17 Kasım 2018

Türkiye’de Online Pazar Yeri Platformları Araştırması

Son günlerde en sık karşılaştığımız sorular “İnternet’ten para kazanabilir miyim ve İnternet’ten nasıl para kazanırım?” En sık verdiğimiz cevap da “Evet, kazanabilirsiniz.”

Bunun yollarından biri İnternet’ten satış yapmak, yani e-ticaret. E-ticaret’in geleneksel ticarete göre pek çok avantajı var. Ama başarılı olmak kolay değil. Başarısız e-ticaret girişimlerinin aldığı pek çok riski ve bel büken maliyet kalemlerini arkanızda bırakarak siz de e-ticarete başlayabilirsiniz.

E-ticarete başlamanın en hızlı ve kolay yolu, teknik ismi C2C (consumer to consumer – tüketiciden tüketiciye) olan Online Pazar Yeri. Bu iş modeli e-ticarete risksiz ve kolay bir başlangıç yapmak isteyenler için çok önemli fırsatlar barındırıyor.

Küçük veya orta ölçekli bir işletmenin sıfırdan İnternet’te kendi sitesini açıp hedeflediği satış rakamlarına ulaşması oldukça zor ve maliyetli. Sadece yazılım aşaması bile başlı başına bir macera halini alabilir.

Hazır e-ticaret paketi satın alıp internet sitesi açmak ile çölde mağaza açmak arasında pek fark yok. Tamam, yazılım macerasından kurutuldunuz ama ya pazarlama? Satış yapabilmeniz için sitenizi birilerinin ziyaret etmesi lazım. Geleneksel ticarette dükkanınıza girenlerin dörtte birine satış yapabiliyor olabilirsiniz ama İnternet’e gelince bu oran %1’e hatta daha aşağılara düşebilir.

Bunun temel sebebi, tüketicilerin dokunamadıkları bir ürünü çoğu zaman tam olarak güvenemedikleri bir İnternet sitesinden satın almaya çalışmalarıdır. Yani günde 1 ürün satmak için aşağı yukarı 100 adet hatta az bilinen bir siteniz varsa daha da fazla ziyaretçiye ihtiyacınız var.

Böyle açılmış bir e-ticaret sitesine, lazım olan ziyaretçi trafiğini sağlamak hem uzmanlık gerektiriyor hem de çok maliyetli. Günde yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bir platformun parçası olduğunuzdaysa pek çok hizmeti riske girmeden, bedava veya çok uygun fiyatlara almak mümkün.

Online pazar platformları alıcı ile satıcıyı buluşturan yerlerdir: Satıcılar ürünlerini sergiler, ziyaretçiler, almak istedikleri ürün için ödeme yapar. Pazar yerleri ödemeyi emanette tutar. Satıcı ürünü gönderir. Alıcı ürünü teslim aldıktan sonra kontrol eder, üründen memnun kaldıysa ödeme onayı verir. Pazar yeri onayın ardından, komisyon payını tahsil edip ödemeyi satıcıya aktarır.

Bu dosya konumuzda, hem Türkiye’nin en büyük dört online açık pazar platformu olan Sanalpazar.comSahibinden.comN11.com ve GittGidiyor.com sitelerini tanıttık hem de buralarda satış yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken konuları ele almaya çalıştık.

İster tüketici ister satışçı olun, dosya konumuzun aradığınız online açık pazar platformunu bulmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz. Aşağıdaki bağlantılardan yazının ilgili bölümüne hızlıca erişebilirsiniz.

