17 Kasım 2018

Girişimlerin Proje Yönetimi İçin Kullanabilecekleri 14 Online Araç

proje yönetim araçları
Girişimlerin ilk zamanlarında ekipler küçük olduğu için projeler ve işler yürütülürken çok fazla sorun olmasa da, ekiplerin büyümesiyle beraber bu işlerin ve projelerin takibi oldukça zorlaşmaya başlıyor. Girişimcilik ekosisteminde şirketlerin çoğu zaman hızlı bir şekilde büyüdüklerini de ele alırsak, proje yönetimi yöneticiler için takip edilmesi zor bir hal alıyor.

Girişimlerin, proje yönetimlerinde kullanabileceği online araçlar bulunuyor. Bu programların bazıları ücretli, bazıları ise ücretsiz. Ücretli olan programların ücretsiz sürümleri de bulunuyor; ancak ücretsiz sürümlerde belli kısıtlamalar olduğu için, programın tüm özelliklerinden faydalanılamıyor.

Proje yönetim araçları neden önemli?

İş bölümünün düzenli olarak sağlanması ve yapılan işlerin takip edilmesi için bu araçlar oldukça etkili. Bu araçlar üzerinde farklı kişilere farklı işler atanabilir ve bu da tek tek herkese mail yazarak ya da sözlü olarak görev verme gereksinimini ortadan kaldıracağı için proje yöneticilerinin işini kolaylaştırır.

Projedeki kişiler yaptıkları işlerin yüzde kaçını tamamladıklarını düzenli olarak güncelleyerek projenin ne durumda olduğunu ya da ne kadar sürede tamamlanacağı üst yöneticilere gösterebilirler. Bu projeler yapılırken, işin kaç dakika/saat sürdüğünün de notu alınabildiği için benzer projelerin ne kadar sürede hazırlanabileceğinin tahmini yapılarak, gelecekteki işler için hazırlıklı olunur.

Bunun yanı sıra projedeki kişiler yaptıkları iş sonrasında kaç dakika/saat çalıştıklarını girdikleri için çalışanların performansları da değerlendirilebilir. Proje yöneticileri tek bir panel üzerinden yapılan tüm işleri takip edebilir, gerekli yerlerde yorumlar yapıp ve geri bildirimler vererek projeyi bu araç üzerinden yönetebilir.

Ayrıca belirlenen görevlerin altında aynı anda çalışan kişiler gerçek zamanlı olarak fikir alışverişinde bulunabilir ve böylece çalışanlar e-mail kalabalığından kurtulmuş olurlar.

Online araçlar oldukları için internet bağlantısı olan herhangi bir yerden bu projeye erişilebildiği için iş bilgisayarı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ayrıca bu araçların kimileri mobil uygulamaya da sahip oldukları için, projeler akıllı cihazlar üzerinden de takip edilebilir ve projede yapılan güncellemeler kullanıcının akıllı cihazına bildirim olarak gelir.

Freelance olarak yaptırdığınız işleri bu araç üzerinden vererek iş takibini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca her proje için farklı “to do” listeleri oluşturup, hangi projeyi kimin görüp kimin göremeyeceğini seçebilirsiniz.

Online proje yönetim araçları

Basecamp

basecamp
Proje yönetim araçları arasında en bilinenlerinden biri olan Basecamp üzerinde tüm projelerinizi, verilerinizi ve kişilerinizi tek bir yerde tutabiliyorsunuz. Farklı projeler için farklı to do listeleri hazırlarken, tek bir takvim üzerinden tüm kullanıcıların aktivitelerini takip edebilirsiniz. 60 günlük ücretsiz deneme sürümü sunan Basecamp, aylık 20 dolardan başlayan farklı paketlere sahip.

BinFire

binfire
Proje içindeki kişilerin birbirleriyle mesajlaşabilme ve dosya paylaşım imkanı sunan BinFire bir diğer proje yönetim aracı. Proje kontrol paneli, interaktif bir beyaz tahta, görev yönetimi ve proje raporları gibi çeşitli seçenekler sunan aracın kullanım ücreti aylık 9,95 dolardan başlıyor.

Conceptboard

Conceptboard
Görsel çalışmaları olan takımlar için ideal olan Conceptboard, sanal bir beyaz tahta üzerinden ekibin çalışmasını sağlıyor. Her çalışanın tahtada kendine ait bir yeri oluyor ve herkes çalışmaları görebiliyor. Word, Excel, PDF ve Photoshop ile uyumlu olan aracı Google Drive hesabınızla da ilişkilendirebiliyorsunuz. Aylık 9 dolardan başlayan fiyatlarla programı kullanabilirsiniz.

Flow

flow
Tüm ekibin çalışmalarını Flow üzerinden takip edebilir, proje dosyalarınızı, deadline’ları, görev ve proje hakkındaki tartışmaları tek bir yerde toplayabilirsiniz. Flow’un iOS işletim sistemli cihazlar için mobil uygulaması da bulunuyor. Flow’a aylık 9 dolardan başlayan planlarla kayıt olabilirsiniz.

Google Apps

Google Apps İşletme Sürümü
İşletmeler için Google Apps, diğer proje yönetim araçlarından biraz daha farklı; ancak yine ekip içi çalışmalar için avantaj sağlıyor. Google’ın ürünlerini bir araya getiren bu paket üzerinde dosyalar oluşturup, Drive üzerinde onları senkronlayabilirsiniz. Takvim üzerinden hatırlatıcılar koyabilir ve Google Hangouts üzerinden ekibinizle video konferanslar düzenleyebilirsiniz. Google Apps’ın aylık ücreti ise kullanıcı başına 5 dolar.

