15 Kasım 2018

Online Perakendenin Yeni Gözdesi: Batı Afrika

İnternet kullanımı arttıkça, Batı Afrika’daki bir çok online perakendeci mobil kullanıcılara avantajlı satın alma ve ikinci el satış opsiyonları sunmaya başladı.

Sumesh RahavendraBatı Afrika gibi gelişmekte olan pazarlar da online alışveriş henüz emekleme çapğında. Bu durum, DHL Express’in Sahra-altı Afrika Pazarlama Başkanı Sumesh Rahavendra‘nın da belirttiği üzere, e-ticaret endüstrisi için en büyük büyüme potansiyelini sunuyor.

“Her ne kadar e-perakendeci Amazon 20. yılını kutluyor olsa da, burada Afrika’daki şirketler daha yeni yeni pazardaki varlıklarını göstermeye başladılar. İyi bir örnek Nijerya’lı online perakendeci Jumia. Daha 2 yıl önce kurulmasına rağmen, bölgenin yeniden yapılanma gücünü ve potansiyelini kullanarak ülke içinde büyük pazar paylarına ulaştı” diyor.

Batı Afrika’daki en büyük online perakendecilerden olan Jumia, elektronik, moda, ev aletleri ve çocuk gereçleri satıyor, kapıda ödeme dahil olmak üzere bir çok ödeme seçeneği sunuyor. Bu özellikle çoğu kişinin banka hesabının olmadığı bir coğrafyada çok önemli.

Batı Afrika’daki diğer perakendeciler de pazardaki profillerini daha görünür hale getiriyorlar. Bunlar arasında Gana’dan Kasoa.com, Sierra Leone’den GoShop ve Nijerya’lı Jumia’ya rakip olan OLX ile Konga sayılabilir.

Sabine Somé-MensahBir iş geliştirme hizmet sağlayıcısı olan Digipact International‘ın Başkan Yardımcısı Sabine Somé-Mensah, bu duruma artan internet ve özellikle cep telefonu kullanımının yol açtığını söylüyor. Fakat online hizmetler aynı zamanda spesifik tüketici ihtiyaçlarını da karşılamak zorunda. “Eğer Jumia, Kasoa gibi siteler bu kadar büyüdülerse, bunu pazarın ihtiyacını karşılayarak yaptılar; bu da alıcı ve satıcıyı güvenilir bir şekilde bir araya getirmek. Pazar ihtiyaçlarına göre aksiyon almak, adapte olmak ve evap vermek işi geliştirir. Batı Afrika’nın e-ticaret deneyimi bu konuda şu andaki en iyi örnek” diyor.

Nijeryalı online otel ve tatil hizmetleri sitesi Hotels.ng‘nin kurucusu Mark Essien “Ticaret online ortamda çok daha elverişli ve e-ticaret dükkanları bu davranış değişikliğini sergilemeleri açısından iyi örnekler” diyor.

McKinsey & Co’nun Lions Go Digital raporu çok ilginç çıkarımlarda bulunuyor. Rapora göre Afrika’da online ticaretten elde edilen gelir, 2025 yılında gayri safi yurt içi hasılanın %5 veya %6’sına ulaşabilir. Bu oran, şu anda lider ekonomiler olan İsveç, Tayvan ve İngiltere gibi ülkeler ile denk. Rapor, internet ticaretinden elde edilen gelir için “iGDP” terimini kullanıyor; bu terimi önümüzdeki yıllarda daha sık duymaya başlayabiliriz.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*