20 Kasım 2018

Online Ödeme Tercihi Eksikliğiniz Müşterileri Kaçırıyor mu?

E-ticaret ödeme firması Skrill’in yaptığı bir araştırmaya göre, online tüketicilerin dörtte birlik bir kısmı tercih ettikleri ödeme metodunun sitede olmaması sebebiyle alışverişi bırakıyorlar.

Skrill 2000 tüketici üzerinde araştırmasını başlattığında, alışverişin neden yarım bırakıldığını bulmaya çalışıyordu. En önemli sorun (%43) sitenin çok uzun zamanda yüklenmesi veya çökmesi, ikinci olarak da (%38) bir hesap yaratılması gerekmesi. Üçüncü en büyük sebep ise (%32) çok fazla bilgi sorulması.

Bunların yanında %28, yani dörtte birden fazla kişi, tercih ettikleri ödeme opsiyonu sitede yoksa alışverişi terk ediyorlar. Bu durum, 18-24 yaş arası tüketicilerde %32 oranına fırlıyor.

Skrill’in Başkan Yardımcısı Chantal Willis “Verilerimiz gösteriyor ki istenildiği kadar tüketiciyi satın alma kararı alması için şirketler yatırım yapsınlar, yalnızca kredi kartı ödemesi kabul ediyorlarsa müşterilerin büyük bölümünü kaçırıyorlar” diyor.

Araştırmada çıkan sonuçlardan biri de, tüketicilerin gözünden en popüler ödeme metodları. Oranları aşağıdaki gibi:

  • Kredi / banka kartları; %57
  • Dijital cüzdan; %29
  • Banka transferi (havale ve EFT); %2
  • Mobil SMS ödeme; %1
  • Sanal para (BitCoin vs.); %1


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. E-ticaret firmalarında ödeme sistemlerinin yeterli olmaması elbette bir çok müşteri açısından olumsuz karşılanıyor, site yöneticilerinin bu konuda müşteriye mümkün olduğunca çok ödeme seçeneği sunması gerekmekte.

Fikrini söyle

*