18 Kasım 2018

Online Perakendeciler Tabletleri Görmezden Geliyor

Her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez parçası olan mobil cihaz kategorisinde bir tablet ve akıllı telefon rekabeti yaşanıyor. Telefonların aksine, sahip olduğu geniş ekranlarla zengin bir kullanıcı deneyimi yaşatan tablet bilgisayarların ise, tüketicilerin daha fazla satın alma yaptığı mecralar olduğu belirtiliyor.

Ancak yapılan bir araştırma, perakendecilerin tablet cihazların önemini henüz kavrayamadıklarını gösteriyor anlaşılan. ABD’deki online perakende sitelerinin yüzde 93’ünün tablet cihazlara optimize olmadığı açıklandı. Özellikle 2013 yılında her üç Amerikalı’dan birinin tablet cihazlara sahip olacağını göz önünde bulundurursak kaçan balığın ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Kaldı ki, durum ülkemizde de çok farklı değil. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinin mobil cihaz kullanımlarını ortaya koyduğumuz araştırmada neredeyse her online alışveriş sitesinin iPhone uygulaması bulunuyor. Ancak iPad’e baktığımızda; Türkiye’nin en popüler 14 e-ticaret sitesinin yalnızca 7 tanesinde tablet uygulaması olduğunu görüyoruz.

Skava’nın yaptığı tablet araştırmasında ortaya konulan veriler oldukça ilginç. Buna göre e-ticaret sitelerinin akıllı telefon kullanıcılarını tabletlere oranla daha çok tercih ettiğine tanık oluyoruz. Online perakendecilerin yüzde 95’inin internet sitelerini akıllı telefonlara optimize ettiği belirtildi. Ancak araştırmanın diğer sonuçları ise; tablet kullanıcılarının diğer tüketicilere göre dört kat fazla harcama eğiliminde olduklarını, hatta akıllı telefonlara göre yüzde 150 oranında fazla harcadıklarını ortaya koyuyor.

Başka bir araştırmaya göre; mobil müşteriler akıllı telefonları ile alışveriş araştırmaları yapıyorlar, fakat satın alımları tablet bilgisayarları ile gerçekleştiriyorlar.

Geniş ekranları ve taşınabilirliği sayesinde, önümüzdeki yıllarda pazarlama ve online satış kavramlarına bambaşka bir boyut kazandıracak olan tablet kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Bu sebeple rakiplerinin bir adım önüne geçmek isteyen perakendeciler, e-ticaret sitelerini bir an önce tablet cihazlarla uyumlu duruma getirmeliler. Bu doğrultuda ise göz ardı edilmemesi gereken bir kaç önemli nokta mevcut.

Tabletlerin ekran boyutları baz alınarak hazırlanmış zengin ve kaliteli bir site tasarımı, kullanıcılara daha kaliteli bir alışveriş deneyimi sunacaktır. İnternet sitesindeki içeriklerin ve diğer sayfa opsiyonlarının okunabilir ve kullanılabilir boyutlarda olması önem taşıyor. Kullanıcıların zoom’lama yapmasına gerek bırakmayacak uygun boyutlarda bir tasarım uygulanmalı. Bilindiği gibi iPhone’un başını çektiği birçok akıllı telefonda flash desteği bulunmuyor. Tabletlerde de durum farklı değil. Bu sebeple web sitenizi tabletlere optimize ederken flash kullanımından uzak durmalısınız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ülkemizde tablet lüks olarak sınıflandırılıyor ve “kullanıcı sayılarının azlığı” gibi savlar öne sürülüyor.
    halbuki tablet kullanan insan interneti aktif kullanan ve alışveriş potansiyeli daha yüksek olan kullanıcıdır. bu kullanıcıların müşteri sınıfına transferi de vizyonerlikten geçiyor.

Fikrini söyle

*