14 Kasım 2018

Online Mağazalarda Müşteri İncelemeleri ile Satışları Artırmanın 5 Yolu

Müşteri incelemeleri 6

Müşteri incelemeleri web sitenizde satışları artırmakta önemli rol oynuyor ve bunun için de yılların e-ticaret devi Amazon’a bakmanız yeterli. İster kitap incelemeleri olsun ister grafik kartı yorumları, Amazon sitesi müşteri incelemelerinden büyük yarar sağlıyor.

İnceleme derken sadece ürün incelemeleriyle sınırlı değilsiniz. Sitenizin kolay açılmasından sevkiyat seçeneklerine ve ürünün müşterinin eline kolay ulaşmasına kadar birçok alanda her gün görücüye çıkıyorsunuz. Ürününüzü kendi siteniz yerine diğer online alışveriş sitelerinde satıyorsanız, o zaman bu siteleri incelemeniz gerekiyor. Kısacası:

 

1) İncelemeleri inceleyin

Çok sayıda olumlu inceleme her zaman müşterilerinizi markaya aşık ettiğiniz anlamına gelmiyor, ancak incelemeler müşterilerin daha çok hangi ürünleri satın aldığını gösteriyor. Müşteri incelemelerini analiz ederek hem siteniz, marka ve ürününüz için kullanıcı trendlerini öğrenebilir hem de müşteri tepkilerini ölçerek kampanya mesajlarınızdan bilgilendirme sayfanıza kadar pek çok detayı optimize edebilirsiniz.

Öte yandan, müşteriler sitenizde inceleme yazıları yazmıyorsa bunun iki sebebi olabilir:

 

  • Ya çalıştığınız online mağaza inceleme yazacak kadar çok satış yapmıyor
  • Ya da müşterilere incelemelerini yayınlayacak kadar güvenmiyor

 

Çok sayıda olumlu yorum ve inceleme de sorunlu. Yoksa çalıştığınız online mağaza negatif eleştirileri silip size sadece pozitif paylaşımları mı gösteriyor?

İster kendi sitenizle çalışın ister başkasının sitesiyle müşteri incelemeleri önemlidir. Bunlara bakarak ürün kullanım kılavuzlarını yazarken, reklam videolarını hazırlarken ve teknik özellikler listesini düzenlerken aklınıza gelmeyen detayları öğrenebilirsiniz. Belki de etkili satış kampanyaları için aklınıza yeni bir fikir gelir.

İncelemeler sadece müşterinin markanıza güven duymasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda satış fiyatınızın rekabetçi olup olmadığını gösteriyor: Kısacası o ürün kalitesiz olduğu için mi ucuz, yoksa kaliteli bir ürünü avantajlı fiyatlarla mı sunuyorsunuz? Müşteriler bunu biliyor. Hatta müşteri incelemeleri marka değeri taşıdığı için statü sembolü olan bir ürünü daha pahalıya satmanız gerektiğini bile gösterebiliyor.

 

Müşteri incelemeleri 1

 

2) Rating ve incelemeleri birlikte kullanın

Bunu anlamak için Çin’den gelen Android Google Play ve iOS App Store rating sahtekârlığı haberlerine bakabilirsiniz. Günümüzde müşteriler rating vermekte ciddi davranıyor ve tecrübeli müşteriler ratinglere, 5 yıldıza bakmadan önce incelemelere bakıyor.

Örneğin Hohner Blues Band marka mızıkalar Amazon’da 4,5 yıldız alıyor. Ancak incelemeleri okuduğumuz zaman ürünün sadece mızıkaya yeni başlayanlar için uygun olduğunu, ama profesyonel müzik yapan bir arkadaşınıza hediye etmek için yetersiz kaldığını görüyoruz. Üstelik bazı ürünler gerçekten de detaylı incelemeler sayesinde satıyor: Ekran kartı incelemelerini düşünün. Kendi bilgisayarını toplayan kaç kişi webde araştırmadan grafik kartı satın alıyor?

 

3) Müşteriyi inceleme yazmaya teşvik edin

Müşterilerinizi satın aldıkları ürünleri incelemeye ikna etmenin en iyi yolu onlarla iletişim kurmaktır. Eline üşenmesin, otursun bana inceleme yazsın diyemezsiniz. Hatırlatma e-posta iletileri göndererek müşterilerinize değer verdiğinizi gösterin, kendilerini gerçekten olduğu gibi önemli hissetmelerini sağlayın.

