17 Kasım 2018

Online Perakendede Ucuza Video Pazarlama Yapmanın 3 Yolu [Araştırma]

Video pazarlama marka imajını güçlendirmenin yanı sıra satışları ve dönüşümleri artırarak tanıtıma destek oluyor. Ancak e-ticaret sitelerinin pek azı video pazarlama ile iş geliştirmeye odaklanıyor.

Oysa L2 araştırma şirketinin ABD, İngiltere, Brezilya, Almanya, Kanada, Fransa, Japonya, Rusya ve Güney Kore pazarlarında yaptığı araştırmaya göre, 2015 yılında video reklamlara 2014 yılına göre yüzde 43 daha fazla harcama yapıldı. TV reklamları ise yaklaşık yüzde 3 büyüdü.

İçerik kral, orijinal içerik imparator

Ancak videonun artan popülaritesine rağmen markalar video içeriği üretmekte çekingen davranıyor. L2’ye göre ankete katılan pazarlamacıların yüzde 46’sı videoda dikkat çekici orijinal içerik üretmenin zor olduğunu belirtiyor. Video pazarlamanın önünü kesen diğer sebeplerse sırasıyla bütçe darlığı (yüzde 41), yatırım getirisi eksikliği (yüzde 36), şirket içi kaynak yetersizliği (yüzde 34) ve etkili strateji eksikliği (yüzde 28). Peki e-ticaretin bu sorununu nasıl çözeriz? Aşağıda online perakendede ucuza video pazarlama yapmanın 5 yolunu yazdık ve bunları küçük işletmeler de uygulayabilir.

1. Ürün demosu

AO World, Labella Mafia Clothing ve Playing Cards – Theory 1 gibi online perakendeciler 360 derece videolardan yararlanarak ürünlerini tanıtıyorlar.

2. Eğlence

Dollar Shave Club sıkıcı jilet konusunu bu videoda eğlenceli hale getirdi. Markanın ana sayfasında başka bir amaca uygun hale getirilen bu TV reklamında eskimiş bir jilet görülüyor. Videonun ana fikri ise sarf malzemeleri ve diğer ürünleri eskidikçe değiştirmek.

 

 

3. Kullanım kılavuzu videoları

Nasıl yapılır videoları ürününüzle ilgili en yararlı içeriklerden biridir. Örneğin yeni bir UPS satın alan müşteriye UPS kablolarını bilgisayara, monitöre ve şebekeye nasıl bağlayacağını, UPS’in nasıl şarj edileceğini gösteren bir video çok değerlidir. Bunun için süper Hollywood prodüksiyonuna gerek yok. The House’ın yaptığı gibi basit yazılı açıklamalar ve grafikler içeren slayt gösterisi tarzı bir video da hazırlayabilirsiniz. Örneğin bu videodaki yeşil renk markaya uzman ve öğreten adam havası veriyor.

 

Video içeriğini nereye yerleştirmeli?

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi videoları sayfanızda uygun gördüğünüz her yere yerleştirebilirsiniz. İki bariz sayfa açılış sayfanız ve ürün sayfalarınızdır. Farklı videoları farklı sayfalara yerleştirebilirsiniz. Örneğin ürün incelemeleri ürün sayfanıza iyi gider.

Video izleyenler daha çok satın alıyor

Nitekim Liveclicker şirketinin yaptığı 2015 tarihli araştırma, ürün sayfasında video izleyen müşterilerin ortalama sipariş değerinin (AOV) arttığını gösteriyor. Bu oran sitenin genel video AOV’undan daha yüksek. Kısacası video pazarlama satışları artırmaktan kalmıyor, tek tek müşterilerin daha çok harcama yapmasını sağlayarak sizi sürümden kazanma kıskacından da kurtarıyor. Ayrıca ne kadar çok sayfada kullanırsanız o kadar iyi. Hemen bütün sayfalarında en az 1 video kullanan e-ticaret sitelerinin AOV’u, sadece ürün sayfalarında birkaç video kullanan sitelerden yüzde 68 yüksek.

Ayrıca EyeView’un yaptığı farklı bir çalışmada açılış sayfalarında video kullanmanın dönüşüm oranlarını yüzde 80’e kadar artırdığını görüyoruz.