 1. Tablo Yorumları
 2. Açık Artırma
 3. Komisyon Kriterleri
 4. Listeleme Ücreti
 5. Dükkan Açmanın Avantajları
 6. Kampanya Yaparak Satışlarınızı Arttırın
 7. XML Desteği ve Kargo Entegrasyonu
 8. Marka Bilinirliğinize Dikkat Edin
 9. Site Trafiğinin Satışa Etkisi
 10. XML ile Konsinye Satış Yapabilirsiniz
 11. Mobil Optimizasyon ve Uygulamaların Etkisi
 12. Genel Yorumlar

Tablonun üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü halini görüntüleyebilirsiniz.

online-pazar-yeri-platformları-araştırması

 

Tablo Yorumları

Bir satışçı açısından bakacak olursak, tablodaki en önemli kriterler, sitelerin aldıkları komisyon.Kazandığınız paranın ne kadarını üyesi olduğunuz platforma vereceğiniz doğrudan komisyon ile belirleniyor. Ayrıca online pazar yerlerinin gizli maliyetleri de olabilir. Örneğin ilan bedeli, ürün listeleme bedeli, ürünü veya dükkanı öne çıkartma bedeli gibi. Kayıt olup dükkan açmadan önce platformun bu gibi konularda nasıl ücretlendirme yaptığını kontrol edin. Bu ücretlendirmeler ürün kategorilerine ve zamana göre değişebildiği için burada gösteremedik. Ancak, örneğin Sanalpazar.com gibi, bunları tamamen ücretsiz olarak da bulabilirsiniz.

Açık artırma

açık artırma
Açık artırma satış yapmanıza sandığınızdan daha çok yardım edebilir. Zarar ederim, açık artırmayı kazanan kişi ürünü almaz vb endişeleriniz olmasın. Açık artırmayı doğru fiyattan başlatarak zarar etmeden satış yapabilirsiniz. Sanalpazar.com ve Gittigidiyor’da satıcı ve alıcıyı koruyan isteğe bağlı özellikler var: Açık artırmalara teklif verip kazandıktan sonra satın almayanlara yahut ürünü kargoya vermeyen satıcılara dönük yaptırımlar açık artırmaların sağlıklı biçimde sürmesini sağlıyor.

Komisyon Kriterleri

komisyon oranları
Doğrudan karlılığınızı etkileyen bir kalem olduğu için pazar yeri seçiminizin en önemli kriterlerinden biri komisyon oranları olacaktır. Bütün pazar yerleri, verdikleri hizmetler karşılığında satışlarınızdan belirli bir oranda komisyon alır. Aldıkları komisyon karşılında size müşteri hizmetleri, pazarlama, teknik alt yapı, pos hizmeti ve risk yönetimi gibi hizmetler verirler. Bu oran pazar yerlerine göre farklılık gösterir. Düşük komisyon oranı sadece tasarruf etmenizi sağlamaz, daha rekabetçi olmanıza da yardım eder. Unutmayın, pek çok kişi sadece kolay olduğu için değil, hesaplı olduğu için de ihtiyaçlarını İnternet’ten karşılıyor.

Sanalpazar.com, %5 gibi düşük komisyonu ile diğerlerinden çok daha avantajlı bir konumda bu konuda. N11, farklı ürün grupları için farklı komisyon oranları belirlemiş. Ürün grubuna göre komisyon oranı %30’lar gibi çok yüksek oranlara çıkabiliyor. Sahibinden.com’un %8’lik komisyon oranı, bu iki site arasında ortalama bir noktada gibi. Gittigidiyor.com’un oranıysa %10.

Listeleme Ücreti

liste
Pazar yerlerinde komisyon oranı dışında kalan gider kalemlerinin başlıcası ürün listeleme ücretleridir. Ürün listeleme, satışa açtığınız ürünlerin pazar yerinde yer alması karşılığında ödediğiniz ücrettir. Bunu marketlerdeki “raf ücretine” benzetebiliriz. Bu ücretler ilk başta komisyon oranından düşük gibi görünebilirler ancak satış yapmasanız bile ödersiniz. Hele ürün çeşidiniz fazlaysa aylık ödeyeceğiniz ürün listeleme fiyatları canınızı sıkabilir. Bu konuda pazar yerleri arasında farklı uygulamalar mevcut.

Sanalpazar.com ve n11.com’da listeleme bedava. Gittigidiyor’da ödeme yapmadan ilan yayınlamak mümkün değil. Sahibinden.com’da farklı ürün kategorileri için farklı limitler mevcut; belirli sayıda ürünü ücretsiz listelemenizi sağlayıp limiti aştığınızda ücret talep edebiliyorlar.

