19 Kasım 2018

Online Satışlar WalMart’ın Yüzünü Güldürmeye Başladı

WalMart Online SatışlarıDünyanın en köklü ve en eski perakendecilerinden olan WalMart, fiziki mağaza zincirlerinde yakaladığı başarıyı online mecralara taşıyamamanın sıkıntısını yaşıyordu. 2011’deki satışlarının sadece %2’lik bir kısmının onlinedan gerçekleşmiş olması şirketi değişen dünyaya ayak uydurma konusunda tetiklemiş olsa gerek ki 2013 yılında şirket internet üzerinden 9 milyar dolarlık satış yapmayı hedeflediğini açıklamıştı. Tarihinde ilk kez online taraf hakkında gelecek planını açıklayan 51 yıllık şirket, geçtiğimiz günlerde bu çabaların ilk meyvelerini toplamaya başladığını duyurdu.

WalMart’ın 2011’deki online satışları 2010’a kıyasla %19,5 artarak 4,10 milyar dolardan 4,90 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2012’deki online satışlarla ilgili henüz net rakamlar olmasa da WalMart’ın 2012 sonundaki toplam satışları 466 milyar doları geçti ve şirketin net geliri ise 17 milyar dolara ulaştı.

WalMart’ın e-ticaret operasyonlarını yöneten Neil Ashe, yaptıkları yatırımların sonuç vermeye başladığını ve e-ticaret konusunda yüzlerini güldüren gelişmeler yaşadıklarını belirtti. Cirolarının beklentilerinin üzerinde bir artış gösterdiğine de değinen Ashe, 2012’nin 4. çeyreğinde en kilit pazarlarda da iyi satışlar gerçekleştirdiklerinden bahsetti.

WalMart’ın en büyük rakibi şüphesiz ki Amazon. Kullanıcıların mobil cihazları üzerinden fiyat karşılaştırmaları yaparak, fiziki mağazalar üzerinde ürünleri incelemeleri bugüne kadar Amazon’un satışlarına büyük katkı da sağlamıştı. Showrooming durumundan yakınan BestBuy‘da bu duruma son vermek için Amazon gibi online tarafta hizmet veren diğer perakendecilerle fiyatları eşitleme anlaşmasına gitmişti. Mart ayının başında yürürlüğe girecek olan bu anlaşmanın bir benzerini WalMart’ın da yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse şirketler arasında oldukça ciddi bir rekabet ortamı doğacak ve bu rekabetten kimin karlı çıkacağına ise yine tüketici karar verecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*