14 Kasım 2018

Online Perakendeciler Müşteri Beklentilerini Karşılamakta Yetersiz Kalıyor

Dünya çapında yapılan bir araştırma, online perakendecilerin müşterilerin daha kişiselleştirilmiş ve işlerine yarayan marka iletişimi talebini karşılayamadığını ve bu yüzden müşteri kaybettiklerini belirledi.

Terradata tarafından yapılan araştırmaya göre, online perakendecilerin yalnızca %26’sı bu talebe karşılık verebilecek mesaj içerikleri üretebiliyor. Daha önce Teradata ve Celebrus tarafından aynı konuda yapılan bir araştırma, tüketicilerin %63’ünün kişiselleştirilmiş iletişimi tercih ettiklerini, ancak markaların yalnızca % 36’sının mesajlarda müşterinin ismini kullanmak gibi çok temel kişiselleştirme özelliklerini karşıladığını ortaya koymuştu.

Araştırma aynı zamanda, online perakendecilerin %28’inin müşterileri yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerine göre hedeflediğini ortaya çıkartıyor. Geri kalanı hiç bir hedefleme yapmıyor.

Bu durum garip bir ikilemi ortaya koyuyor. Online perakendecilerin hepsi müşteri verilerini topluyorlar, tarayıcılara cookie’ler yerleştiriyorlar. Ancak yalnızca çok küçük bir kısmı bu verileri kullanıyor ve kullananlar da doğru düzgün bu verilerden yararlanamıyorlar, efektif olarak kullanamıyorlar.

preferenceOnline perakendecilerin %84’ünün bir haber e-postası hizmeti var, ancak yalnızca %36’sı müşteri tercihlerinin belirlenebileceği bir form içeriyor. Daha geçtiğimiz yıl bu oranın %64 olduğunu düşünürsek, oldukça sert bir düşüş ile karşı karşıyayız. Basitçe online perakendeciler artık müşterilerinin tercihleri ile ilgilenmiyorlar ya da ilgilenemiyorlar.

2014 yılında müşterinin e-posta yayınlarından çıkması için tek tıkla çözüm sunan online perakendeci oranı %75’ti. Bu yıl ise bu oran %73’e düştü.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*