Dükkan Açmanın Avantajları

Ürün çeşidiniz azsa, bireysel satış yapıyorsanız dükkan / mağaza açmadan da idare edebilirsiniz. Ancak niyetiniz ciddiyse, ürün çeşidiniz fazlaysa dükkan açmanızı tavsiye ederiz. Pazar yerine göre değişmekle birlikte, dükkan / mağaza açmanın başlıca avantajları şunlardır: Ürünleriniz arama sonuçlarında dükkanı olmayan satışçılara göre daha üstte yer alır, kendinize ait adresi olan (örnek: dukkanim.onlinepazaryerim.com gibi) kendinizi ve işinizi tanıtabileceğiniz, logonuzu yükleyebileceğiniz bir sayfanız olur. Bazı pazar yerlerinde dükkan açtığınızda belirli adete kadar ürünü ücretsiz yahut indirimli olarak listeleyebilirsiniz; satış danışmanlarından öncelikli destek alırsınız.

Sahibinden.com ve Gittigidiyor’da dükkan açmak ücretli, Sanalpazar.com’da ücretsiz. n11.com’da dükkan sistemi yok.  Nihayetinde, dükkanların özelliklerine dikkat edin, işinize yaramayacak özelliklere ücret ödemeyin.

Kampanya Yaparak Satışlarınızı Arttırın

Pazar yerleri satıcılarına kampanya yapmaları için çeşitli olanaklar tanır: Ürünlerinizi sitenin en görünen, vitrin benzeri yerinden sergilerler, günün indirimli ürünleri arasına sokarlar, müşterilerine sadece sizin ürününüze özel tanıtıcı e-posta, sms vb gönderirler. Ve tüm bunlar için sizden özel bir ücret talep edebilirler. İddialı bir ürününüz varsa pazar yerleri ile iletişime geçip bu tür kampanyaları denemenizi tavsiye ederiz. Neticede kazan & kazan durumu söz konusu; ne kadar çok satış yaparsanız pazar yeri de komisyon kazancını o kadar artıracaktır.

Pazar yerleri kampanya durumlarında satıcıya stok durumu, indirimli fiyat, gönderim hızı gibi konularda güvenmek ister. Bu yüzden yeni üye olup dükkan açmış satıcılara biraz ihtiyatlı yaklaşmaları normaldir; güvenlerini sağlamaya çalışın ve tavsiyelerini dinleyin. Sanalpazar.com’da diğerlerinin aksine, genel kampanyalardan bağımsız olarak dükkanınıza özel kampanyalar düzenleyebilmeniz dikkat çekici bir özellik.

XML Desteği ve Kargo Entegrasyonu

kargo
Ürün çeşidiniz fazla, satışlarınız yoğunsa (umarız öyle olur) satıcıların kullandığı ara yüz ve panellerin işlevi de çok önemli olmaya başlıyor. Beş on ürünü tek tek listeleyip satışa hazırlamanız zor olmaz ama ya ürün sayınız 500 ise?.. Pazar yerlerinde on binlerce ürün listeleyen satıcılar mevcut. Bu durumda XML ile yapılan toplu ürün yükleme, toplu indirim yapma, satış raporları oluşturma, bunları Excel vb dosyalara aktarma olmazsa olmaz özelliklerden biri. Kargo entegrasyonu da elinizi rahatlatacak diğer bir kolaylık. Pazar yerlerinin çeşitli kargo firmalarıyla özel anlaşmaları mevcut.

Bu sayede hem oldukça indirimli fiyatlarla gönderim yapabiliyorsunuz hem de ürünü kargoya verdikten sonra müşterilerinize paketleriyle ilgili takip numarası, kargo durumu gibi konularda bilgi vermekten kurtuluyorsunuz. Kargo şirketleri ve pazar yerleri müşterilerinizi kargo durumları hakkında e-posta ve sms gibi yollarla gerektiği gibi bilgilendiriyor.