Aynı zamanda dürüst inceleme yazıları yazan, aşırı negatif veya pozitif incelemeler yazmayan müşterileri bağlılık programıyla ödüllendirebilirsiniz (inceleme yazanlara indirim kuponu kotası için puan verebilirsiniz). Bunun en basit yolu ürünü satın aldıklarına dair gönderilen onay mailinde inceleme yazmalarını istemektir.

Bu noktada müşterilerin inceleme yazmasını kolaylaştırmak da iyi bir teşvik. Nasıl inceleme yazacaklarını tarif edin:

 

  • İnceleme başlığı (varsa)
  • Ana metin (karakter sayısı sınırı getirmeyin)
  • İsmi ve soyadının baş harfi veya kullanıcı adı
  • Yıldız sayısı (veya benzer işaret)

 

müşteri incelemeleri 2

 

İdeal olarak müşterilerin görsel veya video yükleyebilmesi gerekiyor (video inceleme örneğin), ancak bütün web siteleri medya ekleme özelliğini desteklemiyor. Kullandığınız alışveriş sepeti uygulaması bunları desteklemiyorsa mevcut e-ticaret platformunuza yeni özellikler eklemek için üçüncü taraf uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların bazıları incelemeyi onaylama işlemini de üstleniyor.

Alışveriş sepeti derken, sepetteki ürün ve kategori bilgilerini dışarı aktarabilirsiniz ama ürün incilemelerini dışarı aktarmak her zaman mümkün olmayabilir. Yine de alışveriş sepeti uygulamasını değiştirmek istiyorsanız müşteri ürün incelemelerini de dışa aktarmanızı tavsiye ediyoruz.

Siteniz inceleme toplama özelliği desteklemiyorsa gerekli tüm verilerin düzgün şekilde dışarı aktarıldığından emin olmak için zaman ayırın. Aynı zamanda yeni alışveriş sepetinin veri aktarmaya izin verdiğine dikkat edin. Bunun dışında inceleme özelliğini hosting hizmeti olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda kuruluma gerek kalmaz ve inceleme hizmeti tüm sepet ve platformlara eklenebilir.

 

Müşteri incelemeleri 4

 

4) İnceleme sürecinin güvenilir olmasını sağlayın

Müşterilerin sitenizde dürüstçe inceleme yapıldığından emin olması gerekiyor. Bu bağlamda hakaret içermeyen negatif eleştirileri yapıcı eleştiriler olmasa bile onaylayın. Sonuçta negatif incelemeler her zaman satışları engellemiyor. Örneğin bir üründe bazı özelliklerin eksik olması, bu özellikleri aramayan müşterileri o ürünü satın almaktan vazgeçirmiyor.

Müşteriler diğer negatif eleştirileri de seri üretim hatası yerine tekil üretim hatası olarak görüp göz ardı edebiliyorlar. Bu bağlamda her zaman beş yıldız almaya da odaklanmayın. Herkes her şeyi sevmiyor ve kimse her şeyi eşit ölçüde sevmiyor.

Merak etmeyin, müşteriler de bunun farkında. Genellikle ne istediklerini biliyor ve o ürünü gerçekten istiyorlarsa negatif eleştirilere rağmen mutlaka satın alıyorlar. Ayrıca olumsuz incelemeler diğer incelemelerde cevapsız kalan soruları ve müşterilerin merak ettiği noktaları tatmin edici olarak açıklamanız için iyi birer fırsat oluşturuyor.

Son olarak gerekirse ürün arızaları veya üretim hataları yüzünden müşteriden özür dilemekten çekinmeyin. Böylece hem işinizi hem de onları ciddiye aldığınızı göstermiş olursunuz.

Müşteri incelemeleri 5

 

5) İncelemelerin gücünden yararlanın

İncelemeler ürün tanımlarında eksik olan noktaları tespit etmenizi sağlıyor. Müşteriler genellikle ürünün tam ölçülerini, rengini, pil ömrünü ve ebadını merak ettikleri için bu soruları cevap vermeniz önem taşıyor. Böylece hem satın almaya yönelik faydalı dönüşümü artırırsınız hem de ürün iadesi vakalarını azaltırsınız.

Özetle ister büyük bir online mağazada ürünlerinizi satın ister e-ticaret için kendi web sitenizi kullanın, incelemeler potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürerek satışlarınızı artırıyor. İncelemeler marka itibarını yükselterek müşteri bağlılığını artırıyor. Böylece bir yandan yeni müşteriler kazanırken diğer yandan mevcut müşterilerinizi elde tutuyorsunuz. Online mağazalarda müşteri incelemelerinden faydalanın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*