11 Aralık 2018

Online Mağaza Büyüme İçin Şart

Cisco IBSG Research & Economics Practice tarafından yayınlanan bir rapora göre, geleneksel mağazalar büyümek için online ticarete daha fazla ağırlık vermeli.

Raporda online satışların henüz markaların toplam satışlarının sadece %6 ile %12’si arasında olduğu bilinse de, online satış büyüme oranının offline satışlardan çok daha hızlı olduğunun altı çiziliyor. Cisco yetkilileri, online satışların geleneksel mağaza satışlarını geçeceği günün hiç de uzak olmadığını da ekliyorlar.

Birçok markanın online satış için gerekli altyapıya yatırım yaptığını belirten Cisco yetkilileri, online satışları arttırmak için önemli bir yöntemin yeni online markalar yaratmak olduğunu iletiyorlar. Yeni pazarları hedef alan farklı online markalarla var olan müşteri kitlesini arttırmanın mümkün olduğunu belirten Cisco araştırmacıları, J.C. Penney tarafından oluşturulan Clad ve Gifting Grace markalarını da bu stratejiye örnek olarak gösteriyorlar.

J.C. Penney bir süre önce Clad ve Gifting Grace olmak üzere iki yeni online marka oluşturmuştu. Clad ile 25-54 yaş arasındaki erkeklere tasarım markaların yüksek fiyatlı ürünlerinin satışını yapmayı planlayan firma, Gifting Grace ile ise 30-54 yaş arası bayanları hedefleyerek, farklı ve hatırda kalıcı hediye seçenekleri sunacağını belirtiyor.

Urban Outfitters da aynı stratejiyi kullanarak BHLDN isimli sadece gelinlik ve gelinlik aksesuarları satan bir online mağaza açmıştı. Nordstrom ise HauteLook isimli private shopping sitesini bünyesine katarak hem müşteri kitlesini genişletmeyi hem online büyümeyi hızlandırmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Cisco raporunda e-ticaret büyümesini hızlandırmanın bir yolunun da online mağazalardaki ürün çeşitliliğini arttırmak olduğunu belirtiyor. Çok kanallı ticaret hizmeti sunan birçok markanın online mağazalarında offline mağazaların 4 ile 6 katı arasında fazla çeşit olduğunu ileten Cisco, burada dikkat edilmesi gereken noktanın müşteri kitlesini ve ihtiyaçlarını iyi analiz ederek, bu doğrultuda ürün eklemek olduğunu ekliyor. Talebi karşılamayan ya da müşteriye hitap etmeyen ürün seçeneği ile markaların online alanda çok şansları olmadıkları belirtiliyor.

Online strateji geliştirmede geleneksel perakendecilik modelinin değiştirilmesi gerektiğini ekleyen Cisco yetkilileri, online büyümenin hızla gerçekleştirilmesi için aşağıdaki iş modelinde olduğu gibi, farklı online mağazalarla farklı hedef kitlelerine ulaşmanın öneminin altını çiziyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel paylaşımlarınız için canı gönülden teşekkürler

Fikrini söyle

*