Marka Bilinirliğinize Dikkat Edinmüşteri

Diyelim satış yapmaya başladınız. Sizin adınıza çok mutlu olduk, bereket versin! Müşterileriniz memnun ama acaba artı puanı kime veriyorlar? Pazar yeri mi, siz mi tanınıyorsunuz? Pek çok müşteri alışverişi pazar yerinden yaptığı yanılgısına kapılıyor. Bu noktada müşterilerinizle özel etiket, kutu, baskılı koli bantı gibi ufak tefek jestlerle ve her zaman kendi markanızı, dükkan / mağaza isminizi vurgulayarak iletişime geçmekte fayda var. Müşterileriniz ürünü sizin gönderdiğinizin fakında olmalı, mağaza isminizi ezberlemeli. Bu sayede farklı bir pazar yerine geçtiğinizde yahut kendi e-ticaret sitenizi açtığınızda işiniz daha kolay olacaktır.

Bu noktada pazar yerlerinin satıcılarla alıcılar arasında sunduğu iletişim imkanları çok önemli: İlanlarınızda telefonlarınızı, markanızı, varsa İnternet sitenizin adresini yayınlayabiliyor musunuz? Müşterilerle kısıtlama olmadan ulaşabiliyor musunuz? Onlara özel kampanyalar düzenleyebiliyor musunuz?

Site Trafiğinin Satışa Etkisi

Son 6 aydaki Alexa trafik verileri
alexa trafik verileri

Yazının başına dönüp hatırlayalım: Hazır platformları kullanıp site açıp müşteri bekleyerek satış yapmanın çok zor olduğundan bahsetmiştik. Boğucu bir rekabetin olduğu e-ticaret sektöründe bu türden iyi niyetli bir siteye sadece yolunu şaşıran üç beş kişi düşecektir. Gelenlerin çoğu güven sorunundan dolayı satın almadan çıkacaktır. Herkesin 1.000 TL’ye sattığı telefonu 500 TL’ye satışa koysanız bile satamayacaksınız. Satış yapamamanızın temel nedeni güven eksikliği. Pazar yerleri düzenli olarak pazarlama faaliyetinde bulunup hem ziyaretçi sayılarını artırırlar hem de güven sağlarlar. Hızlı çalışan müşteri hizmetleri ve kalabalık teknik ekipleri vardır. Satış bir ihtimaldir: Ürünlerinizin ne kadar çok ziyaretçisi olursa satılma ihtimalleri o kadar artar.

Karşılaştırdığımız pazar yerleri aynı zamanda Türkiye’nin en çok trafik hacmine sahip internet sitelerinden başlıcaları. Ama siz yine de pazar yerlerinin genel trafiklerinden çok kendi ürün kategorinizdeki trafik miktarına dikkat edin. Üstelik ziyaretçi sayısı tek başına yeterli değildir. Asıl takip etmeniz gereken dönüşüm oranıdır. Dönüşüm oranını, belirli bir zaman aralığındaki ürününüzün satış sayısını ürününüzü ziyaret eden kişi sayısına bölerek bulabilirsiniz. Örneğin: Ürününüz Eylül ayında 1.000 kez ziyaret edilip 10 adet satmış olsun. Bu durumda dönüşüm oranınız 10/1.000: %1 olur. Dönüşüm oranınızı sürekli takip edip ürünlerinizi yahut süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz.

XML ile Konsinye Satış Yapabilirsiniz

xml desteği

E-ticaret sektörünün en büyük avantajlarından biri stoksuz / konsinye çalışma imkanı sağlamasıdır. Konsinye sayesinde çok cüzzi bir sermayeyle e-ticarete başlayabilirsiniz. Sistem özetle şöyle çalışır: Tedarikçi firmalardan satabileceğiniz ürünlerin listesini alır ve satışa sunarsınız; satılan ürünleri tedarik edip kargoyla alıcılara gönderirsiniz; pazar yerlerinden paranızı peşin alıp tedarikçinize vadeli olarak ödersiniz. Online pazar yerlerinde binlerce ürün listeleyip bu şekilde çalışan pek çok satışçı bulunuyor.

