14 Kasım 2018

Online Pazarlamada Cihaz Stratejisine Ne Gerek Var?

Pazarlamacılar, çoklu ekran ve çoklu cihaz kavramlarının yalnızca bu yılın moda kelimeleri değil, bir markanın başarısında artık kilit rol oynayan çok kanallı stratejilerin merkezinde olduklarını biliyorlar. 2013 tatil döneminde, tatil içeriklerinin daha çok tablet ve cep telefonu ile tüketildiğinin bilincinde olan uzmanlar, bu yılki tatil sezonunda mobil cihazlarının öneminin çok daha artacağını tahmin ediyorlar.

lisaOutbrain‘in Küresel Pazarlama Başkan Yardımcısı Lisa LaCour “Günümüzde internete giren yetişkinlerin %40’ı birden fazla cihaz kullanıyor ve bir cihazda başladığı işi diğer bir başka cihazda tamamlıyor. Bu rakam, sahip olunan cihazların sayısına göre artış da gösterebiliyor. Örneğin iki cihazı olan kişilerin %54’ü, üç cihazı olan kişilerin %73’ü bir işe başladıktan sonra, o işi başka bir cihazda bitiriyorlar. Markalar açısından en zoru, her hedef kullanıcıya platformlar arası ve efektif olarak ulaşan kampanyalar hazırlamak”

“Bulgularımız gösteriyor ki, hazırlanan yılbaşı ve tatil içeriklerinin çoğunluğu cep telefonlarından tüketiliyor. Bu içeriklere tıklanma oranını göz önüne aldığımızda, cep telefonları masaüstü bilgisayarları kimi zaman geçiyor. Özellikle ABD’deki tüketiciler, Kasım ayının üçüncü haftası ile yılbaşına kadar olan sürede yayınlanan tatil ve yılbaşı içeriklerini daha çok cep telefonundan tüketiyorlar. Yalnızca tüketmekle kalmayıp, tüm sezon boyunca bu içeriklerle etkileşime girme konusunda da cep telefonları çok daha önde. Bu sezonda ortalama tıklama oranı, masaüstü bilgisayarlara göre cep telefonlarında %23 daha fazla. Ama en çok etkileşim tabletler üzerinden oluyor. Yalnızca etkileşim oranlarına bakarsak, cep telefonlarına göre %16, masaüstü bilgisayarlara göre %42 oranında tabletler önde.”

Outbrain’in bulgularına göre yılbaşı tatili ve alışverişi sezonunda daha çok evcil hayvan, mobilya, moda ve savaş içerikleri tüketiliyor. Tatil içerikleri pek tüketilmiyor, çünkü bu sezondan önce zaten tatil ve alışveriş konusundaki içeriklere tüketici bakmış oluyor. Örneğin yılbaşı sezonunda evcil hayvanlar ile ilgili içeriklerin tüketim oranı %75. Tatil içerikleri ise %34 oranında tüketiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. güzel site admin

  2. Türkiye’de tabletler pek tutmadı…

  3. Yazınız çok güzel bilgiler için çok teşekkürler.

  4. teşekkürler..!

  5. Strateji olmadan adım atılmaz bir çağda yaşıyoruz neredeyse.

Fikrini söyle

*