İlgili yazı: Facebook’tan Periscope’a rakip videolar

 

Wochit online video oluşturma platformu kıdemli başkan yardımcısı Drew Berkowitz, konuyla ilgili açıklamasında, “Açılış sayfası videoları ziyaretçilerin mesajınızı duyması için bir şans sağlıyor. Kullanıcılara şirketinizi tanımaları için fırsat veriyor. Ürün sayfası videoları satış noktasıdır. Kullanıcın ürünü tüm açılardan görmesine izin vererek ürünü gerçek dünyada tanımaya olanak tanır” diyor ve şöyle ekliyor: “Hem açılış sayfası hem de ürün sayfasına video koymanın çok değerli olduğunu bulduk ve ikisinin bir arada kullanılması gerektiğini ortaya çıkardık.”

A/B testi yapın

VideoBlocks kurucu CEO’su Joel Holland ise videoları sayfada ideal yere yerleştirmek için A/B testi yapmak gerektiğini vurguluyor. Çünkü açılış sayfası genelde video koymak için ideal sayfa olsa da marka imajınız, ürününüzün tarzı ve hedef kitleniz açısından mutlaka test etmelisiniz. Bazen açılış sayfasına video koymak dönüşümleri yüzde 15 azaltıyor.

“Bunun nedeni açılış sayfasındaki videonun ziyaretçilerin dikkatini dağıtması ve dönüşüm sağlamak üzere yapmalarını istediğiniz şeyden uzaklaştırması. Test yapmadan açılış sayfasında video kullanmanın yararlı olup olmadığını bilemezsiniz. Ben açılış sayfasında video kullanmayı tavsiye etmiyorum ama A/B testi yaparak kendiniz sonuç çıkarın.”

Her durumda Berkowit videoların olabildiğince kısa, net ve anlaşılır olması gerektiğini söylüyor. Elbetet buna ürün kullanma kılavuzları, özellikle de nasıl yapılır videoları dahil değil, ama bunları da birkaç bölümde yayınlayabilirsiniz.

Kritik ipucu:

Video pazarlamanın en can alıcı noktası ürün değil son kullanıcı odaklı olması: Kısacası tüketiciyi etkileyeme çalışın. Berkowit’in dediği gibi, “Ekrandaki yazılı açıklamalar, ürünü gösterirken ses bindirme ve sunucunun teatral sunum yapması gibi basit hilelerden yararlanarak büyük bütçeli görsel efektler kullanmadan müşteriyi etkileyen duygusal bir atmosfer yaratabilirsiniz. Elbette maksimum gösterim için videonuzu sosyal ağ hesaplarınızdan da paylaşmalısınız.

İlgili yazı: Facebook videolar nedir, nasıl kullanılır?

Video içeriği üretmenin 2 yolu

İki ana tür video prodüksiyon var. İçerik üretmenin bir yolu Gillette reklamları gibi profesyonel çekimler yapmak. Bunu düşük bütçeli veya yüksek bütçeli yapabilirsiniz. Profesyonel çekim için Star Wars: Güç Uyanıyor bütçesiyle çalışmanıza gerek yok. Milliyet TV, Silikon Vadisi formatında da çekimler yapabilirsiniz. Hatta bunu ofiste ve evde de yapabilirsiniz.

İkinci olarak kullanıcıların ürettiği içerikten yararlanabilirsiniz. Örneğin sıkı müşteriniz ürününüzün nasıl kullanıldığı veya tamir edildiğiyle ilgili video çekebilir veya nasıl yaparsın formatına ek olarak ürün incelemeleri yayınlayabilir.

Kullanıcıların içeriği profesyonel olmadığı için reklam olarak algılanmıyor ve ürününüzü iyisiyle kötüsüyle gösteren objektif bir video satışlarınızı artırıyor. Mobil video meraklısı Y ve Z kuşağının geldiğini de düşünürseniz Instagram gibi 15 saniyelik videolara odaklanabilirsiniz. Ayrıca Twitter Periscope ve Facebook videolar hizmetlerinden yararlanarak katıldığınız etkinlikler ve fuar standınızı da hem Facebook-Twitter hesaplarınıza hem de Youtube kanalınıza taşıyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*