O yüzden pazar yerlerinin toplu XML hizmeti vermesi çok önemli. Konsinye çalışırken tedarikçilerinizle sürekli iletişim halinde olmayı, devamlı stok güncellemesi yapmayı unutmayın. Aksi halde sık sık sipariş iptali yapmak zorunda kalırsınız. Bu da müşterilerinizden sürekli düşük puan almanıza neden olur. Düşük puan düşük itibar ve güven kaybı demektir; bu da e-ticaret maceranızın kısa sürmesine neden olabilir.

Mobil Optimizasyon ve Uygulamaların Etkisi

mobile-optimization

Pazar yerlerinin sosyal medya üye sayıları bir hayli yüksek. Facebook takipçi sayılarında bayrağı en önde Gittigidiyor taşıyor. Onu, Sahibinden.com ve n11.com takip ediyor. Twitter’da birinci Gittigidiyor, bu kez n11.comSahibinden.com’u geçmiş durumda. Bu iki mecrada da son sırada Sanalpazar.com var. Pazar yerlerinin sosyal medya hareketliliğinin sizi ilgilendiren en önemli tarafı pazar yerinin ziyaretçi sayılarını ve itibarını artırması. Daha fazla ziyaretçi ve güven satış ihtimalinizin artması demek.

Sanalpazar.com, sosyal medya üye sayılarında geride kalmasına rağmen, üyelerine Facebook’ta Dükkan açma imkanı vermesiyle aradan sıyrılıyor. Bu durumda sosyal medyayı bizzat etkin olarak kullanmaya çalışmanız gerekiyor.

Mobil tarafta Gittigidiyor, Sahibinden.com ve n11.com hem sayfalarının mobil tarayıcılara uygun oluşu hem de mobil uygulamalarıyla işlerini eksiksiz olarak yapıyor. n11.com’un satıcılar için geliştirdiği n11.com Mağaza Yönetim Paneli ile satışlarınızı mobil uygulamadan takip edip kolayca ve her yerde işlem yapabiliyorsunuz.

Bunlara Her Zaman Dikkat Edin

 • Pazar yerlerinde müşterilerle sizin diyalogunuz kadar, üyesi olduğunuz pazar yerinin müşteri hizmetlerinin performansı da çok önemlidir. Hem siz hem de pazar yeri müşterilere 1 saat içinde cevap verebilmeli.
 • Satış destek ekibinden hızlı ve etkili hizmet almanın sayısız faydaları vardır. Tavsiyelerini dinleyin, değişimi gözleyin.
 • Müşterilerinizin verdiği puan hayatidir. Düşük puanla fazla şansınız olmaz.
 • Üreticiyseniz İnternet’e uygun ürünler üretebilirsiniz. Misal: Sehpa mı üretiyorsunuz? Rakipleri inceleyin. Elinizdeki hantal ve pahalı sehpaları satmakla uğraşmak yerine, demonte, az yer kaplayan, daha uygun fiyatlı bir sehpa üretin.
 • Aslında İnternet’ten ürünü değil fotoğrafını satın alırız. Ürünü, elimize ulaştığında inceleme fırsatı buluruz. Yani, ürün fotoğrafları hayati öneme sahip.
 • Pazar yerlerinin buradakiler dışında birbirinden farklı irili ufaklı özellik ve uygulamaları var. Ziyaret edip inceleyebilirsiniz.

Genel Yorumlar


N11.com

n11

N11.com’un en önemli özelliği, platformunda bireysel satıcılar yahut ikinci el satanlara değil mağaza ve markalara yer vermesi. N11.com’da satışa başlamak için ticari kaydınızın olması şart. N11.com, televizyon da dahil olmak üzere bütün pazarlama mecralarında ciddi bütçelerle faaliyet yürütüyor. Mağazalara verdikleri teknik destek (ürünlerinizin fotoğraflarını bile çektirebilirsiniz – ücretli) ve eğitimleri oldukça faydalı. Komisyon oranları kategorilere göre değişiyor. Bazı kategorilerde %30’a varan oldukça yüksek komisyon oranları mevcut. Sizinle aynı kategoride satış yapanlar arasında öne çıkmak, dikkat çekmek hiç kolay değil. Bunun için ücretli yöntemleri var. Hizmete yeni başlamasına rağmen müşterilerden gelen şikayet sayısı çok fazla.


