15 Kasım 2018

Online Pazarlamanız İçin 12 İnsan Beyni Özelliği

İnsan beyni ilginç bir mekanizmadır. Her ne kadar kendimizi akıllı mantıklı canlılar olduğumuza inandırmışsak da, olayları ve durumları algılama süreçlerimiz bunun tam tersini söylüyor. Sonradan öğrenilmiş değil, doğal olarak yaptığımız eylemler ve yine doğal olarak dikkat ettiğimiz uyaranlar, kişilerin dikkatini çekmek ve harekete geçirmek konularında çok daha etkili oluyor. Bunların da çoğunu içgüdüsel olarak yapıyoruz.

İster bir e-ticaret sitesi olun, isterseniz bir dijital ajans, dijital pazarlamaya günümüzün internet ve sosyal ağlar ile iç içe geçmiş dünyasında mutlaka başvuracaksınız. Bunu yaparken, insan beyninin, yani müşterilerinizin algı yapısının nasıl çalıştığını bilirseniz, çok daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Hepimizin İlkel Bir Beyni Var

Beyinde amigdalanın yer aldığı bölge.

Beyinde amigdalanın yer aldığı bölge.

Amigdala denilen bölüm, beyin içinde bir beyin gibi ve duygularımız ile içgüdüsel tepkilerimizi yönetiyor. Ayrıca, beynimizin bilinçli bölümlerinden çok daha hızlı çalışıp tepki veriyor.

 • İçgüdüsel bir teki vermemiz 3 saniyeden kısa sürüyor.
 • Duygu süreci, düşünce sürecinden 5 kat daha hızlı işleniyor.
 • Duygular, mantıklı düşüncelere göre çok daha uzun süre hafızada yer ediniyor.

Konu tanıtımınız veya başlık öncesi yazınız, kişilerin pazarlama e-postanızı açmasını sağlar. Bu alanları, anlatmak istediğiniz konuyu duygusal bir seviyeye taşımak için kullanın. Aciliyet, düşük seviyeli stress veya heyecan hisleri yaratmaya çalışın.

Beynimiz Görselliği Seviyor

Görsel algılama sırasında beynin aktif bölgeleri.

Görsel algılama sırasında beynin aktif bölgeleri.

İlkel beynimiz özellikle tehlike, seks ve yiyecek görsellerine tepki veriyor. Fakat bunları çok fazla kullanırsanız ters tepebilir çünkü gerçekçiliğini kaybederler. Örneğin yanmakta olan bir helikopterden paraşütle atlayan seksi bir hamburger görseli ile istediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz.

 • Beynimiz görselleri yazıya göre 60 bin kat daha hızlı işler.
 • Beynimizin işlediği verilerin %90’ı görseldir.
 • Görsel ve metin barındıran sayfaları, yalnızca metin sayfalarına göre daha iyi anlarız ve daha uzun süre hatırlarız.

İnsanlar e-postalarını okumazlar, tararlar. Şöyle bir göz gezdirip kapatırlar, çünkü görsel işlemleme beynimizin bir işleviyken, okumak sonradan öğrenilmiş ve aslında doğal olmayan bir mekanizmadır. Pazarlama e-postanızda hiç metin olmadığını düşünerek baştan tasarlayın. Eğer yalnızca görseller ile bir hikaye veya duygu yaratabiliyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

Beynin En İyi Yaptığı İş: İnsan Yüzlerini Tanımak

Beynin insan yüzlerini tanımadan sorumlu bölgeleri.

Beynin insan yüzlerini tanımadan sorumlu bölgeleri.

İnsanlar sosyal hayvanlardır lafını duymuşsunuzdur. Öyleyiz. Bu yüzden (veya bunu sağlamak için) beynimiz özellikle tehlike ve insan yüzlerini tanımak için ayrı sinir merkezlerine sahiptir. Böylece hayatta kalabilir ve sosyal ilişkiler kurabiliriz. Birinin yüzündeki ifadeye bakıp duygularını anlamak bu çok gelişmiş sürecin bir sonucudur.

 • İnsanlar doğdukları andan itibaren insan yüzünü çok iyi bir şekilde tanıyabilir ve tanımlayabilir.
 • Beynin görselleri işlediği bölüm, duyguları işlediği bölümün hemen yanındadır.
 • Tüm insan yüzleri otomatik olarak dikkat çeker ama bebek yüzleri ayrıca beynin bir çok merkezini uyarır.

Pazarlama kampanyanızdaki görsellerde, call-to-action metninize veya görselinize doğru bakan ayrıca bir insan yüzü görseli kullanın. Yakın çekimler özellikle işe yarar. Neredeyse istisnasız bütün insanlar, bu insan yüzünün baktığı yere bakacaklardır.

Renkler Beyin Kimyamızı Değiştirir

Renk tanımlama sırasında beynin aktif bölgeleri.

Renk tanımlama sırasında beynin aktif bölgeleri.

Renk seçimi, güzel görünmenin ötesindedir. Farklı renkler beynimize farklı sinyaller gönderir ve farklı bölgeleri uyarırlar.

 • Bir ürün hakkındaki hislerimizin %62’si ile %90’ı yalnızca renk seçimine bağlıdır.
 • Sarı renk beynin endişe ve kaygı merkezini uyarır.
 • Mavi renk güven verir.

Her hedef kitle farklıdır, bu yüzden hangi renge nasıl bir tepki vereceklerini anlamak için denemeler ve testler yapılması gerekir. Sitemizde de yayınladığımız bu konu hakkında yapılmış bir çok araştırma var. Bu araştırmalardan yararlanıp, hedef kitleniz üzerinde hangi renkleri test etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Hiç ummadığınız bir renk (mesela cezayir menekşesi moru?) belki de pazarlama kampanyanızı patlatacak renk olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Türkiyede büyük e-ticaret firmalarındaki sarı ve turuncu sevdasını ayrıca bir araştırmaya tabi tutmak gerekir. Renklerle ilgili seçimlere efsanedir diyip geçen fikrine kıymet verilen kişiler de mevcuttur. Tartışmalı bir konu.

Fikrini söyle

*