Podio

podio
Podio birbirinden farklı proje yönetim uygulaması sunuyor. Projedeki herkes için çalışma alanları oluşturup, bu projeleri ilgili kişilerle paylaşabilirsiniz. 5 kullanıcıya kadar ücretsiz olan Podio, daha büyük takımlar için kişi başına aylık 5 dolardan başlayan paketler sunuyor.

Producteev

Producteev
Şirketler için sosyal bir görev yönetim paneli sunan Producteev üzerinde dilediğiniz kadar proje yaratıp, istediğiniz kadar kişiyi bu projelere ekleyebiliyorsunuz. Kişilere atanan görevlerin zamanlarını belirleyip, etiketlendirebilir ve notlar ekleyebilirsiniz ve anlık akış ile kullanıcılar projeler hakkında güncel bilgilere sahip olabilir. Mobil uygulamaları da olan araç ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Projecturf

projecturf
Anlık bildirimlerle projedeki kişileri görevler ve güncellemeler hakkında uyaran Projecturf, e-posta ile bildirim gönderiyor. Yan kolon üzerinde eklenen dosyalar, görev atamaları ve notlar gibi önemli bilgiler yer alıyor. Dropbox ve Google Drive ile entegre bir şekilde çalışan Projecturf’un planları aylık 20 dolardan başlıyor.

Teambox

teambox
Teambox üzerinden ekipler kolay bir şekilde organize edilebiliyor. Anlık olarak proje üzerinde ne kadar ilerlendiği görülebiliyor ve kullanıcılar bir proje üzerinde paylaşım yapıp aynı anda çalışabilir. Dropbox ve Google Drive ile entegre olarak da çalışan Teambox, ekran paylaşımı ve HD video konferans özelliğine de sahip. 5 kullanıcıya kadar ücretsiz olan araç, daha büyük ekipler için kullanıcı başına aylık 5 dolardan başlayan paketler sunuyor.

Teamwork PM

teamwork
1 aylık ücretsiz deneme sürümüne sahip olan Teamwork PM üzerinde kullanıcılar kendi takvimlerini oluşturabilir, tek bir takvim üzerinden tüm ekibin etkinlikleri görebilirler. Farklı projeler oluşturarak, herkese farklı görevler atanabildiği gibi, hangi kullanıcıların hangi projelere erişebileceği de yöneticiler tarafından belirlenebiliyor. Dosya paylaşımı, görevlere yorum yapma gibi seçeneklerin yanı sıra anlık olarak yapılan değişiklikler ve tamamlanan görevler de görülebiliyor. Kişilerin ne kadar çalıştıklarının da ölçülebildiği araç Andorid ve iOS uygulamalarına da sahip. Teamwork PM aylık 12 dolardan başlayan çeşitli paketler sunmakta.

Trello

trello
Kartlarınızı oluşturarak projedeki ilerlemenizi belirleyebildiğiniz Trello üzerinde görevlerin bitiş tarihlerini ve ekstra bilgiler görevlere ekleyebilir, yorumları ve tamamlanan görevleri görebilirsiniz. Diğer kullanıcıların yaptıkları değişiklikler anında size de bildirim olarak gösteriliyor. Mobil uygulamaları da olan programı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Wiggio

wiwigo
Bir diğer ücretsiz proje yönetim uygulaması ise Wiggio. To do listler hazırlayıp, projedeki farklı kişilere atayabildiğiniz uygulama üzerinden ek olarak dosya yükleyip bu dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Sesli mesajlar da yollayabildiğiniz gibi konferans konuşmaları da organize edebilirsiniz.

Zoho

zoho
Birden fazla projeyi yönetebildiğiniz Zoho üzerinde online toplantılar düzenleyip, grup tartışmaları yapabilirsiniz. Google Drive ile entegre çalışan Zoho üzerinde diğer uygulamalarda olduğu gibi görev atama, deadline belirleme, to do listler ulaştırma gibi seçenekler bulunuyor. Tek proje için ücret talep etmeyen Zoho’nun daha büyük projeler için sunduğu Premium planının yıllık ücreti ise 199 dolar.

Güncelleme

Asana

asana
Asana da girişimlerin faydalanabileceği proje yönetim araçlarından bir diğeri. Projelerin düzenlemesinin yanı sıra anlık bildirimlerle beraber proje üzerinde çalışanlar son güncellemelerden haberdar oluyor. Kullanıcılar diğer çalışanların görevlerini görebilir ve Asana üzerinden birbirleriyle iletişime geçerek hızlı bir şekilde tek bir panel üzerinden işlerini yürüyebilirler. Asana ayrıca mobil üzerinden de kullanılabildiği için iş takibi yapmak için bilgisayar başında olmanıza da gerek kalmıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel bir derleme olmuş. Elinize sağlık.

  2. yararlı bilgler. teşekkür ederim.

  3. Podio yu kesinlikle tavsiye ederim, yapabilecekleri haya gücünüz ile sınırlı.

  4. Burak der ki:

    project place var aslında en ayrıntılısı o. Fakat Türkçe dil seçeneği olsa çok iyi olurdu.

  5. Faydalı bir derleme olmuş, orta vadede zaman ve emek kazandıracak araçlar.

  6. Müslüm der ki:

    Elinize sağlık.Böyle bir makale arıyordum çok yararlı oldu.

Fikrini söyle

*