Sahibinden.com

sahibinden

Sahibinden.com‘un belki de en büyük avantajı, tüketiciler arasında çok bilinir olması. Bu durumun en büyük sebebi de, Türkiye’deki en eski online açık pazar sitelerinden biri olması. Bu yüzden ilan ve ziyaretçi rakamları oldukça yüksek. Dezavantajı ise, tüketicilerin sayfalarca ilan gezip satın almadan çıkması. Yani, dönüşüm oranı diğerlerinden düşük olabilir. Yine, devasa trafiğinin çoğunun emlak ve araç ilanlarından kaynaklı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek. Tarihe göre dizilmiş binlerce ilan arasında dikkat çekmek kolay değil. Hızlı bir satış için ilanınıza “doping” yapmanız gerekebilir.

Gittigidiyor.com

gittigidiyor

Pazar yerleri arasında en eskisi. Pek çok uygulamayı ilk kez hayata onlar geçirdi. Standart pazar yeri hizmetlerinin hepsini veriyorlar. Marka bilinirliği, üye ve ziyaretçi sayıları yüksek. Fakat ürün ve dükkan sayısı oldukça fazla. Hatta bazı markaların doğrudan dükkanları bile mevcut. Dolayısıyla site içi rekabet kuvvetli. Ürünlerinizin aramalarda ilk sıralarda çıkması kolay değil. Telefonunuzu, internet sitenizin adresini yayınlamanız engelleniyor. Sadece dükkan açmak değil, tek bir adet ürünü bile listelemek ücretli.


Sanalpazar.com

sanalpazar

Sanalpazar.com’un en önemli özelliği satıcıları satış yaparken ve markalarını tanıtırken özgür bırakması, onları ön plana çıkarması. Dükkanızı özel İnternet siteniz gibi yönetebiliyorsunuz: Kendi mağazanıza özel kampanyalar düzenleyebiliyorsunuz; dükkanınızın üyeleri olabiliyor hatta onlara özel kampanyalar yapabiliyorsunuz, bayi yapısı kurabiliyorsunuz; toptan satış yapabiliyorsunuz. Özel bir panelden Google AdWords gibi reklam mecralarına bütçenizi belirleyip kendiniz kolayca reklam verebiliyorsunuz. Sanalpazar.com, düşük komisyon oranı, ücretsiz listeleme ve ücretsiz dükkan açma özellikleriyle en ekonomik pazar yeri. Ziyaretçi trafiği rakiplerinden az gibi görünebilir ama aslında ayda 5 milyon ziyaretçi de devasa bir rakam. Facebook’ta Dükkan açma hizmeti vermesi de bir başka artı puanı. Satış destek ekibi çok yardımsever. Müşteri hizmetleri çok hızlı (müşterilerden gelen mesajların %90’ına 30 dakikanın altında cevap veriyorlar).Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

  Emeğiniz için Teşekkür ederim. benim favorim sahibinden.com

 2. Biz 4 platformu da kullanıyoruz.Aynı ürünleri aynı fiyata bütün sitelere koyuyoruz .aynı reklam bütelerini kullanıyoruz.Şu an satışta sıralama 1 gittigidiyor 2 n11 3 sahibinden 4 sanalpazar Ancak n11 i gittikçe gittigidiyor a yaklaşıyor.Yalnız gittigidiyor da satış fazla ancak iade konusunda alıcı yanlısı oldukları için satışa oranla iade de çok fazla.

 3. Çok güzel bir şekilde özetlenmiş.Her ürünün farklı kanallarda müşterisi olabiliyor,başarı için hepsini kullanmak gerekli.

 4. mert doğan der ki:

  Alpay beye katılıyorum. Birinde gitmeyen bir ürün diğerinde hızlı gidebiliyor. İşe yabancı değilseniz maksimum satış için hepsini aynı anda kulanabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız sanalpazarda listeleme ve dükkan ücretsiz. İşi kapınca, eticaret işiniz olunca hepsinde açın bence.

