21 Kasım 2018

Online Satışları Artıran En Viral 4 Sosyal Medya Kampanyası

4 viral sosyal medya kampanyası 2

E-ticarette satışları artırmak istiyorsanız internette hızla yayılan viral bir sosyal medya kampanyası düzenleyebilirsiniz. American Greetings’in düzenlediği World’s Toughest Job (Dünyanın En Zor İşi) kampanyası Youtube’da 25 milyon gösterim aldı. Bunların 1000’de biri bile satışa dönüşse 250 bin satıştan söz ediyoruz. Siz de internetin en viral 4 sosyal medya kampanyasını hemen aşağıda bulabilirsiniz. Ancak temel ipucunu unutmayın: Önce insanların aklına değil, duygularına hitap etmeniz gerekiyor. Onları heyecanlandırarak etkilemelisiniz.

4 viral sosyal medya kampanyası

Breaking Bad virali

1. Sosyal medya ünlülerini kiralayın

Ünlü bir dizi oyuncusu, şöhret şarkıcı, seksi manken; markanızın tanıtımını yapmak için sosyal medya ünlüleriyle anlaşabilirsiniz. Ünlülerin geniş bir hayran kitlesi vardır ve zaten reklamlara çıkarlar. Bir de sizin reklamlarınıza çıkıp kampanyanıza destek olurlarsa daha fazla gösterim alırsınız ve videolarınız viral olur.

4 sosyal medya kampanyası 2

 

Adidas eskiden beri dünyanın en ünlü sporcularını kampanyalarında kullanıyor (Beckham ve Zidane’nin katıldığı #Allin Or Nothing kampanyasını veya Türkiye’deki “İmkansız Hiçbir Şeydir” ilanlarını hatırlayın). #AdidasNeo kampanyasında da şarkıcı ve aktris Selena Gomez’in Twitter hesabından yararlandılar. Gomez’in Adidas Neo markasını içeren tek bir tweeti 17.700 etkileşim aldı. İpucu: Sosyal medya ünlülerinin hazır hedef kitlesini kullanın.

4 sosyal medya kampanyası 3

 

“Tüketici alışkanlıkları temel geçinme ihtiyaçlarından kişiselleştirmeye kayıyor. Bu açıdan müşterileri ünlülerle etkilemek çok etkili.”

2. Kitleleri sosyal fikir ve dava pazarlamasıyla ayağa kaldırın

Sokak hayvanlarını korumak, yoksullara yardım etmek, engellilerle ilgili farkındalığı artırmak gibi kampanyalar (aslında change.org’un yaptığı şey) sosyal fikir ve dava pazarlamasına giriyor. Sosyal medya bu noktada müşterilere ulaşmanın en etkili yolu.

İpucu: Önce dikkat çekmeye odaklanın. Markanızdan beklenmeyecek bir davayla ilgili sosyal medya kampanyası açın (ilk bakışta imajınıza ters gelse bile). Örneğin genç kızları toplumsal hayatta sınırlayan ataerkil önyargıları kırma kampanyasını Always başlatmıştı.

4 sosyal medya kampanyası 4

 

Eylül ayında #likeagirl etiketi sosyal medya 17.200 kez kullanıldı ve 180.700 etkileşim aldı (beğeni, paylaşım, retweet).

4 sosyal medya kampanyası 5

Duygu analizi bu kampanyaya ait gönderilerin Facebook ve Instagram’da son derece pozitif algılandığını gösteriyor.

4 sosyal medya kampanyası 6

 

“Bir davayı desteklemeyi seçerken o kararın arkasında doğal bir duygusal sebep olmalı: Karşınızdakinin halini anlama; acısına, mutluluğuna, gururuna ortak olma… İnsanlar içeriğinizi davanızı destekledikleri için paylaşacaklardır. Marka farkındalığı da bunun doğal sonucu olarak gelişecektir. Yeter ki fırsatçı gözükmeyin ve yapmacık olmayın. Örneğin SOMA’da cesur davranıp öne çıkan ve insanlara yardım eden markalar kazandılar.”

3. Yeni sosyal ağları ilk siz kullanın

Evet, burada Twitter’ın mobilden canlı video yayını hizmeti Periscope ile Snapchat’ten söz ediyoruz. Türk Hava Yolları Periscope kullanıyor. WWF Snapchat ve General Electric de Vine kullanıyor. Yeni sosyal ağları, özellikle de duygusal gençlerden oluşan Y kuşağı için mobil video ve fotoğraf sosyal ağlarını ilk kullanan markalar kazanıyor.

4 sosyal medya kampanyası 7

 

HP’nin #BendTheRule (kuralları esnet) kampanyası aşağıda gördüğünüz gibi farklı dilleri konuşan farklı ülkelerde hızla yayıldı.

4 sosyal medya kampanyası 8

 

Özellikle İngilizce ve Fransızca konuşan Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da bu kampanya viral oldu.

“Vine yıldızlarını kullanan HP ürünleriyle ilgili güzel içerik oluşturdu ve bunları sosyal ağların bile ötesine geçerek çok sayıda farklı kanalla müşterilerine aktardı.”

4. Sosyal deneylerle markanızı müşterinin kafasına kazıyın

4 sosyal medya kampanyası 9

 

Malibu’nun #BestSummerEver kampanyası sosyal deneylerin günümüz sosyal ağ kullanıcılarına nasıl iyi hitap ettiğini gösteriyor. Bu kampanyada Malibu içenlerden yaz tatili programları yapmalarını istediler ve bu kampanyayı aslında bir sosyal medya analiz deneyi olarak kullandılar. Malibu sosyal medya kampanyasında yapılan analizler kampanyanın sosyal ağlarda en çok “brillant” (harika) anahtar kelimesiyle adlandırıldığını gösterdi.

4 sosyal medya kampanyası 10

 

Malibu #BestSummerEver kampanyasının trend anahtar kelimesi “brilliant” (harika) oldu. Bu sosyal deney Malibu’ya gelecek kampanyaları, reklamları ve sloganları bu kelime üzerinden düzenlemek üzere ilham verdi.

“Bu kampanyada kültürel olta kullanılarak sosyal ağ kullanıcılarından bir yaz programı yapmaları istendi. Youtube kullanıcıları da kendi fikirleri Youtube üzerinden paylaştılar. Malibu buna ek olarak dünyanın farklı yerlerinden gelen 5 yabancıyı Avrupa ve ABD’de tura çıkardı. #BestSummerEver etiketiyle paylaşılan tatil programlarındaki şehirlere gezerek kampanya için çok sayıda içerik ürettiler.”

Siz de bu sosyal medya kampanyalarını örnek olarak e-ticarette satışlarınızı artıracak bir sosyal medya pazarlaması stratejisi belirleyebilirsiniz. Peki en çok hangi kampanyayı sevdiniz? Bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*