşınacak, hep beraber göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*