20 Kasım 2018

Online Perakendeciler 2014’te Site İçi Aramaya Odaklanacak

site-ici-arama
SLI Systems‘in 160 online perakendeciyle internet üzerinden yaptığı araştırmanın sonuçlarına bakacak olursak, online perakendecilerin 2014’te yapılacaklar listesinde “site içi arama sistemlerini geliştirme” üst sıralarda yer alıyor.

Online perakendeciler 2014’te yapılacaklar listesinde site içi arama sistemlerindeki iyileştirmeleri, arama motoru optimizasyonu ve e-ticaret platformlarının ardından üçüncü sıraya yerleştirdi. Perakendecilerin gelecek yıl yapmayı planladıkları geliştirmeler şu yönde: Katılımcıların yüzde 28,8’lik bir kısmı site içi aramalara A/B testi ekleyeceğini, yüzde 25’lik bir kısmı arama sonuçlarına hızlı görünüm penceresi ekleyeceğini ve yüzde 20’lik bir kısmı ise sonuçları arama geçmişleriyle birleştirerek kişiselleştireceğini belirtti.

SLI’ın sonuçları gösteriyor ki online perakendecilerin yüzde 47’si site içi arama verilerini diğer pazarlama programlarını geliştirmekte kullanmak niyetinde. Bu eğilimde olanların yüzde 24,8’lik bir kısmı bu bilgileri e-posta için, yüzde 26,8’lik bir kısmı arama motoru optimizasyonu için ve yüzde 13,1’lik bir kısmı da mobil aramalar için kullanmayı düşünüyor. Yüzde 11.1’lik daha ufak bir grup ise site içi arama bilgilerini reklam hedeflemelerini güçlendirmek veya sosyal medya entegrasyonunu sağlamak için kullanacağını belirtiyor.

Site içi arama konusunda bir diğer önemli nokta da site içi arama kutuları. Ne aradığını bilen kullanıcı doğrudan aradığı ürüne ulaşmak için bu arama kutusundan faydalanmak, çok fazla çeşit içinde kaybolma ihtimali olduğu için belli kategoriler üzerinde yoğunlaşmak isteyebilir. Bu da ona zamandan tasarruf sağlamasına yardımcı olur. İyi hazırlanmış ve detaylı sonuçlar listeleyen bir site içi arama motoru site kullanımını ve tekrar ziyaret oranlarını da arttıracağından, online perakendecilerin bu konuyu 2014 önceliklerine eklemeleri doğru bir karar gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*