 5. Binlerce dükkanı olan pazaryerlerini tercih etmektense daha az kafa karıştırmayan e-ticaret firmlarını tercih etmekte müşteriler aynı ürünü 100tl ve 50tl 25tl görürse müşterin kafası karışır.

 6. Türkiye’de pazar yeri yok. Pazar yeri herkesin bildiği gibi alıcı ile satıcının buluşup, paranın direk satıcıya verildiği yerlere denir. Pazar yeri sahibi ister tezgah kiralar ister satıştan komisyon alır, isterse ikisini de ister ama satıcıdan talep eder. Türkiye’de alıcılara POS sistemini kullandırıp, satıcılara aracılık eden yerler var. Bunların adı pazar yeri değil. Başka bir isim almaları gerekir.

  Komisyon oranları genel olarak çok yüksek. Ben blogumdan satış yapıyorum, alıcı hem yurtiçinden hem de yurtdışından Paypal, Skrill veya TransferWise ile ödüyor, komisyon maksimum yüzde 4, yurtdışından ödemelerde döviz kuru farkı ile yüzde 5-6 oluyor.

  Kurallar, kaideler sürekli değişiyor. Üye olurken kuralları onayladınız, bir ay sonra başka bir kural geliyor. Hop, komisyonumuzu %12 yaptık; zop, alıcı 30 içinde iade edebilir; zut, siteyi kapattık bakın başınızın çaresine; höt, sitemize yüklediğiniz ürünleri xml ya da csv olarak size veremeyiz… Sebep? Paşa gönlümüz öyle istedi…

  Neden yurtiçindeki POS kullandırma yerlerine üye olup iptal ve iadelerin kargo masraflarını da üstlenip o sitelere trafik sağlayayım?

  Bence ticarete yeni girenlerin paralarını söğüşlüyorlar, başka bir şey yaptıklarını düşünmüyorum. O sitelerle uğraşacağınıza bir işe girip iki-üç sene dişinizi sıkın ve para biriktirin, normal insan trafiği olan bir yerde dükkan açacak düzeye gelin ve risk alın, korkmayın, alt tarafı 20-30 bin liranız gider, kazanma ihtimaliniz daha yüksek.

  Yok ben evimden, online çalışacağım derseniz, blog açıp blogunuzu tanıtsanız daha fazla kazanırsınız, kendimden biliyorum.

 7. Artık Gittigidiyor’da da bireysel listeleme ücretsiz (kaç ürüne kadar olduğunu bilmiyorum) ama eskiden 60-70 Kr verdiğim listelemeyi artık ücretsiz yapabiliyorum.

  • Öztürk der ki:

   Aferin gittigidiyor’a, o zaman listelediklerinin linkini at da senden ürün alıp sıfır risk sistemi dahilinde koşulsuz iade hakkımızı kullanalım.

 8. yunus der ki:

  su ana kadar temel duzeydekı en ıyı arastırma yazısı. hazırlayan arkadasa tesekkur ederım. ben de bır ıkı sey eklemek ısterım tabı. sahıbınden com dakı trafık emlak elektronık yada arac degılse satıslarınızı cok etkılemez. dıger branslarda gıttıgıdıyor daha etkılı. n11 cok pahalı ve oranlar yuksek. sanal pazar işin abc sı ıcın onemlı. bır sıcrama noktası. tecrubeleşme kademesı.
  sonuc: GITTIGIDIYOR.

 9. Bende gittigidiyor n11 sanalpazar sahibinden siteleri üzerinden satış yapıyorum. n11 baya bir yükselişte gittigidiyor ise baya düşüşe geçti fakat n11 komisyon oranları bazı kategorilerde faiş yüksek ve sadece 1 kategoride satış yapma imkanı veriyor. gittigidiyor biraz daha çabalarsa reklam konusunda tekrardan eski günlerine döneceğini umuyorum

 10. Epey kafa karıştıran bir konu ancak bu kadar guzel anlatılırdı.Teşekkürler..

Geribildirimler

 1. […] türkiyede pazaryeri e-ticaret sistemi ile çalışan websiteleri vardır.Bunlar gittigidiyor.com, n11.com, […]

Fikrini söyle

*